| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Am 20 de ani și nu știu cum să-mi înving frica de a iubi. Nu am avut niciodată acest sentiment iar pentru o perioadă am crezut că este normal. În fiecare an am sperat că am să găsesc persoana potrivită deși niciodată nu am stiut cum să procedez. Voi cum reușiți? Îmi puteți povesti câteva experiențe persoanele?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anamaria82726 a răspuns:

Este normal sa iti fie frica. Ai spus ca tu personal nu ai mai iubit. Dar cel mai probabil ai vazut ce este iubirea la prietenii tau sau pur si sinplu la persoanele din jurul tau si ai vazut ca de multe ori intervine dezamagirea. Probabil iti este frica sa iubesti ca sa nu fii dezamagit dupa. Eate normala aceasta stare. Dar daca nu risti nu castigi.
Oricine vrea sa iubeasca. Si daca nu incerci sa o faci, nu vei castiga experienta.
Cand vei intalni o persoana potrivita, pur si simplu vei simti asta. Vei simti ca vrei sa iti petreci tot timpul cu ea.

33 răspunsuri:
| Șhipriann a răspuns:

Frate fii tu însuți și totul va veni de la sine și gen nu te atașa de cineva care nu simte la fel petru tine, astea ar trebui să le știe oricine.

| ania a răspuns:

Roagă=te lui Dumnezeu ca la momentul pe care El ăl consideră cel mai bun, să o aducă în viața ta pe viitoarea ta soție.Soțul mei Eu am găsit în jurnalul lui de la 19 ani că se ruga pentru soția lui. Când el avea 23 de ani am devenit prieteni și ne=am căsătorit peste 11 luni.

| SilentRain a răspuns (pentru ania):

Mai dă-o dracului de treaba, nici la categoria asta nu scap de Dumnezeu
Poate sa se roage 10000 de ani, ca dacă nu face ceva cu caracterul și aspectul lui și nu iese pe afara sa cunoască lume. Tot singur moare

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista frica de a iubii, exista lipsa totala de incredere in propria-ti persoana.
Ai de lucrat cu tine insuti, fiindca increderea ta este la pamant.
Cat priveste gasitul partnerei, depinde unde o cauti!
Vad ca esti al facultate, deci ai o gramada de colege si un o facultate intreaga de unde poti alege.
Fii respectuos, saluta si zambeste fetelor care-ti plac, vorbeste calm si respectuos si te asigur ca vei gasi curand o fata, care sa te placa si sa vrea a fii cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie să găsim persoana potrivită.
Trebuie să devenim acea persoană.winking
Ține minte asta.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Eu reusesc prin cat mai multa comunicare si cu ajutorul lui Dumnezeu!

| SoareDaniel a răspuns:

Pe scurt, cu toate ca i-am înnebunit pe ăștia pe aici, daca ai sub 1.75 ca înălțime, nu arăți bine ca fizionomie, nu dispui de o manidibula destul de definită, nu ai o fata simetrică si bineinteles plăcută ochiului care sa atraga sexul opus cat si un corp cat de cat lucrat in sala, pe românește sa nu fi schilod, iti poti lua ADIO de la avea interacțiuni cu femei si o spun cu toată durerea in suflet. Nu stiu acum situația ta la 20 de ani ai tai, sanse sa te mai repari exista spre deosebire de mine care ma duc spre 28 sunt NULE. Si da, nu ai idee cat DOARE, am sufletul rupt in bucăți nu imi pot lua gândul de la problema asta care pentru unii vine sa zic asa natural, nopți nedormite, lipsa pofta de mâncare, țigări la ordinea zilei, alcool și ghici ce CHINUL pentru MINE DABIA A INCEPUT pentru ca toti avem un suflet dar modul în care venim pe lume pentru unii sa zic asa variază în rau sau înspre bine.

| JicaContra a răspuns:

Site-uri de dating, da, sunt si in rrrominica, acolo:
1. daca site-ul e bine facut, atunci o sa te indrume spre persoanele potrivite (sunt niste algoritmi)
2. poti sa iti alegi cu cine te intalnesti

niste sfaturi TOTUSI, mai ales ca fata:
1. te intalnesti intr-un loc public
2. intarzii sau stai departe si urmaresti locul de intalnire pana vine persoana cu care te intalnesti, nu arata ca persoana din poza iti iei talpasita scurt si fara dubii
3. cumpara spray paralizant
4. FOARTE IMPORTANT spune-i cuiva apropiat unde te duci si cu cine te intalnesti
5. incearca sa iti faci buton de panica pe telefon

imi pare rau daca te-am speriat, dar viata e un risc, daca nu esti in stare sa ti-l asumi atunci nu o sa iti traiesti viata, iar daca traiesti in frica, atunci ar trebui sa cauti ajutor psihiatric, se numesc "atacuri de panica" si iti pot face viata un cosmar nenorocit, stiu pentru ca am suferit de asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SoareDaniel):

Bună! Imi cer scuze pentru confuzie, am uitat să menționez că sunt fată. Este tragic să vezi cum societatea a reușit să împartă oamenii în tipologii. Eu sunt în acestă situație pentru că am încercat să-mi schimb aspectul deși nu era nevoie. Niciodată nu am avut probleme cu greutatea sau felul în care arăt dar m-am simțit adesea inferioară celorlalți. Nu-mi doresc să petrec o viață alături de cineva care este perfect din punct de vedere fizic, dar căruia să-i lipsească inteligența (deși credeam că fix genul ăsta de persoană ar trebui să fiu). Nu am prea întâlnit oameni cărora să le vorbesc cu plăcere și de aceea îmi este frică să iubesc. Dacă dezvălui prea mult, mai târziu s-ar putea să regret.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru JicaContra):

Nu sunt așa disperată happy. Într-un fel, așa am ales eu. Am sperat că voi reuși să întâlnesc "acea persoană", fără să-mi dau seama că de fapt mă îngrijorează ideea unei relații.

| SoareDaniel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu face nimic, stai linistita

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu am probleme de comunicare. Poate ar trebui să încep rugăciunile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am încercat... cu cât schimb mai multe, cu atât devin mai artificială, falsă și incomodă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc! Mi-ai oferit motivație. Este un sfat potrivit și pentru genul feminin.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Șhipriann):

Mulțumesc happy!

| AdelinaC a răspuns:

Tie nu iti e teama sa iubesti, ci de a fi dezamagita. Ai rabdare sa treaca timpul, sa gasesti un om pe care sa il placi si iubirea va veni de la sine. Nu trebuie sa faci ceva special pentru asta, fii doar tu insati, socializeaza, invata, dezvolta-te si Dumnezeu le va aranja pe toate

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ania):

Nu se poate ca Dumnezeu să fie răspunsul în toate. Genul acesta de rugăciune este potrivit pentru cei care își doresc să obțină ceva fără a depune efort.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Atât de multă compasiune... laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi frumos sa incepi cu rugaciuni, sa citesti din Biblie, ca poate iti va fi de folos. Decat nimic, merita incerecatwinking!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ai dreptate, mă pot alege cu un preot.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu m-am referit la acele schimbări care te transformă într-o persoană "artificială", ci să devii tu (în cazul în care nu ai devenit deja) persoana cu care cineva s-ar simți binecuvântat să conviețuiască...iar lucrurile bune se vor întâmpla.
P.s. Și eu sunt fată, și eu am 20 de ani, și eu aștept ceva frumos...dar încerc să îmi folosesc energia pentru a deveni acea persoană de care vorbeam mai sus, nu să îmi fac tot felul de scenarii. Cum spuneam, încerc, dar nu reușesc întotdeauna... laughing

| Sofer a răspuns:

Încerci sa îți învingi frica intrând într-o relație.

| JicaContra a răspuns (pentru anonim_4396):

PE SCURT
daca ai probleme rezolva-le
si cauta dragostea, nu cu lumanarea aprinsa, dar cauta-o
"daca dragoste nu e, NIMIC NU E"
fara dragoste viata asta NU MERITA, DELOC!

crede-ma ca spun asta si inteleg perfect ce spunwinking

| EntertainYou a răspuns (pentru SoareDaniel):

Nu ai înnebunit pe nimeni in afara de tine însuți. Chiar mă amuză cum ți-ai găsit tu problemele din viața peste care nu poți trece. Mai mult chiar, nu concepi ca oameni urâți după standardele tale feministe înalte (dintr-o perspectivă de Incel) chiar au reușit să aibă și căsnicii chiar și dacă nu le-au căutat in mod special.

Dacă tu ești așa de urât atunci ai tăi cum s-au luat? Doar nu ești vreun experiment genetic eșuat.
Exceptând supracocoloșirea și supraindulgența oferită de maică-ta încât te-a sufocat mai rău (deși nu sunt intenții rele la bază). Doar că mai trebuia totuși un echilibru emoțional pentru tine. De la taică-tau.

Comportamentul tău dubios se încadrează la narcisism vulnerabil (covert narcissism). Adică o stare de depresie (aparentă) pentru a stârni atenție, pentru a te victimiza constant că tu nu ai fost niciodată selectat in ciuda calităților tale, că viața e nedreaptă, că nimeni nu te place/înțelege. Că meritai și tu nu știu ce, să intri la academie, să ai venitul cutare, gagica cutare, dar alții au fost de vină.

Va fi chiar mai rău dacă vei intra într-o relație ...accidental, se va termina prost. Si mă tem că mentalitatea ta toxică e cel mai mare dușman pe care îl ai. Păi niciun om normal nu și-ar dori să fie in jurul tău. De ce ar vrea? Crezi că te vei mulțumi vreodată cu ceva? Esti incapabil să accepți un eșec si să faci schimbări. Ești mereu ancorat in trecut, încă aștepți la uși închise.
Cu timpul o să atragi si pe acest site tot atenție negativă. Pierzi vremea. Problemele astea care există doar in capul tău le poți menaja (nu neapărat rezolva) la ședințe de psihoterapie. Dar trebuie să vrei și să accepți că problema ta nu e că te resping alții. Problema e că îi respingi tu. Așa determini pe oricine.

De asemenea, iti recomand ca pe retelele sociale sa-ti impui un filtru. Nu te mai arunca sa observi doar "fericirea" altora care nu se regaseste si la tine. Pentru ca cineva ca tine imediat se autosesizeaza.
https://www.youtube.com/watch?v=iYgnF0FSm2I

| SoareDaniel a răspuns (pentru EntertainYou):

Mi s-a luat si mie intr-adevar, dar e greu sa intelegi ce inseamna sa tot fi refuzat pana la varsta de 28 de ani, sa devii agitat pe zi ce trece nervos ca corpul iti cere sa **** ceva si n-ai ce ***, iar tot ce aud de la parintii mei sunt chestii de genul NU E TIMPUL PIERDUT, inca esti TANAR, pai cum p l m sa nu fie GATA din moment ce eu am experiente 0 cu femeile pana la o asemenea varsta

| EntertainYou a răspuns (pentru SoareDaniel):

Ai comportament tipic de Incel (automat si narcisist).
Refuzurile astea misuna doar la tine in cap. Daca ti-ai pune un pic osul la treaba ai vedea ca nu e dracu atat de negru.
Sa inteleg ca vrei ca parintii tai sa te umileasca pentru ca stai pe TPU si te plangi in loc sa incerci sa gasesti o cale mai normala de a socializa?
Pai victimizandu-te atat de dimineata pana seara unde crezi ca ajungi mai nene?

| SoareDaniel a răspuns (pentru EntertainYou):

Eu ce vorbesc, ce intelegi tu, oricum m-am resemnat, incel sau nu, imi bag pl in mortii ei de genetica! hai pa

| EntertainYou a răspuns (pentru SoareDaniel):

Păi asta e si faza. Ca nu înțelegi tu. Nu eu am probleme de înțelegere.
Repet. Caută ajutor specializat. Nu e nicio rușine. Altfel treaba ta. Nu ai decât să spargi pereții în casă de plictiseală si refuzuri. Părinții clar o să îți zică orice ca sa te calmeze. Ce vină au ei că tu la vârsta ta adori să faci drame? Au avut o parte de vină când erai mic, dar există un termen de valabilitate până când dai vina pe părinți sau pe altcineva pentru propria situație.

| SoareDaniel a răspuns (pentru EntertainYou):

Ce ajutor specializat sa caut mah baiatule, am rude, verii care rup pzd in doua din cauza ca arata bine la ****, sunt absolut constient ca am o probleme grava, pe care nu o mai pot remedia din cauza aspectului care lasa de dorit, deja sunt intrat in **** cu totul, mi-e sila de mine, rusine, sunt doar eu si pariurile sportive, alcoolul, tigarile care imi mai alunga gandul de la un lucru care trebuia sa vina natural. Nu pot sa violez fete pe strada, sa le oblig sa si-o traga cu mine, la curve nu ma duc ca sunt constient ca o fac degeaba, PSIHOLOG-ul nu o sa imi faca altceva decat sa imi vanda iluzii pe nimic sad parintii mei isi pun semne de intrebare in subconstientul lor, stiu ca e anormal ce se intampla cu mine, dar e la fel de deranjant sa imi tina moralul sus degeaba... hai gata ca am facut spam aici inutil zice fata asta ca i-am furat postarea

| EntertainYou a răspuns (pentru SoareDaniel):

Nu o sa îți vândă bre nimeni iluzii laughing Ori in niciun caz mai mari decat alea pe care deja le traiesti in detrimentul tau.
Psihologii nu sunt vrăjitoare care să îți dezlege farmece. Sunt oameni care raționează ce tu eviți să raționezi mereu pentru că nu suporți faptul că ai defecte sau că greșești. Și asta îți produce adevărata suferință. De aia te ineci si in vicii. Tipic unui narcisist.
Dă-mi o poză in privat ca să văd și eu ce sperietoare de femei mai ești. Măcar să îți zic și eu sincer că esti chiar hidos și de aia nu ai nicio șansă in viață la nimic.
Probabilitatea e de 90% să nu fie vorba de aspectul tău. Oricât de urât ai fi problema stă in faptul că tu nu îți știi nivelul și că vrei să joci într-o ligă nepotrivită din cauza nesiguranțelor pe care le stârnesc in tine alții care reușesc mai bine prin viață.
Tu chiar ai impresia că numai supermodelele fac sex? Pai de aia ai gândire de Incel. Si nici nu vrei in ruptul capului să îți schimbi perspectiva. Tu esti propriul tău inamic.