| elenaionescu a întrebat:

Hey, am nevoie urgent de ajutor.
Deci am făcut sex cu iubitul meu protejat după maxim 20 de minute a bagat-o câteva ori fără prezervativ (menționez că a spalat-o).
La 18 zile după actul sexual am făcut un test de sarcina care a ieșit negativ însă mă neliniștește faptul că imi întarzie menstruatia și am stări de voma.
Cum credeți as fi putut rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Spalarea penisului la exterior nu ajuta cu nimic, odata ce era inca sperma pe teava de la ejacularea naterioara, care s-a scurs in vagin, in primele secunde cand a fost reintrodus.
Singura conditie sa ramai gravida, ina cest caz, este ca tu sa fii fost in perioada fertila.
In ce priveste testuld e sarcian, se face DUPA 21 de zile DUPA ultima partida sexuala. Adica il faci in ziua 22, nu mai devreme, fiindca acel test la 18 zile este facut eronat si inutil.

| elenaionescu explică (pentru Violleta2022):

Deci nu eram in perioada fertilă, eu inca sper sa nu fi rămas însărcinată (

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul ginecolog sa te consulte

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Resturile de sperma care raman intotdeauna dupa ejaculare in interiorul uretrei (canalului) peniisului, pot fi eliminate in primele 3-4 ore de dupa ejaculare, numai si numai pri URINARE.
Fiindca conform afirmatiei tale : ''... după maxim 20 de minute a bagat o câteva ori fără prezervativ (menționez că a spalat-o)'', se poate afirma ca in mod mai mult decat SIGUR adica CERT a ajuns sperma fluida/lichida in interiorul vaginului in urma si in timpul acelor cateva penetrari. Daca actul sexual a fost intretinut in una din zilele PERIOADEI FERTILE reale, se poate aprecia, presupune ca exista posibilitatea sa se fi putut forma o sarcina nedorita.
Rezultatul testului de sarcina obtinut dupa trecerea a numai 18 zile de la data sexului si a posibilitatii ca de la data ovulatie sa fi trecut doar 16-17 zile, reiese ca rezultatul poate fi gresit, eronat incorect in destul de mare masura. Din acest motiv testul de sarcina trebuie sa fie refacut in momentul in care au trecut minim 21 de zile de la data intretinerii actului sexual.
Rezultatul oricarui test de sarcina efectuat pe baza urinei, chiar si al celui mai hiper-super-mega-extra sensibil este 100% GRESIT, ERONAT, INCORECT daca testul este facut inainte de a trece MINIM 13-14 zile de la incident.
In a 13-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 0 - 1%
In a 14-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 2 - 8%
In a 15-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 10 -15%
In a 16-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 20 - 30%
In a 17-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 35 - 50%
In a 18-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 55 - 75%
In a 19-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 80 - 90%
In a 20-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 90 - 95%
In a 21-a zi de dupa sex/ovulatie rezultatul obtinut este corect intre 97 - 99%
NUMAI testul de sarcina efectuat in a 28-a zi de dupa sex/ovulatie va avea intotdeauna rezultatul obtinut este 100% corect
Presupun ca ai inteles ca este ABSOLUT INUTIL sa iti faci testul de sarcina inainte de a trece MINIM 14-15 zile
In perioada de 14-15 zile DUPA actul sexual sau ovulatie, se poate face numai testul de sarcina pe baza analizei de sange, testul beta-hCG care se efectueaza in laboratorul de analize medicale are o corectitudine de peste 85-90% asta in cazul in care testul este efectuat dupa 14-15 zile si devine corect in proportie de 98-99% incepand cu a 18-a zi de dupa data la care a fost intretinut ultimul act sexual neprotejat.
Numai testul de sarcina care este efectuat dupa ce au trecut 28 de zile de la ultimul act sexual neprotejat, va avea intotdeauna rezultatul 100% VALID, VALABIL si CORECT.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, este posibil sa fi ramas gravida.

| Floridori a răspuns:

Faptul ca a spalat penisul la exterior, nu inseamna ca nu au ramas spermatozoizi la nivelul uretrei.
Daca ar fi ramas spermatozoizi, acestia erau inca viabili dupa un timp atat de scurt, existand posibilitatea de a fi prezenti in lichidul preejaculator.

Insa, chiar daca spermatozoizii ar fi ajuns in vagin, trebuie sa intelegi ca sarcina se poate forma numai in perioada fertila.
In cazul unui ciclu menstrual regulat, poti calcula perioada si iti poti da seama daca acest incident a avut loc in timpul perioadei fertile sau daca nu.

In cazul in care da, ideal ar fi sa faci testul de sarcina dupa 7 zile de intarziere a menstruatiei pentru a avea un rezultat concludent.
Daca nu a fost in perioada fertila si pana acum ai avut un ciclu regulat, poate fi o usoara dereglare hormonala.

In cazul in care ciclul tau nu este unul regulat, nu se poate vorbi de intarzieri si nici nu se poate calcula perioada fertila, fiind astfel necesar sa iti faci un test de sarcina dupa 21 de zile de la contactul cu pricina pentru a rezolva acest dubiu.
Numai bine!

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!