| Cuppycake001 a întrebat:

Hey! Am o intarziere de aprox. 2 saptamani. Am facut 2 teste de sarcina, ambele au iesit negative. In ultimele zile au inceput sa ma doara si ovarele. A mai patit cineva asa? Aveti idee ce ar putea fi?

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Daca testele au iesit negative, cred ca trebuie sa iti pui un semn de intrebare si cel mai indicat ar fi sa te prezinti la medicul de familie si apoi la cel de specialitate. poate fi o infectie/o raceala.
Deci vizita la medic este necesara
O zi bunahappy

| Liquor a răspuns:

Ai racit mai mult ca sigur, menstruatia va veni, chiar daca mai intarzie, dar va fi dureroasa, fa-ti ceai de pelin si stai pe aburii lui, nu poate face decat bine.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, dacă ţi-ai început recent viaţa sexuală, dacă ai făcut sex neprotejat, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| sofisis a răspuns:

MERGI LA MEDIC! Am obosit sa va tot spun : problemele de sanatate se rezolva la medic.NU pe TPU.
Chiar daca panica ta maxima e ca esti gravida, o raceala sau chist ovarian nu este deloc ceva de ignorat! Mai ales ca presupun ca la un moment dat in viata o sa vrei si tu un bebe si o sa incepi sa te intrebi de ce nu ramai insarcinata.
E uite d'aia...pentru ca la faze de genul asta staaaati asa si nu faceti nimic.

| Alcyon a răspuns:

Cum au spus si cei de mai sus, e cazul sa te prezinti la medicul ginecolog.

| Freddie23 a răspuns:

Da a mai patit cineva... nu, nu eu!
O sa ai un ciclu extrem de dureros, mai bine ti-ai face provizii de calmante ca o sa inebunesti de durere!
Nu esti gravida, ai o raceala si/sau niste chisturi ovariene - nimic grav! mergi la un ginecolog dupa ce-ti trece ciclu!

| DeeaMack a răspuns:

Ai racit foarte rau du-te la un ginecolog

| Danci_Robert_1997 a răspuns:

Poate fii o sarcina extracoluterina si nu se vede la testele de sarcina sau poate fi o raceala ceva mai serioasa