| Lukasssz a întrebat:

Hey baieti, ati putea forma o relatie cu o femeie mai in varsta ca voi cu 20 de ani dar cu multi bani?

21 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Daca as fi avut vreo 18-20 de ani, cu siguranta as fi putut, dar acum, una cu 20 de ani mai in varsta decat mine, arata mult prea rau, nici macar nu as putea sa ma ating de ea si indiferent cati bani ar avea, l nu ar putea sa ma motiveze sau sa faca sa-mi treaca scarba atunci cand trebuie sa prestez in dormitor.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e mommy fetish nu relatie, am avut dorinte asemanatoare cand eram mai copil practic e comun la baietii tineri sa se indragosteasca de femei mature, Sunt unele femei instarite precum exemplu actrite care o practica cuplandu-se cu tinerei. Cunosc personal cateva cazuri intr-un final toate s-au sfarsit prin despartire.
La o diferenta de 20 de ani mai degraba, merge invers baiatul sa fie mai invarsta cu 20ani ca fata. Ea: 18 - El: 38 big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O relație cu banii mai bine zis laughing

| Adrian5575 a răspuns:

Nu as putea. Nu m-as intelege cu o persoana care are cu 20 de ani mai multi. Poate maxim 1 an, dar mai mult nu. Trebuie sa fi pe interes ca sa rezisti.

| timidu89 a răspuns:

Nu! Deoarece ar insemna sa ma cuplez cu una care aproape varsta mamei mele.

| tudorvolcano a răspuns:

E interzis conform Sfintelor Canoane.
Cuniniile cu între bătrâni și tineri (de obicei peste 7 ani diferență) nu sunt permise de Biserică, iar dacă vreun preot face o astfel de slujbă, e bătut în cap, încalcă canoanele, și ar trebui să i se ia preoția.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Serios? Chiar nu știam... Îmi poți arăta o sursă, te rog?

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Unde ai auzit tu asta? Diferenta de varsta e ceva comun peste tot atat la ortodoxi cat si in vest.

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Se întâmplă, știu, dar e necanonic, și un preot care face astfel de cununii trebuie să i se ia preoția.

În Occident, pe vremuri, consecințele erau și mai severe: era o poveste interesantă cu Pierre Abélard și Héloïse, unde cuplul nu a fost acceptat din cauza diferenței de vârstă, iar Abélard a fost ulterior castrat.

Marea majoritate a celor ce se căsătoresc sunt foarte apropiați în vârstă.
Nu neg că se mai întâmplă și căsătorii între persoane cu diferențe de vârstă considerabile, de obicei din interese financiare.

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Pravila Mare, Glava 198: „Graieste Pravila, ca pre la nunte sa cautam nu numai caci se cade; ci sa cautam de se si cuvine... sa nu fie barbatul de 50 de ani si muierea de 12 sau de 15, sau muierea de 50 si barbatul de 20; deci bine cum se cade si cinstit iaste asa, ca sa fie barbatul si muierea in varsta ce e pre lege cum graiesc dumnezeiestile pravile, iar cum nu se cade si afara de dreptate iaste cum e mai sus sa fie barbatul batran si muierea tanara, sau muierea batrana si barbatul tanar; care lucru nu iaste cum nu se cade, ci inca e rusine, dosada, imputare si batjocura... sa se pazeasca cum se cade de varsta, sa nu fie barbatul batran si muierea tanara, nici muierea batrana si barbatul tanar; ci sa fie amandoua partile deopotriva de ani (apropiati ca varsta, n.n.)"

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu ai habar despre ce vorbesti, In occident si pretutindeni era comun ca fetele tinere sa fie date pentru maritis la barbati maturi de catre familia fetei. La varste considerate ilegale azi in mare parte a globului.
De abia cu cateva decenii in urma s-au schimbat normele

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Norma era ca fetele să se mărite cam pe la 8-12 ani, iar pentru băieți, când aveau părinții posibilitatea.
Nu era o diferență până în 7 ani ca în ortodoxie, se ajungea și la 10-12 ani diferență.

Pentru societatea modernă, ca o fată de 8 ani să se mărite cu un băiat de 20 ani, s-ar numi pedofilie, iar pentru o fată de 20 de ani să se mărite cu unul de 50, e normal.
Pe vremuri, era invers: fetele de la 8-10 ani în sus se măritau cu băieți de 20 de ani, dar era în schimb scandalos ca o fată de 20 de ani să se mărite cu unul de 50, care putea să-i fie tată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Nu era scandalos deloc ca una de 20 sa se marite cu unu de 50 cum nu e nici azi, Hai ca vorbim de taranime unde multi nu apucau 50 de ani, Dar sa zicem exemplu unul de ~30 cu una de 15 nu era deloc iesit din comun. Fetele tinere erau tot timpul mai pretioase decat cele mature, Dar nici ce spui tu la 8 ani wtf pe acolo de la 12-13 in sus.

| tudorvolcano a răspuns (pentru anonim_4396):

Existau cazuri în Marea Britanie, și mie mi se pare ciudat, dar chiar așa am auzit.
La noi în România, vârsta era mai degrabă 12-13, dacă nu chiar 15, până în secolul trecut, când vârsta a urcat la 16-18.

Deja puțin cu puțin ajungem la vârste apropiate. De la +-15 până la +-30 e cam 15 ani diferență.
E evident că cu cât mai tânără era fata, cu atât mai mulți copii putea avea după nuntă, și era un lucru extrem de important pe vremuri, deoarece mortalitatea infantilă era foarte mare, adică se puteau pierde nenumărați prunci la naștere, nemaivorbind de sarcinile pierdute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Pretutindeni era ceva comun, Se faceau multi copii stiind ca nu toti vor ajunge la maturitate Nu existau medicamente si vaccinuri ca azi. Iar pamanturile trebuiau lucrate mai multi oameni putere de producetie mai mare

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru tudorvolcano):

Bunicii mei s-au casatorit crestineste si aveau 10 ani diferenta intre ei!

Răspuns utilizator avertizat
| pombar a răspuns:

E dezonorabil

| omulserios a răspuns:

Bineinteles ca da

| MihaiDimitriaBianca2020 a răspuns:

Asta ar însemna că sunt nesimțită. Mie nu mi-ar placea sa am un ✨Sugar DaDdy ✨.
Cel mai bine, e sa fi cu o persoana mai apropiată de vârstă! Sănătate!

| razvanRmm a răspuns:

Da