| EVA9443 a întrebat:

Hey! Cum sa trec peste o despărțire? Cum sa îl uit?
A fost o relatie de doi ani și l-am iubit foarte mult. Nu știu dacă voi mai putea iubi vreodată. Despărțire a fost fără vreun motiv întemeiat. Nu mai am chef de viața, simt că am pierdut sensul vieții. (19 ani). Acum are pe alta, iar eu ma simt distrusa.

Răspuns Apreciat de Editori
| Ririru a răspuns:

Buna,

Stiu ca asta nu te ajuta acum prea mult dar timpul le rezolva pe toate. Si eu gandeam ca tine la 19 ani, insa nu e capat de lume si peste ceva timp o sa razi de faptul ca ai suferit.
Daca despartirea a fost fara un motiv intemeiat, este evident faptul ca el nu te merita, iar tu in prezent nu ai ce sa faci decat sa incerci sa-ti vezi de scoala, sa-ti gasesti un hobby, sa te apuci sa te dezvolti pe partea personala, sa te apuci de un sport sau orice ti-ar place tie sa faci si nu ai facut-o pana acum. Persoanele din viata ta vor veni si vor pleca, unele te vor invata ceva folositor pentru viitor si altele probabil vor ramane, fericirea ta nu ar trebui sa fie legata de o persoana, desi stiu ca e greu si aproape imposibil, dar trust me, cu timpul trece. happy Succes!

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Te cred nu te asteptai la asa ceva el si a batut joc de tine te a folosit, el trebuia sa te iubească nu sa i si bată joc de tine, tu nu trebuie sa lasi gindurile negative si deprimarea sa pună stăpînire pe tine, trebuie sa mergi mai departe sa il uiti, sigur nu te merita, tu meriti ceva mai bun, ca si in cazul unei răni, timpul este cel care vindecă, sentimentele tale au fost grav rănite de acest băiat, nu poti grăbii tu vindecarea, ci timpul, tu trebuie sa numai stai cu gîndul la el, trebuie sa nu stai izolată in casă, sa faci ceva sa il uiti si cu timpul vei găsii pe cineva care te va merita, si i ti va oferii toată iubirea. Succes.

| Violleta2022 a răspuns:

Despartirea a fost cu motiv si vad ca tu tot nu poti pricepe: evident ca si-a gasit alta si de aceea a renuntat la tine, asta a fost motivul!
Eu cred ca suferi degeaba! Oricum baiatul asta nu te-a iubit si nu te merita, daca in timp ce era cu tine si-a gasit pe alta si apoi s-a despartit ca sa fie cu aia.
Sfatul meu este: bucura-te ca ai scapat de un ipocrit, inainte sa fii regretat toata viata ca te minte si te inseala.
Esti libera si poti sa ai orice baiat iti doresti, dar de data asta, fii foarte atenta sa nu ami repeti greselile care le-ai facut in relatia precedenta, ca sa nu suferi.

| corbulalbrosu a răspuns:

Trist. Din pacate foarte multe relatii se termina in acest fel. In mod absolut sigur vei intalni pe un altul care s-ar putea sa fie cel putin la fel de bun sau de ce nu, unul mult mai bun. Nu se termina viata cu el. Iti vei da seama ca exista viata si merita sa fie traita si dupa o despartire chiar si foarte dureroasa. Succes!

| Freya1 a răspuns:

Ba da eu cred ca aia alta e motivul intemeiat, si atunci nu ai de ce sa suferi.
Nu poate sa iti treaca dragostea pentru un om la doi ani de relatie din senin si asa trebuie sa te gandesti si tu.
Impuneti in minte ca nu mai merita, ca nu i-a pasat si aia e nu ai ce sa faci decat sa te intaresti singur.Eu am trecut peste una de 8 si traiesc si iubesc din nou.

| Emma30555 a răspuns:

Timpul te va ajuta sa uiți. O sa vezi ca îți vei găsi pe altcineva, ai toată viata inainte

| CleanHeart a răspuns:

Si eu am tot 19 ani si am resusit sa trec peste, acum e normal sa suferi dar apoi sus! 5 ani de zile am tinut la un baiat dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma distrug din cauza lui, gandeste-te la familia ta care te-o crescut 19 ani. Umerii drepti Eva privirea inainte sunt convinsa ca te asteapta o strada plina de soare dar daca vei sta prea mult la umbra nu il vei simtii succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricat de greu ar parea, exista viata si dupa despartire. Va fi mai greu acum, la inceput, pana te vei obisnui sa fii singura. Crede-ma, cu totii am trecut prin momente identice si cu totii am crezut ca nu o sa mai iubim pe altcineva la fel. Dar viata o sa iti arate altceva. Poti gasi o persoana pe care sa o iubesti mult mai mult. Daca despartirea a fost fara motiv intemeiat, iar el are deja pe alta, mie imi miroase a ceva putred. Probabil a vrut sa o incheie cu tine, ca sa isi poata,, trai" iubirea cu fata aceea. E un argument in plus sa il uiti cat mai repede, pentru ca pare a fi un nesimtit. Stiu ca acum pare greu, dar o sa te obisnuiesti si, treptat, o sa vezi ca lucrurile se vor linisti. Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sensul vieții tale nu trebuie să fie dictat de o persoană.
Ele vin și pleacă.Sau mai bine zis, te folosesc și pleacă.
Lasă-le. Uită-le.
Ești distrusă, într-adevăr.Să te simți în halul ăsta din cauza unei persoane...e trist.Dar îți poți reveni.
Îl uiți concentrându-te pe tine, pe evoluția ta.În niciun caz plângându-ți de milă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nenorocire mondiala, iti dai seama. Parca ai avea 60 de ani si iti e frica de faptul ca nu gasesti pe altul. Maturizeaza-te naiba ca ai 19 ani nu 12.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosc un bunic de +70 si zicea ca el s ar insura si acum, dar nu l lasa copiii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Altul la rand. Zii mersi ca ai avut o relatie. Altii nu au asa noroc. Are balta peste. Mult.

Răspuns utilizator avertizat
| VICTORTPURO a răspuns:

In situatia de fata ai doar optiunea de a uita ce a fost si sa mergi inainte, din ce am inteles in mesajul tau, nu mai are nici un rost sa iti mai bati capul de fostul tau, te simti acum asa, peste un timp iti trece, am avut si eu o fata pe care o iubeam si care a procedat aiurea apoi si credeam ca nu voi mai putea sa ma indragostesc in alte fete, dar totul se rezolva cand intalnesti pe altcineva, daca nu o sa depui efort sa uiti si sa iti fie paralel, o sa traiesti asa zi de zi regretand nimicuri care nu au nici o importanta, si nu va inteleg cu "nu mai am chef de viata", fiecare om apare in viata noastra cu un scop, fie sa ne dea o lectie sau o experienta fie buna ori rea, deci capul sus si nu te mai gandi la prostii, esti fata mare, treci peste, multa bafta.

| Laurentiu-Ion_Borcàneci_1977 a răspuns:

Este greu dar nu imposibil! daca vrei te pot ajuta eu cu inima mea!