| amaliaamariaaa a întrebat:

Hey,daca ai 14 ani poți lua pilule contraceptive, poate afecta ceva daca iei?

6 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Cel mai bine este sa te duci la ginecolog unde sa precizezi ca dorești sa începi sa te protejezi. Anticoncepționalele pot fi nasoale pana dai de cele care sunt ok pentru tine, sau e posibil sa fii norocoasa din prima și sa nimerești unele ok care sa nu te afecteze atât de mult. Trebuie doar sa știi ca este puțin frustrant pentru ca, in fiecare zi, la aceeași ora stai cu stresul pe cap ca trebuie sa iei pastila, dacă era numai o data pe zi ar fi fost mai usor dar trebuie la aceeași ora. Eu nu am fost mare fana anticoncepțională, am încercat 3 Branduri și nu m-am simțit bine. La vârsta ta, îți recomand cu toată încrederea steriletul. De la 14 ani îl poți folosi și este cel mai ok. Nu vei sta cu nicio grija și vei fi protejata timp de 3-5 ani. Poți sa te documentezi despre asta online, dar cel mai bine, vorbește cu ginecologul tau.

| ania a răspuns:

Ai fi mai fericita daca nu ai lua pilule contraceptive si nu ai face sex deloc inainte de casatorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, fiindca acelea sunt pastile cu hormoni care iti afecteaza corpul de fetita.

| mihai69 a răspuns:

Nu / Da.

| gogugogugogu a răspuns:

Intreaba un medic, e mai sigur.

| blablablab a răspuns:

Are, sa n ai impresia ca pastilele astea nu te vor afecta cu nimic, in cazul multor femei care iau pastilele astea risca sa ramana infertile sau sa nu fie capabile sa mai duca o sarcina pana la capat, sunt si exceptii, cazuri fericite care nu patesc nimic dar exceptiile nu fac regulile dar daca iei de la varsta asta...mai tarziu cand te vei decide sa ai o familie s-ar putea sa nu mai poti.