| OanaDima a întrebat:

Hey happy De ce imi intarzie menstruatia atat de mult?
Detalii : am 14 ani, prima menstruatie mi-a venit la 12 ani, ultima oara cand mi-a venit ciclul a fost pe 1 iunie, nu am avut pana acum niciun contact sexual

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca vei citi cu suficienta atentie urmatorul raspuns, este posibil ca la sfarsit sa-ti dai seama daca te afli intr-o astfel de situatie.
Ciclul menstrual a carei caracteristica generala este acea de a fi mereu NEREGULATA, aproape niciodata NU are aceeasi lungime cu cea/cele anterioare, sau altfel spus este cu totul IMPOSIBIL sa se poata anticipa care va fi lungimea sa. In concluzie afirmatia ta ca : ''Buna! Ciclul menstrual imi întârzie de 7 zile.'' este eronata, incorecta fiindca lungimea actualului ciclu este de fapt cu ceva mai mare ca numar de zile fata de ciclul precedent. Fiindca ai facut test de sarcina si rezultatul a fost NEGATIV, inseamna ca NU exista o sarcina instalata in uter, insa numai in cazul in care in ultimele 21 de zile NU ai mai intretinut acte sexuale neprotejate. Printre motivele care provoaca dereglarea continua a ciclului menstrual este sindromul ovarelor chistice polichistice (SOC/SOPC) si din acel motiv OVARELE nu reusesc sa dezvolte, sa maturizeze si sa elibereze ovulul dupa un anumit timp precis stabilit. Din acest motiv ciclul menstrual devine NEREGULAT cu lungimi imposibil de anticipat. Chiar de la inceput trebuie sa stii ca ciclul menstrual NU este influentat, modificat sau conditionat de factori externi. Desfasurarea ciclului menstrual cat si pornirea menstruatiei este dirijata STRICT hormonal si din acest motiv pot sa existe cicluri menstruale REGULATE dar la fel de bine si din nefericire cele mai multe cicluri menstruale sunt de fapt cele NEREGULATE. Caracteristica principala a ciclului NEREGULAT este insasi IMPREDICTIBILITATEA sa, privind atat momentul in care va porni menstruatiei cat si imposibilitatea de a anticipa ce lungime va avea ciclul menstrual, fiindca nu exista un reper fix fata de care sa se poata calcula/prezice sau determina atat ziua de ovulatie cat si a perioadei fertile. Se poate presupune ca in Intrebarea prezentata poate fi vorba de o dereglare hormonala destul de importanta, care in cazul tau se produce (probabil) din cauza functionarii foarte proaste si incorecte a una ori mai multe glande endocrine din aparatul tau reproducator. De asemenea o alta caracteristica importanta a ciclului menstrual NEREGULAT este si IMPREVIZIBILITATEA. Reiese ca lungimea ciclului poate sa fie foarte diferit de la un ciclu la altul, iar diferentele sa fie uneori chiar foarte mari de ordinul saptamanilor sau a lunilor. Aceste modificari privind lungimea diferita a ciclului de fiecare data se datoreaza dereglariilor hormonale care apar pe fondul functionarii incorecte/defectuoase a glandelor endocrine (tiroida, hipofiza, glanda pituitara, folicul ovarian, etc.). Ovarele fiind influentate nu reusesc niciodata sa produca cei 2 hormoni feminini esentiali : estrogen si progesteron nici la timp si nici in cantitatea si proportia echilibrata. Din cauza acestor deficiente, activitatea hormonale devine dereglata, ovulatia se produce cu totul imprevizibil si ca urmare si menstruatiile devin anormale, atipice, slabe cantitativ si de regula imposibil de a sti exact cand va incepe. Situatie foarte neplacuta pentru orice femeie, poate fi remediata doar medical, prin investigatii endocrine si efectuarea setului complet de analize. Pe baza rezultatelor obtinute medicul ginecolog in colaborare cu medicul endocrinolog, sunt in stare sa aprecieze starea reala a aparatului reproducator si sa indice si prescrie tratamentul hormonal adecvat de urmat pentru a incerca sa ti se regleze ciclul menstrual. In caz contrar toata viata ta te vei confrunta cu dereglari din ce in ce mai dese si mai intense si de asemenea cu teama constanta/permanenta si stresul provocat de teama de a nu apare o sarcina nedorita dupa inceperea vietii sexuale. Probabil ca orice medic ginecolog specialist dupa o consultatie serioasa iti va prescrie folosirea de pastile anticonceptionale o anumita perioada de vreme pentru a se regla ciclul menstrual. Multa sanatate!