| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey fetelor, cum reacționați atunci când mergeți la o prima întâlnire cu un băiat și în momentul când chelnerul aduce nota de plata voi va așteptați sa plătească el (pentru ca așa e normal) dar băiatul va spune pe un ton ridicat următoarea chestie " De ce nu iti plătești consumația ta? Suntem în 2023 sunt alte vremuri, ai servici, ai salariu, cum sa pretinzi sa plătesc eu?" chelnerul isi face cruce și se retrage. Iar pentru băieți o întrebare, cum ati reacționa dacă ati refuza sa plătiți consumația fetei pentru ca acum femeile sunt independente și au bani iar fata se ridica de pe scaun și va arunca în fata banii pentru consumația ei iar restul oamenilor de la restaurant se uita la voi și rad?

Răspuns Câştigător
| blackann a răspuns:

Pai asta as merita, bro, sa-mi arunce banii in fata si sa ma blocheze pe Instagram!

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ea face invitatia de a lua masa impreuna cu un baiat, ea ar trebui sa plateasca.

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru darrio2007):

Frateee! de la tine nu ma asteptam la asa răspuns.

| darrio2007 a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Adică cum?

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru darrio2007):

Mă așteptam sa spui ca plătești tu consumația, ca un cavaler...

| darrio2007 a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Daca sunt invitat de ea, nu sunt obligat sa platesc eu.
Citeste punctul 9.
https://adevarul.ro/......63594.html

| darrio2007 a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Eu platesc camera la hotel, la o adică.

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru darrio2007):

Respecte frate, alții și la camera de hotel le pun sa plătească, sunt anumiți useri pe aici care sunt în stare de așa ceva

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca urasc cearta si scandalurile nu as comenta sub nici o forma, as achita nota de plata fara nici o obictie, in cea mai linistita si calma pozitie si apoi as pleca singura, fara sa mai vreau sa-l vad pe mitocan, vreodata.

| Hammurabi a răspuns:

Man, e vorba de o notă de plată la restaurant, nu de prețul unei navete spațiale NASA. laughing
Dacă e o cheltuială semnificativă pentru buzunarul lui, să stea
cuminte acasă, nu să iasă cu femeile la restaurant.
Mai bine așa decât să se facă de cacao.

| Lioana a răspuns:

Cine invita plateste. Indiferent daca e femeie sau barbat. Daca nu o face iar tipul se comporta in halul acela, imi platesc consumatia si aștept sa dispar cat mai repede de acolo.
Iti dai seama ca nu mai vede alta intalnire cu mine.

| Eireann a răspuns:

Tot timpul ma ofer sa platesc (95% din cazuri sunt refuzata) deci nu s-ar ajunge la sitatia asta. Pe de alta parte e cam ingrijirator daca un barbat isi permite sa imi vorbeasca pe un ton ridicat la prima intalnire - e clar ca nu se asteapta sa aiba parte de a2a.

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru Eireann):

Dar tu ca femeie nu trebuie sa te oferi sa plătești. De asta se ocupa bărbații adevărați, nu papagalii care obliga femeia sa iei plătească consumația

| AdioTPU a răspuns:

Nu ar reacționa așa deoarece aș stabili de la început ca fiecare să-și plătească ce a comandat, consumat. Așa e corect și echitabil.

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru AdioTPU):

Cum adică stabilești de la început? Este clar ca bărbatul plătește, dacă nu plătește e un papagal

| Yparisa a răspuns:

Mereu ma ofer sa platesc, dar daca mi-ar vorbi pe un ton de genul as pleca fara sa scot un leu si nu m-ar mai vedea a doua oara.

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru Yparisa):

Din punctul meu de vedere femeile nu ar trebui sa se ofere sa isi plătească consumația, asta e treaba bărbatului. Când un bărbat lasă o femeie sa isi plătească consumația, Ala nu e bărbat e un papagal

| Sorynn17 a răspuns (pentru Verginic?Vac?Gras?):

Plătește tu vere daca ești așa smecher, trebuie sa existe egalitate, nu sa fie bărbatul obligat să plătească, daca el e mai sarac decat ea e normal ca sa plătească ea și invers și e normal trebuie sa fie egalitate și înțelegere.Mor fi voi cu mentalitatea voastră uneori

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru Sorynn17):

Frate un lucru este cert, un bărbat adevărat nu va permite ca femeia sa plătească pentru ea și mai ales sa plătească toată consumația, doar papagalii accepta așa ceva pe motivul "femeia e independenta, sa scoată banu'". Un bărbat adevărat dacă știe ca nu iei permite sa plătească ieșirea în oraș, NU va invita nici o fata pentru a evita scene penibile de strada

| steamrogue77 a răspuns:

Violleta iar cu raspunsuri inutile, faceai pe interesanta cu mine si imi spuneai sa plec de pe acest site, dar tu ce cauti aici? laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru steamrogue77):

Ce ti se pare in neregulă la raspunsul ei?