| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, am o dilema care nu ma lasă sa muncesc în liniște, deja șeful îmi face semne ca îmi taie din salariu. Observ ca multi "bărbați" devin recacitranti și nu le convine când aud ca nu e normal sa ii ceara iubitei lor sa cotizeze cu jumatate la chirie/rata și la utilități. Pe vremuri nu erau așa salarii iar bărbații adevărați întotdeauna au reușit sa acopere cheltuielile casei. Chit ca femeia avea o slujba, bărbatul nu accepta sa fie umilit și sa pună femeia la plata. În ziua de azi când femeile sunt indepente, "bărbații" se bucura ca ele vor sa contribuie cu bani la rata/chirie și utilități și profita de ele pana la ultimul leu. Un bărbat adevărat nu face așa, un bărbat adevărat știe sa aducă bani în casa. Ce părere aveți?

Răspuns Câştigător
| Allhambra a răspuns:

Adică toate fetele preferă să fie întreținute? laughing

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Unde-s doi puterea creste

| sofisis a răspuns:

Eu castig de 2 sau 3 ori mai mult...care e faza ca nu inteleg? Oricum eu si sotul meu avem banii la comun. Adica nu am stat niciodata sa vad care da mai mult la facturi si care da mai mult la mancare si etc. Mereu am avut mai multi bani decat el. Nu vad de ce el e mai putin barbat pentru asta.

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru sofisis):

Pentru ca nu are potențial sa țintească mai sus

| LordCristobal a răspuns:

Nu sunt de acors cu parerea ta.
Atat barbatul cat si femeia trebuie sa imparta cheltuielile in mod egal.

| Eireann a răspuns:

Eu spun ca fiecare familie face cum cred ei ca este mai bine pentru ei. Exista in continuare familii unde femeia sta acasa si se ocupa de gospodarie si copii, exists familii unde barbatul e casnic si femeia aduce banii acasa, familii unde amandoi muncesc si pun banii la comun sau casnicii in care cei 2 au conturi bancare separate. E ok oricum atat timp cat cei 2 se inteleg. Eu (fiind femeie) platesc peste jumatate din chirie si utilitati fiindca venitul meu este mai stabil si previzibil decat al iubitului meu dar el plateste adesea cand facem cumparaturi de mancare si bunuri de consum pentru casa ( detergent, servetele, etc). Cand trag linie cred ca iesim egal.

| Verginic?Vac?Gras? explică (pentru Eireann):

Hmmm cred ca meriți ceva mai bun

| blackann a răspuns:

Femeia mereu trebuie sa aiba bani pe dreapta, merge la unghii, gene, par etc.

| helpforyou a răspuns:

Pune-te in locul fetei, nu cumva ea simte ca daca nu contribuie cu plata acestora, barbatul o "cumpara" cu acest serviciu?

| iulia0514 a răspuns:

Într-o familie nu există banii ei și banii lui, banii sunt a amândurora, nu vad de ce ar trebui sa contribuie financiar doar bărbatul ce femeia nu mănâncă nu consuma apă, gaz nu folosește internetul, curentul nu are nevoie de haine, cosmetice etc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă el se simte "umilit" de asta e problema lui și ar fi și un ego acolo. Părerea mea, dar evident una din exterior pentru că nu m-am lovit de aceste relații, dar dacă ar fi să dau un răspuns pe sufletul și mintea mea idealistă happy aș spune că tocmai această atitudine a lui sau chiar a ei, îi vor duce dracu la despărțirea inevitabilă.

Când ajungi într-o relație pe bune, bă frate, dar pe bune pui totul la bătaie, ești unul și același, nu te mai cramponezi că tu ai sau nu ai, nici celălalt că dă mai mult, stai acolo, stați acolo și construiți. Azi aduce unul mai mult, mâine altul, dacă iar unul are un salariu mai mic, decât altul, v-ați asumat când ați intrat acolo, știai că tu ești mecanic și ea doctor, sau el avocat și ea pedichiuristă, dar la dracu vă asumați, altfel degeaba v-ați mai luat, dacă ceva te roade, nu te mai bagi acolo, că știi că ăla e mecanic sau aia pedichiuristă și tu nu vrei așa.

Apoi fiind deja poate și o căsnicie și anii au trecut, mai schimbi joburi, mai treci pe la restructurări, mai ai și pase când ești șomer, dar la fel totul se rezolvă în familie, între ei, altfel, de ce dracu v-ați mai aventurat să ajungeți până acolo. Deci la fel și aici trebuie să-ți amintești de ce ai început și să te țină spiritul, nu să o dai în complexe, mai ales că dacă o dai pe complexe, nu te mai poți ridica să te duci iar la jobul ăla mai plătit mai bine sau pur și simplu să-ți găsești unul, ca să fii tot de partea voastră, așa cum ea sau el te-a acceptat și cu leafa tăiată și șomer/ă acum e timpul tău, să te ridici, iar și iar.

Deci nu văd ceva rău ca o femeie să dea, dacă te iubește va da, va da totul, la fel nici tu să nu uiți când ea e la pământ. Aici e cheia de azi relațiile nu mai țin, bă frate sau se schimbă ca șosetele, am ajuns să facem până la urmă toți copii cu toți ș-am ajuns să fim toți neamuri, la dracu, că noi avem anul și căsătoria, anul și divorțul. De ce? Răspunsul îl oferi tu prin întrebarea ta. happy
Just my opinion! Deci nu-mi săriți în cap. laughing

P.S. Nu vă lăsați fetelor totuși păcălite de vulturi. happy Dacă ajungeți într-un final ca să observați că el este genul profitor, adică nu muncește pe nicăieri, nu are nici măcar o minimă dorință/licărire sau perspectivă către viață, mai vă și bate sau mai știu eu ce alte atrocități, e ok, să-l lăsați. happy