| anonim_4396 a întrebat:

Hey, nu am ciclul menstrual regulat ultimele 2 luni mi-a venit pe 26 septembrie apoi pe 27 octombrie iar luna aceasta sunt deja in data de 28 si nu mi-a venit..am facut sex neprotejat cu o zi dupa ziua fertila dupa cate am numarat eu dar din cate nu am ciclul regulat nu stiu ce sa cred? Pot fi insarcinata?(am facut-o neprotejat la inceput apoi si-a pus prezervativul si nicidecum nu a ejaculat inauntru iar peste vreo 30 min am mai facut-o odata neprotejat dar a ejaculat la fel in afara si nicidecum macar pe mine)
?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca afirmi ca ciclul tau menstrual este unul NEREGULAT rezulta ca nu ai avut posibilitatea de a-ti calcula/determina perioada fertila in mod corect sau exact deci exista si posibilitatea ca sexul sa se fi produs intruna din zilele fertile de dinaintea ovulatiei. De asemenea este aproape sigur ca a putut sa ajunga sperma in vaginul tau in timpul celui de al 2-lea sex neprotejat fiindca a urmat la doar 30 de minute dupa ejaculare, si este stiut in mod cert/sigur ca in uretra (canalul din penis) intotdeauna ramane o cantitate de sperma lipita de peretele uretrei. Aceasta sperma incepe sa se fluidizeze dupa trecerea a 10-15-20 de minute si se scurge insesizabil in afara penisului in urmatoarele cateva ore. Se poate considera ca al 2-lea sex a fost unul in care se produce ejacularea involuntara a spermei in vagin pe intreaga perioada a sexului. Pe baza celor 2 posibilitati/motive expuse si explicate, se poate afirma fara a gresi ca atat probabilitatea cat si posibilitatea de a se forma o sarcina in conditiile prezentate a fost/este chiar foarte mare. Singurul lucru ce-l poti face este sa astepti producerea menstruatiei in urmatoarele zile iar in cazul in care nu se va produce, atunci dupa trecerea a 21 de zile de la momentul intretinerii sexului sa-ti efectuezi un test de sarcina. Noroc si Sanatate!