| CataLin9665 a întrebat:

Hey, salut TPU. Am o poveste ceva mai lunga, dar o sa incerc sa rezum cat de cat.
Am fost cu o fata timp de 4 luni. Lucrurile au fost complicate in trecut. A fost prima mea iubire, dar ea nu ma iubea la vremea respectiva. Incetasem sa mai vorbim de 2 ani. Apoi, anul acesta in ianuarie m-a contactat si am inceput sa vorbim din nou. Intr-un final, mi-a spus ca tine la mine si ca regreta tot ce a facut in trecut ( m-a umilit in cateva moduri fata de prieteni). Eu eram nesigur cand mi-a spus asta, ma temeam sa ii ofer a doua sansa, insa 2 luni mai tarziu, timp in care am vorbit, i-am oferit acea a doua sansa. Am avut o relatie frumoasa, cu momente superbe, dar si cu certuri. Parintii ei nu o lasa sa aiba o relatie, asa ca de cand am luat vacanta, nu ne-am vazut decat de 2 ori. Incepuse sa se indeparteze de mine. Intr-o zi, fostul ei prieten, cel dinaintea mea, i-a spus ca vine in tara, el fiind plecat in Italia. Asta a tulburat-o si mi-a spus ca vrea sa luam o pauza, sa isi puna ordine in sentimente. Si am luat pauza, ne-am despartit. A mai adaugat apoi ca poate dupa vacanta vom fi iar impreuna. Dar de atunci a inceput sa vorbeasca mereu cu el si, la cateva zile de cand ne-am despartit, deja era cu el.
Acum eu sufar enorm de mult pentru ea, din nou. Sunt dispus sa o astept sa fim iar impreuna, dar oare este bine ceea ce fac? I-am spus ca oricand ii va fi greu sa imi spuna si o voi ajuta imediat. Eu sunt genul de baiat fara prea multi prieteni, care nu a avut multe relatii, de fapt aceasta este abia a doua relatie a mea. Prima a durat o luna, dar asta e alta poveste. Pun mult suflet in relatii, sunt foarte emotiv si afectiv fata de persoana iubita. Nu imi place sa imi bat joc in niciun fel.
Cineva mi-a spus ca roata se va intoarce iar, si va veni inapoi la mine. Ce ar trebui sa fac? Sa o astept, sau sa incerc sa trec mai departe? Dati-mi niste sfaturi va rog mult...

Răspuns Câştigător
| NoNameexd a răspuns:

Ok,deci să-ți zic ceva.Se zice că cine te iubește se întoarce la tine,dar este greșit,cine te iubește nu pleacă deloc. Dacă iubești o persoană,lupți pentru ea indiferent de șansele care le ai,acum depinde, fata asta te-a făcut să suferi mult.Și nu știu ce să zic, aici se întoarce situația, nu poți lupta pentru ea dacă ea nu vrea ca tu s-o faci, și îi este bine lângă fostul.Am avut o întâmplare asemănătoare în ultima mea relație. În fine,da! Roata se întoarce,iar dacă nu se întoarce ea,întoarce-o tu! Fă-ți prieteni,bagă-te în diferite anturajuri,dar ai grijă,ieși mai mereu,cunoaște fete noi,ieși cu ele și cu gașca, oriunde, peste tot, o să vezi că ea se v-a întoarce la tine, dar de obicei asta se întâmplă când e prea târziu.Capul sus,este doar o fată,ești încă foarte tânăr, fete sunt multe, și mai frumoase, sunt sigură că pentru caracterul tău vei găsi o fată care să te aprecieze la valoarea ta! Sper că te-am ajutat, multă baftă!

11 răspunsuri:
| Georgiana05 a răspuns:

Adică tu vrei să-mi spui că după ce te-ai ars deja de 2 ori, ai fi dispus să mai încerci odată?!
Scuză-mă, dar treaba asta nu ţine de felul tău de-a fi, adică emotiv şi afectiv, ţine DOAR de naivitatea ta.
Revino-ţi, pune-ţi ordine în viaţă, gândeşte totul la rece. Dacă eşti destul de ok la cap o să-ţi dai seama că i-ai da doar şansa să te mai distrugă o dată.
Adică normal că fata-şi permite să facă aşa, dacă vede că tu-i dai frâu liber!
Nu mai fi aşa, încearcă să faci puţin să înşele aparenţele, nu lăsa loc de bătaie de joc!
Treci peste, caută altă fată, caută un grup în care să te integrezi, sau o persoană, două, cu care să ieşi, să îţi treacă timpul.
Altfel, în ritmul ăsta vei păţi la fel, MEREU, cu ea.

| Adry05 a răspuns:

Dacă face d-astea nu merită atenţia şi răbdarea ta. Găseşte o fată calumea care să te merite.
Respect pentru firea ta, multe fete caută băieţi ca tine!

| NinaSimone a răspuns:

E timpul pentru o noua relatie. Tipa tine la ala din Italia

| Cristiann25 a răspuns:

In primul rand ne poti spune cati ani ai? Sfatul meu e sa-ti gasesti o prietena si o sa vezi ce geloasa o sa fie!

| CataLin9665 explică (pentru Cristiann25):

Am 16 ani

| Cristiann25 a răspuns (pentru CataLin9665):

E ok atunci nu esti borac de ala.Gaseste-ti alta iubita sa vezi cum o sa moara fosta dupa tine apoi si o sa regrete si inca odata si in acest caz o sa se aplice "fie roata si patrata tot se intoarce ea odata"!

| justsummer a răspuns:

Fata nu a trecut cu adevrat peste fosta ei relatie cand ti-a cerut a doua sansa de asta in momentul in care a avut sansa sa fie cu el nu a ezitat. Imi pare sincer rau ca trebuie sa-ti spun asta, dar ai fost roata ei de rezerva baiatul bun la care te intorci cand lucrurile merg prea prost meriti o fata care sa ramana langa tine mereu nu care sa alerge dupa trecut mereu.

| cllaudDia a răspuns:

Nu merita sa astepti dupa ea,atat timp cat ea s-a intors la fostul ei. Gandeste-te ca poate ea a stat cu tine doar sa nu fie singura cat timp e el plecat, apoi daca dupa vacanta pleaca iar, ea sa se intoarca la tine. Din ce ai povestit reiese ca esti un baiat cum rar mai gasesti, iar daca ea nu vede lucrul acesta pierderea ei. Nu o mai astepta si incearca sa treci mai departe. Si nu iti pierde speranta, daca ai avut 2 relatii esuate asta nu inseamna ca va fi mereu asa.
Fi tare si succes!

| Andreea22X a răspuns:

Sincer? cred ca se foloseste de tine..cand nu are cu cine sa stea te gaseste pe tine..adica probabil cand nu va mai fi cu actualul(pentru ca el probabil va pleca iar)se va intoarce la tine.Cred ca meriti mai mult de cat atat.Nu o mai astepta, nu merita!

| Girl555 a răspuns:

Incearca sa vb cu alte fete sa faci diverse lucrurii care sa te ajute sa treci peste. si sa nu te mai gandesti la ea, sau incepe o noua relatie chiar daca tu incepi cu o simpla prietenie mai apropiata... te va ajuta big grin

| Gaby01X a răspuns:

SHE WAS ON A BREAK!

Scz nu m-am putut abtine, nu merita sa mai o astepti, sfatul meu e sa mergi mai departe