| IepurasulDePlus12345 a întrebat:

Hey! Sunt fata! Vreau sa imi incep viata sexuala, dar nu vreau sa ma gandesc peste cativa ani... " mi-am inceput viata sexuala fara sa stiu nimic despre riscuri etc... "Stiu ca se foloseste prezervativul pentru a nu ramane insarcinata in caz ca partenerul ejacuiaza in tine. Asa ca va intreb pe voi! Toate riscurile si tot ce trebuie sa stiu despre asta! Multumesc! PS : Nu vrau sa imi spun varsta! Nu sunt obligata!

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu esti obligata. Dar in momentul cand vei avea o problema grava nu va mai fi la alegerea ta si va fi prea tarziu, in caz ca incepi prea devreme. Chiar si in cazul sexului protejat, exista riscul sporit pentru cancer de col uterin. Am cunoscut o doamna de 45 de ani care a trecut prin asta si crede-ma ca nu vrei sa stii cum e. In mod normal viata sexuala o incepi cand esti capabil sa-ti asumi urmarile. Metabolismul se modifica, cresterea in inaltime se opreste, hormonii vor dicta un ritm gresit dezvoltarii tale, cu alte cuvinte este posibil ca la 20 de ani sa fii imbatranita, mai putin atragatoare si ulterior viata ta sexuala si relatiile cu sexul opus sa fie de mai proasta calitate pentru ca ai inceput prea devreme. Astea sunt aspecte care nu privesc sexul protejat.
Riscurile de boli venerice sau sarcina nu sunt reduse la zero daca ceri partenerului sa foloseasca prezervativ. Problema e ca poate e o tragedie sa ramai insarcinata la 16-17 ani, dar la 12-13 nici nu vrei sa iti imaginezi ce urmeaza. Cum spui parintilor, ce faci cu scoala, colegii care vor afla, lumea care te va privi altfel, cea mai mare greseala pe care ai facut-o si nu mai poti schimba nimic atunci. Si pentru ce? pana la varsta potrivita nici macar nu poti simti placerea la fel de intens, este doar dorinta ta de a fi in rand cu cei mai mari. E un teribilism periculos, iti doresc succes orice ai alege. Daca ai de gand sa fii o femeie atragatoare mai tarziu ar trebui sa te apuci mai degraba de un sport. Altfel, cand toate tipele la 20 si ceva de ani se vor bucura din plin de tinerete, tu poate ca vei fi deja trecuta.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru cristacheceliute):

La ce varsta minima sugerezi inceperea vietii sexuale?

| cristacheceliute a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Din ce am citit si observat, nu toti ne dezvoltam in acelasi ritm (de exemplul ciclul menstrual poate aparea si la 9 ani, si la 13 ani) as indrazni sa estimez minim 16-18 in functie de organism - dar fara sa pretind o opinie autorizata. Organismul are un ritm al sau intern si cred ca fiecare simte cand este pregatit. Din punct de vedere social, totusi, corect ar fi sa incepi un lucru cand iti poti asuma si urmarile - aici vorbim de discernamant, asumarea unei eventuale sarcini si in primul rand educatie sexuala. La pubertate si inceputul adolescentei este mai mult vorba de curiozitate infantila si dorinta de integrare sociala care se vede in nevoia de popularitate si de a parea mai mare in varsta, astia n-ar trebui sa fie factorii determinanti.
Sunt state in care relatiile sexuale intre un adult si un adolescent sub 16 ani sunt pedepsite de lege, din cate stiu in Romania dupa 16 ani este permisa legal casatoria cu acordul parintilor - varsta asta asta e un reper ce tine seama de multi factori. Pentru multe fete 16 ani este insa foarte devreme, eu cred ca 16-18 este ok.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru cristacheceliute):

Si in ce consta sa fii dezenvolupat? Cum ar trebui sa fii(fizic)?

| cristacheceliute a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Dezen,,,cum?! Te referi cumva la maturitatea fizica necesara inceperii vietii sexuale? Se petrece treptat, pe toate planurile. Ca si la celelalte mamifere, dupa o varsta organismul este suficient de matur pentru a procrea, natura ne-a dat instinctele sexuale pentru a face copii. Impulsul, placerea, ambele sunt acolo pentru asta. Oamenii o fac si evitand sarcinile vremelnice, din impuls si pentru ca e placut la momentul potrivit si cu persoana potrivita, dar activitatea sexuala nu implica doar organele genitale. Este si o experienta emotionala unica, afecteaza psihicul, sistemul nervos, ritmul unor glande interne, si astea sunt aspecte pe care nu le putem controla. Asa cum un copil de zece ani, chiar daca ar putea conduce o masina nu ar trebui s-o conduca in locuri publice, asa cum e mai periculos sa incepi sa fumezi sau sa-ti abuzezi corpul cu alcool sau droguri la pubertate decat dupa 20 de ani, organismul trebuie lasat sa se dezvolte si sa se maturizeze inaintea unor experiente. Este pur si simplu o alta etapa a vietii: tu ai probabil vreo 15 ani si faci sex ocazional. Daca deja ai facut acum vezi lucrurile altfel, dar gandeste-te: puteai sa faci si la 12, nu? Era prea devreme? Da. Ti-ai fi dat seama atunci? Dupa ce ai facut nu resimteai imediat, decat durerea fizica ce apare prima data. Varsta la care incepi viata sexuala este importanta si afecteaza toate aspectele vietii tale. Fiecare lucru in viata are un moment optim.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru cristacheceliute):

Sa fii dezvoltat (scuze, am spus in spaniola:-s). Da, fac sex ocazional, si ai dreptate in tot.Am facut prima data din dragoste (acumas vreo 3 luni). Dar ma gandesc sufleteste, si sunt impacata din acest punct de vedere. Dar fizic, am citit FF multe comentarii ca nu e bine. Nu stiu ce sa mai cred din punct de vedere fizic...

| cristacheceliute a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Ok, daca tot ai inceput si oricum o sa continui, atunci fii macar cu inima impacata pentru ca n-are rost sa te chinui cu un sentiment de vina - mai bine fii responsabila. Daca asta simti e pana la urma alegerea ta si ti-o asumi, nu poate baga nimeni mana in foc ca vei avea probleme sau nu, e vorba de statistici. Vorbind la modul general e devreme, dar sa ai foarte mare grija: vizite la ginecolog si protectia impotriva sarcinii - nu este atat de greu sa te ingrijesti si sa poti fi in regula, insa e posibil sa devii neglijenta.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru cristacheceliute):

Asa e, oricum o sa asum tot ce trebuie. Nu o sa imi para rau niciodata.Mersi mult

11 răspunsuri:
| ghiCIne a răspuns:

Hehe. nu-ti spui varsta si deja am aflat ca esti minora.tongue in fine.
Daca relatia e bazata pe increde si e de o durata mai lunga atunci nu e obligatoriu sa folosesti prezervativul. Dar daca nu-l folosesti trebuie neaparat ca partenerul sa nu ejaculeze in tine(in caz ca nu stiai).
In cazul unei relatii recente, e recomandat prezervativul - ca nu stii ce boli poti primi.
Si anticonceptionalul te fereste de o sarcina nedorita (daca partenerul a ejaculat in vagin).

Răspuns utilizator avertizat
| nordka a răspuns:

In primul rand exista anticonceptionale zilnice, saptamanale, lunare si anticonceptionale care isi fac efectul pe mai multe luni sau chiar si ani. toate daca le vei folosi asa cum trebuie sunt foarte sigure.
Exista pilula combinata care contine cantitati mici de estrogen si progestogen. Ea se ia de preferinta la aceeasi ora timp de 3 saptamani dupa care vine saptamana de pauza in care esti pe stop. Ea este foarte eficienta si reduce perioada de flux cand esti pe stop insa trebuie luata zilic si la aceeasi ora.
Exista inelul vaginal care iti ofera protectie pentru o luna intreaga. Si el elibereaza in organism aceeasi doi hormoni ca si pilula combinata. Se introduce in vagin la fel ca un tampon si se tine 3 saptamani dupa care se indeparteaza pentru o saptamana (perioada in care esti pe stop). Este la fel de eficient ca si pilula si in plus eventualele probleme "de intestin" sau "stomac" nu afecteaza eficacitatea inelului insa organismul tau l-ar putea respinge pentru ca il percepe ca pe un corp strain in corp.
Injectia contraceptiva care se face de obicei in fese si contine o cantitate destul de ridicata de progestogen. Acest hormon este eliberat treptat timp de 3 luni in organism s-ar putea insa sa ai ciclu neregulat. Aceasta metoda este buna daca nu poti lua anticonceptionale cu estrogen.
Impliantul hormonal care te protejeaza pe timp de 3 ani si contine doar progestogen si este lung 4 cm si gros 2 mm si vine inserat supt piele si poate sta acolo pana la 3 ani. Procedura este minora, nici tu nu iti vei da seama ca il ai. Poti avea ciclu neregulat daca folosesti aceasta metoda.
Dispozitivul hormonal are la baza tot progestogen-ul si vine inserat in uter de catre ginecolog. Aceasta metoda iti ofera protectie in potriva sarcini timp de 5 ani de zile insa va trebuii sa mergi periodic la control pentru a te asigura ca el este in pozitia corecta mereu. Aceasta metoda se recomanda fetelor sau femeilor care deja au nascut pentru ca poate fi dureroasa sau chiar imposibila.

Si acum dupa parerea mea, metoda cea mai putin invaziva, care nu contine nici un fel de hormoni sau substante si te poate proteja impotriva sarcinilor si a bolilor cu trasmitere sexuala: PREZERVATIVUL!

Prezervativul se aplica pe penisul erect inaintea oricarui act sexual, nu trebuie sa mergi la un control la ginecolog pentru a putea beneficia de aceasta metoda, poti sa il cumperi fara prescriptie medicala. Exista posibilitatea insa ca unii baieti/barbati sa fie alergici la latex (materialul din care este facut prezervativul) dar sunt si prezervative care sunt facute din cauciuc deci nu e asta o problema.

Daca alegi sa folosesti oricare alta metoda in afara de prezervativ doar un medic ginecolog te poate ajuta si sa iti spuna care metoda este mai buna pentru tine. Sa nu iti fie rusine sa mergi pentru ca te poate ajuta mai mult decat te-am putut ajuta eu sau oricare alta persoana sau informatie citita pe internet si te felicit ca te respecti si ai grija de tine!

| Ronaldo7cr7 a răspuns:

Eu cred ca ai 10 ani si *** ala ce ai scris tu acolo stiu ca se foloseste prezervativul si un copil de 8 ani stie asta