| TheSheeker a întrebat:

Acum 2 luni am facut dragoste putin de tot la inceput fara prezervativ. Inainte de a incepe, ne-am asigurat ca totul este bine si ca penisul este curat. Dupa aceea nu am mai avut decat contacte protejate si scotea penisul cu prezervativul exact in momentul in care avea ejaculare. Toate prezervativele au fost verificate si nici unul nu a avut vreun defect. Luna trecuta mi-a venit ciclul, luna asta numai, a intarziat deja aproape o satamana. Am facut acum 2 zile un test de sarcina si a iesit negativ. Am foarte rar dureri care dau alarma ca vine ciclul, dar nu tin decat cateva secunde. Nu mi-e rau, nu am nimic. Sunt ingrijorata, ce parere aveti? Inafara de mersul la ginecolog pentru ca numai ce am fost si va urma sa merg iar. Multumesc.

11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca ai urmat un tratament e normal sa iti intarzie, sarcina nu poate fi

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost întârzieri ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt NORMALE astfel de dereglări/întârzieri şi NU ai de ce să te îngrijorezi!

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de întârzieri!

Cauze generale posibile în cazul întârzierii menstruaţiei : răceală, dereglare hormonală, stres, infecţie, probleme medicale ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ), sarcină,...

O întârziere acceptabilă, din diverse cauze : răceală abdominală ( NU răceala "comună" ) sau răceală la ovare ( anexită ), infecţie, medicamente, etc., este de MAXIM 7-10 zile; tot ce DEPĂŞEŞTE 10 zile reprezintă o "problemă medicală"!

Poate fi vorba de :
1 ) o dereglare hormonală - situaţie în care TREBUIE să consulţi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament
2 ) probleme de natură ginecologică ( chist ovarian, ovar polichistic, etc. ) - dacă au mai fost astfel de întârzieri şi în trecut - situaţie în care TREBUIE să faci un control ginecologic, unde îţi va face o ecografie ovariană sau una vaginală pentru a verifica starea ovarelor/uterului şi trompelor uterine.

AMBELE controale trebuie făcute simultan - deci, mergi la medicul de familie şi ceri Trimitere atât la endocrinolog, cât şi la ginecolog!

Dacă este vorba de chist o să-ţi prescrie un tratament cu tablete anticoncepţionale pe 3-6-9-12 luni ( până se dizolvă chistul respectiv ) şi control periodic ( din 3 în 3 luni ).

Dacă NU este chist atunci îţi va prescrie tratament cu Duphaston pe 10-30 zile ( eventual chiar pe mai multe luni ), după care o să-ţi vină regulat menstruaţia.

De asemenea, dacă ai dereglări menstruale dese, poţi să bei ceai ( sau tinctură ) de creţişoară şi/sau ceai de coada şoricelului - vezi informaţii la linkul :
http://www.formula-as.ro/......ului-10059

http://tratamente.naturale.din.plante.alb.ro/......um%29.html

http://www.formula-as.ro/2010/923/medicina-naturii-44/cretisoara-12562

Ori ceai sau tinctură/extract din/de mlădiţe de zmeur - vezi detalii la linkul :
http://magazin.remediu.ro/ceai-zmeur-frunze-50-gr-dacia-plant-683.html

http://www.naturaplant.ro/produse/591/Extract_din_mladite_de_Zmeur

http://www.sanatate-si-frumusete.ro/....../index.php

Aceste ceaiuri NU exclud un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| TheSheeker explică (pentru bursuc001):

Nu sunt minora. Adevarul este ca acele dureri menstruale le simt usor, dar am observat ca incep durerile la rinichi... Eu am avut probleme mari cu rinichii in trecut. NU neg faptul ca am mai mancat si frig cu schimbarea asta de vreme si m-a mai prins vremea urata si cu spatele gol sau am mai stat pe beton, pe jos la tara.

| TheSheeker explică (pentru bursuc001):

Sunt majora. Am avut o mica infectie si putin ranit vaginu, de accea am primit tratament. Dar toate s-au corectat dupa ceva timp de la tratament. Pe langa acele mici dureri ce anunta venirea menstruatiei, am dureri mai mari de cateva zile de rinichi(am avut probleme destul de urate in trecut cu rinichii). Nu neg faptul ca de cand a venit toamna am mai neglijat si am mai ramas si cu spatele gol, pe la tara am mai stat pe betoane, pe jos...

| TheSheeker explică (pentru TheSheeker):

Scuze ca am scris de 2 ori, credeam ca nu s-a trimis happy

| bursuc001 a răspuns (pentru TheSheeker):

Mda, am citit acum şi întrebările tale anterioare;)

Am observat că aveai cervicită ( prin iunie ) şi ai făcut tratament...

NU ai precizat : ce investigaţii/analize ai făcut ÎNAINTE de a se pune diagnosticul de cervicită, ce a generat acea cervicită ( sau ce rezultat ai primit la analize ), dacă ai fost la control DUPĂ terminarea tratamentului respectiv, ce analize ai făcut când ai mers la control ( şi rezultatul primit ), etc.

De asemenea, observ din precizarea ta anterioară ( de mai sus ) că "in ultimele 3 luni am avut ciclul dereglat, intarziind cateva zile"...

Asta poate indica faptul că cervicita NU a fost tratată corespunzător!
Ori, poate n-ai calculat corect data la care ar fi trebuit să vină menstra, sau s-a mărit durata CM...

Totuşi, înclin să cred că e vorba de PRIMA variantă deoarece cervicita este foarte GREU de tratat :(

Aşa cum explicam mai sus, o întârziere mai mare de 7 zile NU este normală ( mai ales la vârste de peste 18 anişori )!

Având în vedere că acest lucru s-a întâmplat timp de 3-4 luni consecutive, precum şi acele dureri scurte ( mai mult "înţepături" de câteva secunde ), eu SUSPECTEZ un chist ovarian sau ovare polichistice, DACĂ mai ai şi ALTE simptome - vezi simptomele descrise la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ional_1103

http://www.sfatulmedicului.ro/......istic_1046

Ar fi INDICAT să faci o ecografie ovariană/pelvină ( sau transvaginală ) şi se va vedea dacă este vorba de chist ovarian/ovar polichistic!

Durerile de rinichi pot fi, de fapt, dureri de ovare/spate care radiază spre rinichi.
Sau, pot fi simptome ale unei cistite ( infecţii urinare )...

Pentru ele trebuie să mergi la medicul de familie şi să ceri Trimitere la analize de urină ( sumarul de urină/urocultură, preferabil cu antibiogramă ).

Multă sănătate.

| Danysan a răspuns:

Trebuie sa te relaxezi nu e nici o problema se mai intampla sa iti intarzie menstruatia.Problema e sa te fi protejat foarte bine inainte happy. Trebuie sa ai grija sa nu mai faci deloc experiente ca a:Bag-to putin, ca s-a spalat. Intotdeuna e un semn de intrebare! E cel mai bine ca o sa te vada medicu -Fata Isteata :*!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca urmeaza sa mergi iar de ce te mai stresezi, ai fost la ginecolog dupa acest incident sau inainte? Din ce scrii tu nu cred ca e posibila o sarcina

| TheSheeker explică (pentru anonim_4396):

Inainte, am urmat un tratament. Ce nu am precizat, in ultimele 3 luni am avut ciclul dereglat, intarziind cateva zile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheSheeker):

Mai bine astepti raspunsul ginecologului, nu te mai stresa

| kdeta a răspuns:

Maica fecioara/// naspa