| AlinnaAly a întrebat:

Acum doua luni am avut un contact sexual neprotejat si am luat Postinor, iar menstruatia mi-a venit la o saptamana. Acum a intarziat o luna si ceva, aproape doua. Am facut doua teste de sarcina si au iesit ambele negative. Este ceva normal din cauza pastilei, sau pot fi insarcinata?

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună, de ce nu mergi tu la un control gineco?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este relativ normal să apară dereglări hormonale şi, implicit, întârzieri menstruale în urma administrării "pilulei de a 2-a zi"!

Oricum, este INDICAT un control ginecologic + ecografie pentru a exclude alte afecţiuni ( ale ovarelor )!

Vezi alte detalii în răspunsurile pe care ţi le-am dat anterior :
http://www.tpu.ro/......-si-anume/

http://www.tpu.ro/......in-sensul/

Sărbători fericite!

| Hαppiηеss a răspuns:

Este de la pastila, e o bomba hormonala care da organismul peste cap.

| Taterz a răspuns:

Postinor este pe baza de hormoni, iar cand iei, are sanse destul de mari sa-ti deregleze putin ciclul menstrual. Nu este NORMAL, dar este de asteptat, fiind doar un efect advers.