| Omida12345689 a întrebat:

Am 19 ani și de curând m-am hotărât că mi-as dori sa-mi încep viața sexuală. Am vorbit cu prietenul meu cu care am o relație de un an și ceva, ne-am documentat mult despre pericole și ce ne asumăm odată cu asta. Problema este că mama mea a hotărât să mergem la un control de rutina la ginecolog si eu am fost de acord, pentru că încă sunt virgina și asta știe și ea. Ideea este că ea s-a gândit să mergem doar peste câteva luni când mai are ea programare...și anume 5 luni. Ar trebui sa mai aștept până atunci? Știu că aș dezamăgi o dacă ar afla că mi-am inceput deja viața sexuală...

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

La 19 ani nu ai de ce sa astepti sa mergi cu mama ta la ginecolog, poti sa mergi si singura, daca ai nevoie, desii, daca nu te doare nimic si nu ai dereglari menstruale, mai ales ca nu ti-ai inceput viata sexuala, nu ai de ce sa mergi acum la ginecolog. Dupa inceperea vietii sexuale, se impune anual, controlul ginecologic.
Nu uita sa folositi prezervativul, care va protejeaza in totalitate si nu astepta dupa maica-ta ca nu ai de ce.
Te trage dupa ea la ginecolog, ca sa vada daca ti-ai inceput viata sexuala, ca altfel nu face sens intentia ei.
Programare la gineoclog se poate face si maine, nu peste 5 luni, dar cu siguranta a pus programarea atunci, ca sa te controleze cum vrea ea.
Tu faci cum vrei. Esti majora si ai dreptul sa decizi pentru tine!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai nevoie de aprobarea ei pentru a face sex, la varsta ta. A stat el degeaba langa tine 1 an si ceva? Cred ca inca „esti" in burtica mamei.

| Emilian65 a răspuns:

Mai amana inceperea vietii sexuale pana mergi la ginecolog, sa nu o dezamagesti pe mama ta.

| sofisis a răspuns:

Desi nu-mi vine sa cred ca spun asta, in parte sunt de accord cu Plato. "Pana nu iti devine sot, e doar un strain.".
Eu te-as sfatui sa vorbesti cu mama ta si sa fii cinstita cu ea. E doar sex pana la urma. Nu ai cum sa o dezmagesti. Ai 19 ani, esti deja de un an cu baiatul asta. Eu asa as proceda, I-as spune maica-mii ca a venit momentul ca relatia mea sa devina una adevarata. Ca il iubesc si ca as vrea sa am aprobarea ei, dar daca nu mi-o da, cu parere de rau, va trebui sa fac ceea ce simt eu ca vreau.

| Plato a răspuns:

In situatia de fata, se lovesc doua lucruri cap in cap: faptul ca ai 19 ani, deci esti majora si faptul ca esti, probabil, inca pe banii parintilor, ceea ce inseamna ca trebuie sa le respecti deciziile, chiar adult fiind. Sugestia mea e sa astepti, pentru a nu iti dezamagi mama. Pana vei avea familia ta, sot si/sau copii, parintii sunt cele mai importante persoane din viata ta. Sa nu pui niciodata prietenul mai presus de ei! Pana nu iti devine sot, e doar un strain. Asta e parerea mea, cred ca asa e moral si corect.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Moral si corect e sa respecti deciziile cuiva, mai ales major fiind chiar daca inca locuieste in casa ta, sau depinde financiar de tine. Daca nu faci asta inseamna santaj, ceea ce numai moral nu e.

Pe de alta parte, strain sau nu, face sex pentru placerea ei, nu doar pentru a partenerului. Ce sa zic, daca se casatoreste cineva la 30-35 de ani, sau mai tarziu, trebuie sa nu faca sex pana atunci...

| EcceHomo a răspuns (pentru Holiday):

Şi când mă gândesc, că mi-am început viața sexuală cu un striper...laughing
Era străin, dar nu a mai contat decât plăcerea mea.Şi câtă plăcere...big grin

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Nu m-ai inteles, spuneam ca pana nu e căsătorită parintii sunt cele mai importante persoane din viata ei si ar trebui sa-i respecte mai mult decat pe un oarecare. Ar fi culmea sa ii acuze de santaj dupa ce ca o tin in spate. Pentru placerea ei sau nu, de bun-simt ar fi sa mai astepte.

| EcceHomo a răspuns (pentru Plato):

Aşteptarea e grea şi... dureroasă.big grin

| Omida12345689 explică:

Va mulțumesc mult pentru toate răspunsurile. Mi-au m ai dat un plus de încredere în sine❣️