| Benghazini a întrebat:

am o relatie de 2 ani cu ea relatia nu prea mai mergea dupa un timp, si am decis sa mergem in vacanta in strainatate, sa uitam putin de toate si vroiam sa ma decid dupa ce vom veni daca mai are rost sau nu. Acolo, la inceput era ok, mentionez ca am mers la mama mea, deci ea se simtea cam printre straini, si e si timida de felul ei. Ce vreau sa va zic e ca, sunt confuz in decizia mea nu stiu ce sa fac, pentru ca simt ca inca nu sunt pregatit sa stau cu ea in aceeasi locuinta, acolo in vacanta mi-am dat seama de chestia asta, ne certam zilnic din motive banale, nu comunica cu mine, si comunicarea e foarte importanta intr-o relatie, se enerva pe mine, dadea vina pe mine pentru orice o iubesc, si cred ca ma iubeste. dar cand am cunoscut-o era cu totul alta fata. Ca sa va dau un exemplu, intr-o zi m-a sunat si m-a intrebat daca vreau sa merg la ea acasa pe weekend, si i-am spus "nu as vrea sa vin acum, ca sunt in pana de bani momentan." la care ea "cum adica? dar ce ai facut cu banii?" i-am explicat, ca am cumparat una alta, si dupa aia imi zice "mna bine, da-i pace atunci" ce sa mai intelegi? nu vreau sa zic neaparat ca e materialista, dar pentru ea conteaza foarte mult banii, si chestia asta nu-mi place, inainte nu era asa, nu conta ce am, cat am, de unde am. nici relatiile sexuale numai sunt ca inainte, acum parca e doar sex, inainte era dragoste, numai e iubirea asa mare, e obisnuinta simt ca numai pot, dar o iubesc, nu stiu ce sa fac sa indrept lucrurile, am incercat sa fac tot ce am stiut, ea crede ca eu sunt ala care trebuie sa se schimbe, dar nu intelege ca ea s-a schimbat oricat ii explic, oricat incerc se enerveaza si nu ma asculta, am incercat sa-i ofer ceva nou, dar se plictiseste prea repede daca aveti vreun sfat inainte sa iau o decizie, as fi recunoscator scuzati-ma daca v-am am scris romane. Multumesc mult! aa da, dau funda oh go on

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E imatura, nu realizeaza ca baiat ca tine nu va gasi oriunde si oricand. Nu stie sa aprecieze ce faci pentru ea, probabil ca ai rasfatat-o prea mult dar nu te condamn, oricine face asta pentru persoana iubita. Fa-o sa iti demonstreze ca inca ii mai pasa tine si sa lupte pentru voi; sunteti doi in relatie, nu unul. Daca nu vrea, atunci n-are rost sa va mai afundati in drama. Mai mult te amagesti, daca nu contribuie la repararea relatiei si asteapta numai de la tine, cand problemele poate vin de la ea.

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faceti un fel de show pentru copii mici si stii ca solutia e sa pui capac.

| EmHinoki a răspuns:

E imatura si prea rasfata laughing. Asa e cand cea mai lunga relatie a ta dureaza 5 luni :-s. E logic sa se schimbe si sa vrea mai mult de la tine dupa 2 ani! Comunicarea este importanta, dar ca sa alungi monotonia e important sa faceti ca inainte. In relatia mea a cam functionat. Incearca sa-i faci curte ca la inceput cum s-ar spune laughing. Fa-i una mare..cu de toate. Pregateste o seara romantica, cucereste-o iar happy. Fa-o sa inteleaga ca o iubesti si ca esti pregatit sa lupti pentru relatia voastra. Nu face prostia sa luati o pauza! Pauza=pretext pentru despartire. Nu functioneaza oh go on. Eu sunt cu prietenul meu de 2 ani si ceva si am avut si noi momentele noastre idioate. Eu credeam ca nu mai vrea sa fim impreuna asa ca eram enervanta, indiferenta, sictirita, dar ne-am revenit dupa ce am inceput sa ne comportam ca la inceput. Ea vrea sa stie ca doar ea conteaza pentru tine si probabil a vazut cupluri mai "fericite" si nu intelege de ce nu sunteti si voi la fel. Cumparati-va inele la fel..am vazut multe cupluri asa sau orice altceva care sa va defineasca relatia. Sper sa functioneze :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmHinoki):

Niste obiecte nu ii va apropia. Fata trebuie sa inteleaga ca daca nu se implica in relatie (daca ii mai pasa), atunci o sa tot apara nemultumiri. Este o ipocrizie sa crezi ca numai baiatul trebuie sa lupte pentru relatie, cand se atrag reciproc, automat trebuie sa fie intelegere intre ei. Nu este nici de fier omul asta.

| neutrino a răspuns:

Ai descris o stare de fapt. Sa ghicim noi intrebarea? Tu stii cel mai bine daca mai trebuie sa continuati, dar eu cred ca nu mai aveti motivatie.

| Raiden a răspuns (pentru neutrino):

Nu a scris doar o stare de fapt. A cerut si sfat, uite: "daca aveti vreun sfat inainte sa iau o decizie, as fi recunoscator"

| T4ny4 a răspuns (pentru neutrino):

Ataaaaaaaaaaat! laughing))))))))))))))))))

| neutrino a răspuns (pentru Raiden):

?!

| T4ny4 a răspuns (pentru neutrino):

Oricum,ceea ce faci tu, e urat! O relatie si problemele ei, sunt intime.Ma indoiesc ca tu esti perfect.Ar trebui sa va rezolvati singuri disputele.Nu cu altii.

| neutrino a răspuns (pentru T4ny4):

!?

| T4ny4 a răspuns (pentru T4ny4):

Vroiam sa-i scriu asta lui, nu tie. ahahahaaaa.Dar mi-a placut raspunsul tau.

| Raiden a răspuns (pentru neutrino):

Iti place sa folosesti neaparat "?!"?
Daca iti place atat de tare incat sa-l folosesti fara niciun sens, eu pot accepta asta, doar zi-mi.

| Issabela26 a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa vorbiti aman2, dupa 2 ani de relatie cum ai spus si tu poate interveni monotonia. spune-i si dicuta cu ea. chestia cu schimbatul cu siguranta ar trebui sa va schimbati aman2 nu numai ea sau numai u pentru ca o micca partee de vina ai si u mai mare ea e ok dar ai si u. spune-i ca nu mai poti asa, spune-i ce ne-ai zis noua si ei si incearca sa o faci sa inteleaga ca te poate pierde si poate isi va da seama si nah.happy

| alma17 a răspuns:

Luati o pauza si apoi vedeti voi ce ve-ti face.