| ramonik_2884 a întrebat:

Am si eu o problema.

Sa incep. Sper sa ma ajutati(dau funda la cele mai bune sfaturi)

Am avut un iubit, cu care am stat o luna si ceva, dupa care ne-am certat foarte rau dintr-o prostie.La 2 zile dupa c ne-am despartit, el s-a combinat cu cea mai buna prietena a mea. dupa 2 saptamani in care au fost impreuna mi-a zis ca vroia sa ma faca pe mine geloasa. Faza e ca prietena mea incepuse sa tina la el(este bine de precizat ca eu am sustinut-o desi inca mai tineam foarte mult la el). Dupa 2 saptamani s-au despartit deoarece el a aflat ca eu inca tin la el.
Acum sunt cu el de 2 zile...si adevarul este ca sunt foarte indragostita de el si el de mine.
Dar prietena mea s-a suparat pe mine si pe el foarte rau(vreau sa zic ca ea nu e alaturi de mine cum am fost eu cand s-a intamplat acelasi lucru).

Ce as putea sa fac?

Sa continui relatia si sa nu mai o bag in seama pe prietena mea?
sau
Sa ma despart de el(in acest caz nu stiu daca am putea fi prietene ca inaintesad)
sau
Ce as putea face?
Reamintesc: cele mai bune sfaturi primesc funda:d

10 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Lasa-i pe amandoi in pace.
El e un imatur si jumatate daca face prostii de genul doar 'ca sa te faca geloasa' si nu vad de ce-ti perzi vremea.Cand se se presupune ca tii la un om,incerci sa remediezi si sa lamuresti situatia,nu alergi la alta ca sa il faci gelos si ca sa-i arati ce tare esti tu.O parte din vina iti apartine pentru situatia in care esti cu prietena ta,intrucat ai sustinut-o si, intr-un fel sau altul, si datorita tie au fost impreuna.Cum ea a inceput sa tina la el, e cam logic sa fie suparata.Mai pe romaneste, va dezamagiti reciproc, iar ceea ce faceti voi nu prea se face intr-o prietenie.Cat timp nu sunteti amandoua cu capul pe umeri si nu va amestecati una in viata amoroasa a celeilalte,nu prea aveti sorti de izbanda si slabe sanse sa puteti avea o prietenie frumoasa. Daca prin absurd va impacati, cu siguranta o sa va certati pe tema la asta la un moment dat, asa ca mai bine nu mai incerci sa remediezi situatia.Cum ai spus si tu, slabe sanse sa fiti prietene ca inainte.

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Pai nici iubitul tau nu a procedat prea corect dandu-i ei sperante, dar acum nu se mai poate face nimic. Daca voi va iubiti, si ea iti este prietena cu adevarat totul se va rezolva de la sine si nu va mai fi nevoie sa alegi intre ei. Si totusi... fi foarte atenta. Daca esti sigura ca te iubeste nu-l lasa pe el pentru o prietena(care nici nu prea poate fi numita asa din moment ce s-a combinat cu el desi stia ca a fost ceva intre voi. Daca el ii propunea trebuia sa refuze), caci prieteni din astia falsi gasesti al fiecare pas. Cantareste bine situatia, discuta cu ea si intreab-o foarte serios daca ea tine la prietenia voastra si daca nu se va baga peste tine si iubi tau si alege. Oricum, eu sunt de parere ca ar trebui sa ramai cu el daca esti sigura pe sentimentele lui, dar si pe ale tale.

| Betty18 a răspuns:

ESTI naiva, tipa aia NU e prietena ta daca s-a combinat cu el! ii mai spui si prietena cea mai buna! NU nu e...acum cine stie ce fel de tip o fi si el daca s-a combinat asa cand cu tine cand cu ea, oricum NU se merita sa-l parasesti pe el pentru presupusa ta prietena! daca e suparata incearca sa-i explici situatia ca tii la el si daca ea va dori sa rupa legaturile cu tine asta e, oricum tu NU ai nici o vina!

Oricum ai grija pe cine numesti PRIETENA!

SUCCES

| Dudăăăă a răspuns:

Fii o prietena buna la fel cum a fost si ea cu tine.winking
succes.

| Artemis a răspuns:

Poi uite, ea nu iti este o prietena adevarata daca s`a combinat cu el la 2 zile dupa ce tu te`ai despartit + ca tu ai scustinut`o pe ea la greu nu ai lasat`o chiar daca tine-ai la tip. Nustiu ce sa spun eu zic ca ea in astfel de cazuri nu are cum sa iti fie o prietena buna, iar in ceea ce`l priveste pe EL nu stiu daca chiar tinea la tine nu se combina cu ea dupa 2 zile, ci se intorcea inapoi. Aici se pune in calcul si ceea ce tu simti pentru EL :*! Bafta

| Andreea_1745 a răspuns:

NU stiu dar cred ca prietena este mai importanta decat iubitul. Iubitul daca vede una...(depinde de cum e el).te lasa.dar prietenul la nevoie se cunoaste si te va sustine mereu.Ei bine e alergerea ta insa daca asi fi in locul tau cu siguranta asi renunta la iubit pentru prietena.

| alenxandraantonius a răspuns:

Eu zic sa ramai cu el. Prietena ta e geloasa pe tine acum ca '' fostul '' e cu tinewinking Si ce rost are sa te desparti de el daca esti indragostita d' el.Si ce rost are sa te impaci cu prietena ta ca oricum nu o sa mai fiti bune prietene.Bafta eu zic sa nu te despartibatting eyelashes

| Yguaze a răspuns:

Baieti sunt o gramada! Un lucru important" nu iti trada prieteni!" in plus nu esti cu el de 2 sau 3 ani nu? nu cred ca esti legata tare de el...banuiescbig grin Funda?

| magdaa a răspuns:

Pai, prietena ta ar trebui sa inteleaga, mai ales ca tu aveai mai mult timp cu el.[nu stiu daca ea chiar s-a indragostit dupa 2sapt]. daca va iubiti ramaneti impreuna, iar cu prietena ta impaca-te si explica-i, apoi puteti cauta amandoua un iubit pentru ea.:X

| reyna_7838 a răspuns:

Incearca sa vb cu prietena ta. eu cred ca nu se merita sa va certati d la un baiat.baieti sunt multi dar o prietenie adevarata greu gasesti. incearca sa vb cu ea si sa o faci sa inteleaga ca tu cu acest baiat tineti unul la altul, asa ca sa ramai si cu el si cu pr ta happy bafta