| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac? De ceva timp parca incep sa devin cam lenesa. Pierd timpul degeaba, stand la calculator sau facand orice altceva.Parca nu mai invat la fel de bine ca inainte si imi e destul de lene sa mai fac ceva. Am o gramada de invatat, dar parca mi se ia de atatea. In plus, nici nu pot invata cu fratimio si parintii pe cap.

Cum sa,, ma trezesc" odata si sa ma apuc de invatat ca inainte? Orice idee e buna, chiar si de la a-l pune pe fratele mai mic sa-mi puna parola pe calculator pana la,, autopedepsire"(fara televizor, calculator etc) sau spuneti-mi ceva de genul:,, chiar vrei ca altii sa fie mai buni ca tine", orice care ma poate motiva.

3 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Sa-ti revii ca nu esti pe drumul cel bun!
Realizezi ca pierzi timp din viata TA?

| Азбука a răspuns:

Impunandu-ti sa redevii cum ai fost inainte, si cu vointa, trebuie sa reusesti.
Acorda mai putin timp netului si televizorului, lasa lenea, si ocupa-te serios de lectii si de indeletnicirile constructive.
Spor!

| michelle2221 a răspuns:

Ma gandesc bine ca si eu am fost o perioada asa din cauza ca eram prea obosita de la calculator si TV. Intodeauna cand ziceam ca ma uit la o emisiune ma uitam la cinci dupa aceea ma duceam la calculator si atuncia eram prea obosita sa mai invat, mai ales ca nu dormeam atat cat era nevoie. Acum ma uit la fel la TV dar dorm mai mult si de aceea nu sunt atat de obosita sa mai si invat.