| Meowly1 a întrebat:

Daca eu pe 19 septembrie am intretinut relatii sexuale iar pe 16 octombrie mi-a venit ciclul (a intarziat cu o saptamana, cred ca de la stres) aveam greata, dureri etc. si acum iar am dureri mari in burta si spate si greata mereu. Sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca ai afirmat si confirmat faptul ca ultima menstruatie : '' A durat 6 zile ca de obicei si a curs destul de mult.'' reiese ca a fost vorba de o sangerare menstruala autentica si intr-un astfel de caz este cu totul IMPOSIBIL ca in ciclul menstrual anterior sa se fi forma o sarcina care sa se fi si instalat in endometrul din uterul tau.
Pe baza observatiilor medicale si a datelor statistice s-a ajuns la concluzia ca si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, uneori pot sa apara anumite dereglari ca lungime/numar de zile a ciclului care de altfel este regulat. De obicei marimea abaterii de lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici si frecvente de doar 1-2 zle, la cele medii de +/- 3-5 zile. Insa uneori dereglarile pot fi si mai mari, chiar de 10-14 zile (de obicei in +), sau uneori in cazuri mai rare, prelungirea ciclului poate fi chiar si de 2-3 luni, fara sa existe o sarcina instalata in uter.
Tot pe baza observatiilor s-a constatat ca dereglarile ca lungime a ciclului menstrual apar/se produc mai des in adolescenta dar se pot manifesta si ulterior deoarece in decursul ciclului, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea ori incorecta ori deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca se va repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, o asemenea situatie de intarziere mult prea mare, sau exagerata a sangerarii menstruale, atunci este indicat sa te prezinti la un cabinet de endocrinologie pentru a fi consultata si sa-ti fie efectuat setul complet de analize endocrine. Sanatate!

6 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

De ce nu ai mers la doctor? Simptomele declarate, pot fi și de la litiază renală, pot fi de la o hiperaciditate gastrointestinală, pot fi de la efort fizic și altele.
Pentru o sarcină, în ultimele zile ar fi trebuit să urinezi des, să fi somnoroasă, să consumi alimente mai multe și des. Trebuia să înceapă să se mărească volumul sânilor, să doară.
Mergeți la un medic!

| Meowly1 explică (pentru romeo78):

Dar am avut ciclu luna trecuta

| romeo78 a răspuns (pentru Meowly1):

Tocmai acest lucru l-am subliniat.
Mergeți la un medic, eventual medicul de familie.
Tocmai având ciclu, simptomele nu ar fi de o sarcină!
Multă sănătate!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca sangerarea menstruala s-a manifestat si desfasurat in mod identic sau asemanator d.t.p.d.v. cu celelalte menstruatii care au avut loc anterior, in acel caz in mod absolut cert/sigur nu poate sa existe o sarcina formata si instalata in uter in acest moment. In cazul in care starile de rau, de greata si disconfort abdominal nu dispar in 2- 3 zile, in acel caz este indicat sa fii consultata ori de medicul de familie sau de medicul ginecolog. Multa sanatate!

| Meowly1 explică (pentru corbulalbrosu):

S-a manifestat la fel doar ca a intarziat cu o saptamana. A durat 6 zile ca de obicei si a curs destul de mult.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Meowly1):

Fiindca ai afirmat si confirmat faptul ca ultima menstruatie : '' A durat 6 zile ca de obicei si a curs destul de mult.'' reiese ca a fost vorba de o sangerare menstruala autentica si intr-un astfel de caz este cu totul IMPOSIBIL ca in ciclul menstrual anterior sa se fi forma o sarcina care sa se fi si instalat in endometrul din uterul tau.
Pe baza observatiilor medicale si a datelor statistice s-a ajuns la concluzia ca si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, uneori pot sa apara anumite dereglari ca lungime/numar de zile a ciclului care de altfel este regulat. De obicei marimea abaterii de lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici si frecvente de doar 1-2 zle, la cele medii de +/- 3-5 zile. Insa uneori dereglarile pot fi si mai mari, chiar de 10-14 zile (de obicei in +), sau uneori in cazuri mai rare, prelungirea ciclului poate fi chiar si de 2-3 luni, fara sa existe o sarcina instalata in uter.
Tot pe baza observatiilor s-a constatat ca dereglarile ca lungime a ciclului menstrual apar/se produc mai des in adolescenta dar se pot manifesta si ulterior deoarece in decursul ciclului, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea ori incorecta ori deficitara a unuia sau a mai multe glande endocrine dintre cele care exista in fiecare organism. Numai daca se va repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, o asemenea situatie de intarziere mult prea mare, sau exagerata a sangerarii menstruale, atunci este indicat sa te prezinti la un cabinet de endocrinologie pentru a fi consultata si sa-ti fie efectuat setul complet de analize endocrine. Sanatate!

| Legion7X a răspuns:

Du-te la medic,