| devor a întrebat:

Funda! So, iau anticonceptionale de cateva luni si azi trebuie sa termin folia si sa intru in pauza aceea de 7 zile, dar nu stiu cum mi-a cazut pastila din folie. Daca nu o iau azi, dar am luat-o ieri e ca si cum as fi terminat folia? Pot ramane in acest caz sau ar trebui sa iau o pastila din urmatoarea folie?
Help pls. Urgent!

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa o inlocuiesti cu o pastila de pe alt blister. Vei sta cele 7 zile de pauza si in a 8-a zi vei reincepe administrarea, deci acest ciclu va fi mai scurt de doar 27 de zile. In orice caz in aceasta perioada de 7 zile urmeaza sa ai menstruatia deci oricum nu vei mai intretine acte sexuale. Ma intreb de ce nu folosesti Inelul vaginal contraceptiv NuvaRing care asigura o protectie chiar mai buna decat asigura pastilele AC si ai scapa de multa bataie de cap.Multa sanatate.