| Lukasssz a întrebat:

Hey TPU, inca din copilarie ma confrunt cu problema asta destul de serioasa. Adica nu am atractie sexuala fata de nimeni, nu cred in dragoste, pur si simplu nu simt asta.
Ce as putea face este o problema la mine sufar de ceva?

6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Se numeste asexualitate, si nu, nu suferi de nimic. Asexualitatea, la fel ca si homosexualitatea, bisexualitatea, pansexualitatea, demisexualitatea, etc nu sunt boli. Nu sunt lucruri care pot fi tratate. Pur si simplu te nasti cu ele, si mori cu ele.

Sunt o multime de persoane care sunt asexuale, dar si o multime care sunt restul termenilor pe care i-am descris.

Spre exemplu eu sunt bisexual, iar sora mea e pansexuala. Am vreo 2 prieteni care sunt homosexuali, si cea mai buna prietena a mea e de asemenea bisexuala. Am mai intalnit o multime de alte persoane care fac parte din diferite parti ale spectrului de orientari sexuale si de "gender identity". Spre exemplu eu nu sunt doar bisexual, dar de asemenea sunt si non-binary si gender fluid. Nu stiu cum de astea doua merg impreuna din moment ce sunt oarecum contradictorii, dar uite-ma aici. Dovada vie.

Ca sa intelegi toate astea mai bine, trebuie sa te documentezi si sa te informezi mai mult pe subiect. Lumea e mult mai mare decat pare si sunt multe lucruri de care oamenii nu stiu.

Multi nu ne accepta, asta pentru ca nu sunt educati pe subiectul respectiv, si ne considera nebuni, sau spun ca asta e o boala, sau si mai rau, o alegere. Nu stiu cum sa le spun, dar nu putem sa alegem cum ne nastem.

In orice caz, eu sper sa reusesti sa gasesti cine esti cu adevarat. Sa te intelegi, si sa te accepti asa cum esti. Si nu ii baga in seama pe cei care vor spune rautati la adresa ta doar pentru ca esti diferit/a. Mereu vor exista oameni care nu te vor placea pentru ca nu esti ca ei.
Dar de asemenea exista si alti oameni, oameni buni care te vor accepta si sustine pentru ca tu esti tu si te accepti asa cum esti. Te vor placea pentru persoana care esti, nu pentru orientarea sexuala pe care o ai.
De obicei acele persoane sunt si ele ca si tine, sunt in acceasi situatie, de aia le e usor sa te inteleaga.

Bafta in continuare.

| Goete a răspuns:

Vorbesti serios, chiar nici in copilarie n-ai avut atractie sexuala pentru nimeni?

| Lukasssz explică (pentru Goete):

Nup

| Goete a răspuns (pentru Lukasssz):

Ce inseamna "Nup"?

| Floridori a răspuns:

Persoanele care nu simt atractie catre sex si latura aceasta se numesc asexuale, iar cele care nu dezvolta sentimente de dragoste romantica fata de altcineva sunt aromantice.
Asta la modul general, pentru ca exista variatii ca de exemplu demisexualitatea sau demiromantismul.

Acest lucru nu este o problema in sine daca nu reprezinta o reala problema pentru tine, atat din punct de vedere psihologic cat si fizic.
De regula, te nasti cu astfel de orientari, la fel ca in cazul persoanelor gay, bisexuale, pansexuale etc.

Insa daca acest lucru a fost determinat de anumite traume, ceea ce este foarte rar si reprezinta o reala problema pentru tine, impiedicandu-te sa te dezvolti, sa evoluezi ca om, numai atunci este o problema si poti incerca sa treci peste apeland la specialisti in domeniu.

| YasuoTa2k05 a răspuns:

Asexualitatea este lipsa atracției, interesului sau dorinței sexuale față de activitatea sexuală. Ea poate fi considerată lipsa orientării sexuale