| Ice15 a întrebat:

nu obisnuiesc sa pun intrebari pe aici, dar nu mai stiu ce sa fac.

Am 16 ani, sunt fata. sora mea mai mica are 15 ani.

Problema e ca tata nu ne lasa niciodata sa iesim afara si ne lasa doar daca il ajutam la diferite treburi de barbat. o femeie nu poate face asta.Sa cari galeti pline cu lemne, tigle, is foarte grele. ieri l'am ajutat de cand am ajuns de la scoala pana seara la 8...am tot carat chestii, l'am ajutat si tot nu ne lasa sa iesim crying, niciodata, maxim 3-4 ore straight face, nu mai stiu ce sa fac. zice ca nu fac treaba, dar daca nu pot, nici nu mai stiu ce sa fac.eu m-am gandit sa plec de acasa.dar nu am unde si nah, am lasat ideea deoparte, un sfat ceva, orice, mersi! dar nu va bateti joc.Cand e nervos, urla si da doar in noi. m-am saturat, si nu il mai suport. Maicamea vitrega nu face nimic toata ziua.doar sta in casa si freaca menta.

Nici prieteni nu prea am ca nu ma lasa sa ies afara.nu pot face nimic. Copiii vecinilor care au 12-13 ani, stau afara pana la 12 noaptea, numai eu trebuie sa fiu acasa la 7-8, maxim 8 jumate. Si rar cand ma lasa sa ies afara. Foarte rar cand pot iesi mai mult de 4 ore.

O data am intarziat o ora acasa ca nu a fost autobuz si 60 de zile nu m'a mai lasat sa ies cu prietenul meu. Ce sa fac? E tampit, nu stiu ce are. Daca ies de la scoala mai repede, nu pot sa merg cu colegii sa ma plimb ca tata e ratat si nu ma lasa. Nu stiu ce sa fac.de cand cu maicamea vitrega toate s'au inrautatit.nu mai mergem nici unde. Am o sora de 22 de ani acum, care s-a mutat cu prietenul ei cand avea 19 ani. De fapt a fugit de acasa pentru ca tata o batea si o inchidea in casa pe post de bibelou, asa cum face si cu mine si cu sora mea mai mica. Nu mai stim ce sa facem, ea m'ar primi sa stau acolo, dar nu are cu ce sa ma intretina, cred ca singura modalitate ar fi sa imi adun bani si la 18 ani sa plec. Problema e ca nu am de unde sa adun bani. Ca tata nu imi da si nu ma lasa sa ma angajez in vara sa am si eu banii mei, am auzit ca unii mai angajeaza copii de 16 ani sa faca diferite treburi.

Deci un sfat ceva, va rog.

A, da. Abia ma vad cu prietenul meu, doar in weekend putem iesi, o data pe saptamana. Ultima data mi-a interzis sa ies cu el pentru ca am plecat de la scoala sa ma vad cu el. Era ziua lui.si daca ii ceream voie sigur zicea ca nu ma lasa. Apoi a aflat si nu l'am mai putut vedea, m-am simtit foarte naspa si am plans toata ziua. Macar atunci putea sa ma lase, aveam motivare pentru ziua aceea si tata stia. Poate atunci am gresit, dar in rest nu am facut nimic gresit. Spune ca nu invat, dar cum sa invat cand trebuie sa am grija de fratele meu mai mic (pe care il are cu maicamea vitrega), sau cand ma pune sa il ajut. Nu ma dau mare cu notele mele dar sunt destul de bune.

Nu pot sa le fac pe toate, sunt doar o fata de 16 ani.

As mai avea multe de zis, dar cred ca e de ajuns, nu mi'ar ajunge un caiet intreg sa scriu toata povestea. Mersi, funda celui care imi da cel mai bun sfat.

(Am postat intrebarea la mai multe categorii, pentru ca vreau sa rezolv situatia neaparat, daca as putea. Mersi.) Funda!

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vezi ca la primarie exista (sper ca esti din Romania) un serviciu de ajutorare a minorilor. Mergi acolo si explica-le ce patesti. Numai ca in urma cestei actiuni vei fi institutionalizata si tu si sora ta. Trebuie sa-ti asumi faptele ce le vei face. Eu daca as da ochii cu un asemenea tata l-as face sa ramana cu un singur ochi. Nu se poate sa te comporti ca un zbir in secolul 21.

| Aasdfghj a răspuns:

Nu rezolvi nimic daca pleci de acasa. Nu ai 18 ani si poate sa vina cu politia sa te aduca inapoi. Plus ca te poate bate cand te intorci, deci fugitul nu e o solutie. Poate sa suni la protectia copilului dar nu cred ca vrei sa stai prin orfelinat si plus ca la 18 ani te dau afara. Cu mama ta ce s-a intamplat? Nu ii poti spune ce se intampla? Poate te ajuta cumva, sa te tina ea.

| Ice15 explică (pentru Aasdfghj):

Cu mama e alta poveste. A plecat cand aveam 7 ani si de atunci nu am mai auzit nimic de ea. Am incercat sa vorbesc cu ea o data, dar a aflat tata si m'a certat. Si ea ar veni sa ne vada, dar tata nu o lasa, daca o vede o bate sau chestii de genu. Cand s'au despartit tata a vrut sa o omoare, chiar a angajat pe cineva sa faca asta...Dar nu a reusit.

| neutrino a răspuns:

Din pacate si tatal tau are ceva dreptate, dar acest lucru nu motiveaza comportamentul lui de stapan fata de voi. Rabda pana cand iti vei termina scoala si vei avea posibilitatea sa te intretii singura. Acesta trebuie sa fie telul tau maret, sa inveti cat mai bine acum, pentru a zbura cat mai sus atunci cand iti va veni timpul tau.

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Inseamna ca e cu capul

| HaHaGirl a răspuns:

Unde e mama ta cea adevarata? Poate tatalui tau ii e frica de ce se poate intampla cu voi,ii e frica ca voi cresteti si nu stie cum sa se comporte,ii e frica sa n-o ia pe cai gresite, el niciodata nu va scapa de problema asta, mereu va fi stapan pe voi, da, ideea cu plecatul de-acasa este valabila dupa ce vei face 18 ani si atunci o poti lua si pe sora ta dupa tine si sa va intretineti amandoua, va fi greu dar macar vei scapa de tatal vostru, cred ca asta e problema ii e frica sa nu va scape pe drumuri gresite de-aia va fura toata libertatea, dar ceea ce face el e gresit!

| Ice15 explică (pentru HaHaGirl):

Mama din cate am auzit nu prea are bani. Are un copil(o fetita) cu altul. abia are bani sa se intretina pe ei, daca as mai merge si eu si sora mea ar fi mult mai greu. Problema e ca rudele mele sunt chiar langa noi/vecini. Daca as merge la ceva ruda tata ar veni acolo si ar iesi un mare scandal. As fi optat pe ideea sa mergem la mama, dar nu are bani si oricum nu stiu unde este.

| HaHaGirl a răspuns (pentru Ice15):

Imi pare rau pentru tine orice copil are dreptul sa creasca atat langa mama cat si langa tata, mai ai 2 ani si poate reusesti pe propriile picioare, poate daca o vei gasi pe mama ta din putinul ei va da si voua, si voi va puteti gasi un job amandoua dupa ce vei face tu 18 si sora ta 17.

| fataciocolata a răspuns:

Parerea mea esdte ca ar trebui sa pleci cateva zile de acasa la un cunoscut, sa nu raspunzi la telefon, iar atunci cand vei veni se va schimba.si sa-i spui ca daca se mai poarta asa cu tine fugi de acasa si nu te mai intorci. funda?

| ZuzuMissy a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, lasa-mi un facebook sau id tau de mess si putem vb mai multe, si sa te ajut cat de mult pot

| Bella1love a răspuns:

Dar cum nu ai la cine sa pleci? Nu ai rude:bunici, matusi, ceva? Stau departe? Eu te inteleg cat de greu iti este, dar totusi nu esti singura, mai ai o sora si impreuna veti gasi voi o solutie!

| Andreea22X a răspuns:

In primul rand vreau sa spun ca nu esti singurul copil pe care parintii il lasa numai pana la o anumita ora sa stea afara. Tatal tau este cam excesiv de protector.Te inteleg pentru ca si eu stiu cum e.Momentan nu prea poti face nimic. Abia dupa ce faci 18 ani ..cand te angajezi..si esti capabila sa te intretii singura poti pleca..sa te muti cu prietenul tau sau la sora ta.Dar daca vei face asta sa te gandesti macar la sora ta mai mica...pentru ca va fi aiurea daca va ramane ea fara tine sa stea cu ei.

| danytare a răspuns:

Parea mea este sa pleci la sorata spuneam mai multe dar în situatiata ta n-am ce sa spun daca vrei sa ti dau mai multe raspunsuri lasa mi facebook tau

| PytycMic a răspuns:

Buna,si eu am aceeasi problema cu parintii mei,nu ma inteleg ma pun la treaba si nu ma lasa afara,am plecat si eu de acasa o saptamana la prietenul meu, ei sunandu-ma intruna am raspuns si mi-au zis sa vin acasa ca nu se va intampla nimic, iar cand am intrat pe usa mi-au facut capul calendar, e greu tte inteleg si eu am plans mult din acesta cauza dar ar trebui sa stai de vorba cu ambi parinti si sa luati o decizie, sper ca te-am ajutat!