| Maria569 a întrebat:

Hey tpu....prietena mea de 13 ani mi-a zis ca ea a facut degetica...stiu ca e un lucru normal.dar parca acum nu mai mai gandesc la ea cum ma gândeam inainte sa mi zica. păreri?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ti se pare normal degetica? Pentru niste imaturi ca voi sunt de acord.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea sa-ti faci si tu singurica degetica, nu-i nimic rau in a-ti explora corpul si organele sexuale.

| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in zilele de azi, cand subiectele despre viata intima au inceput sa fie din ce in ce mai des discutate/dezbatute, atat in societate, cat si pe toate retelele de socializare existente, etc, masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei si mai ales in cazul celor condusi de morala cre(s)tina. rolling on the floor De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si/sau rusinea de a nu fi judecati sau catalogati ca fiind imorali fiindca acest subiect este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, de genul: „Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?" sau „Are limite de varsta?" ori, ''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?", ''Daca mi-o frec imi va creste par in palma? pot devein balbait? sau pot sa orbesc?"". Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele dipute, contraziceri, diferende, de regula pareri contrare privind masturbarea, pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale.
Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o convingere a unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!
https://adevarul.ro/......index.html

| corbulalbrosu a răspuns:

Sexologul Kelley Johnson recomandă femeilor să se masturbeze de cel puţin de 2 ori pe săptămână, oferind o serie de motive care confirmă că masturbarea este benefică. Deşi este un subiect tabu, mai ales pentru femei, masturbarea este recomandată de sexologi ca un mod de îngrijire. Printre altele, practica aceasta calmează durerile menstruale, echilibrează emoţiile şi le învaţă pe femei să-şi descopere dorinţele sexuale. Unul din 5 bărbaţi se masturbează de cel puţin 4 ori pe săptămână. Însă doar 5% dintre femeile cu vârste cuprinse între 25 şi 29 de ani fac acelaşi lucru, potrivit unui studiu realizat de Universitatea din Indiana, SUA. Mulţi oameni nu cunosc faptul că masturbarea oferă o mulţime de beneficii sănătăţii. "Chiar şi pentru femeile care au o relaţie, acesta poate fi un mod foarte sănătos de auto-îngrijire", spune Kelley Johnson, sexolog din Carolina de Nord. Specialistul recomandă femeilor să facă acest lucru de cel puţin de 2 ori pe săptămână, oferind o serie de motive care confirmă faptul de necontestat că masturbarea este benefică:
-- Întăreşte musculatura pelvină Prin această practică, menţineţi în formă zona pelvină, care, odată cu vâsta, îşi pierde tonusul. Masturbarea păstrează, de asemenea, funcţiile orgasmului.
-- Te ajută să te calmezi Prin plăcerea oferită de masturbare se produc endorfine care contribuie în mod pozitiv la stimularea stării de spirit. De asemenea, se reduc stresul, tensiunea si sentimentul de depresie. În plus, orgasmul te ajută să dormi mai bine.
-- Poate ajuta la ameliorarea durerii Hormonul fericirii sau oxitocina, care se produce în timpul masturbării, poate anula durerile de cap, cele produse de artrita reumatoidă şi de crampele menstruale. "Un orgasm bun poate avea într-adevăr un impact pozitiv asupra durerii în sine", spune Johnson.
-- Susţine sănătatea cardiovasculară şi scade riscul diabetului zaharat de tip 2 Numeroase studii au arătat că persoanele care au mai multe orgasme dezvoltă o rezistenţă mărită la boli coronariene. Mai mult decât atât, masturbarea ajută la prevenirea infecţiilor de col uterin şi cele urinare.
--Ajuta sa descoperi cele mai profunde fantezii sexuale Atunci când suntem singuri, mintea este liberă să rătăcească şi să îşi satisfacă orice poftă. "Prin masturbare, stimulăm fantezia şi componenta mentală a sănătăţii sexuale, ceea ce este foarte important", spune Johnson". Această fantezie poate stârni interesul pentru scenarii sexuale care merită încercate în viitor, adaugă specialistul.
-- Îmbunătăţeşte starea de spirit Adevărata frumuseţe a masturbării este că nu trebuie să impresionezi pe nimeni, aşa că te simţi liber şi te laşi în voia senzaţiilor altfel decât reuşeşti alături de un partener, ceea ce are un efect benefic asupra stării de spirit.
-- Le ajută pe femei să descopere exact ce le place „La bărbaţi lucrurile sunt mai uşor de înţeles, dar femeile sunt mult mai complexe. Trebuie să descoperim ce ne place şi apoi să comunicăm exact ceea ce dorim partenerului nostru", spune Johnson. "Trebuie să ne permitem să ne descoperim ca persoană sexuală şi să aflăm ce avem nevoie pentru a ne putea bucura de sex ", a adăugat aceasta.
-- Nu implică riscuri Masturbarea este cel mai sigur mod de a face sex. "Nu puteţi rămâne însărcinată masturbându-vă. Dacă folosiţi doar jucăriile erotice personale, scăpaţi şi de riscul de a contacta boli cu transmitere sexuală. De asemenea, nu există teama că se poate rupe prezervativul", spune sexologul.
-- Stimulează libidoul Cu cât te masturbezi mai mult, cu atât îţi satisfaci mai bine pofta sexuală. "Avem într-adevăr nevoie de masturbare pentru a menţine dorinţa noastră sexuală. Dacă nu ne stimulăm în mod activ, sexul devine complet lipsit de importanţă", subliniază sexologul Johnson.
https://adevarul.ro/......index.html

| Andreeush a răspuns:

E absurd! La 13 ani ar trebui sa se gandeasca la scoala, sa invete cat mai bine in loc sa se gandeasca la prostii.

| Plato a răspuns:

Copii scapati de sub control, gandire ordinara, mizerabila. Pentru o fetita de 13 ani, asta e un comportament infect, toxic, si nu-i vad un viitor prea luminos. Nu pot sa-ti descriu in cuvinte cat de nepotrivit si absurd mi se pare.
Nu e deloc un lucru normal, scoate-ti asta din minte. E josnic.

| Jeonghyeo a răspuns (pentru Plato):

I-ai zis-o. Bai Plato ai acordu de la Lagrange si-un polinom de interpolare.

| Maria569 explică (pentru Plato):

Cam asta e si parerea mea...si am 12 ani?

| Maria569 explică (pentru Plato):

Asta e si parerea mea..si am 12 ani...si ma întrebam dacă sa mi fie rusine ca n am facut o sau sa mi fie rusine s o fac la vârsta asta...mersi pentru raspuns

| Goete a răspuns (pentru Plato):

Atotstiutorul Dumnezeu vorbeste din tine. Cine esti tu sa decizi ce e josnic sau normal? Sau sa judeci?

| Goete a răspuns:

Parerea mea e ca fiecare poate face ceea ce vrea si nu trebuie sa incerce sa satisfaca asteptarile prietenei sau prietenului sau vecinului, atata timp cat nu face rau altcuiva.
Oricum nimeni nu va reusi niciodata sa fie pe plac tuturor