| Eu93llr a întrebat:

Hey TPU!:* Problema mea suna cam asa, eu si iubitul meu suntem impreuna de mai bine de 5 ani jumate. Eu am aproape 21 de ani iar el are 25. Practic a fost prima mea relatie serioasa si primul si singurul barbat cum s-ar spune din viata mea. Desi mi s-a spus de nenumarate ori ca mai tarziu voi regreta faptul ca toata adolescenta si tineretea mea am stat numai cu un singur baiat, nu am dat importanta acestor vorbe, langa el eram si inca pot spune ca sunt fericita. Insa de o perioada incoace ceva scartaie, ceva numai e ca inainte. Ne certam din orice, daca pana acum vorbeam de familie, copii, acum totul pare sa numai iasa cum am vrut. Eu vreau sa ne mutam la oras, deoarece desi sunt de la sat urmez studiile in oras, el vrea sa stam la sat. Am spus ca sunt de acord dupa ce termin studiile sa incerc sa revin la sat insa unde stau eu nu unde sta el (mentionez ca suntem din sate diferite), deoarece eu stau intr-un sat aproape de ora, un sat foarte mare, cu mule posibilitati, pe cand el sta intr-un satuc mai amarat, unde nu prea ai cum sa iti faci un viitor. De cand au inceput aceste discutii relatia noastra e din ce in ce mai tulburata. Parca nimic nu ne mai convine, orice chestie devine motiv de cearta, am impresia ca ma ignora se comporta foarte ciudat, a inceput chiar sa imi reproseze ca din cauza mea el nu isi poate strange bani, ca trebuie sa vina la mine saptamanal cu masina, distanta de 40 de km. Si relatiile intime, romantismul, clipele frumoase, totul a disparut. Cu toate astea cand isi da seama cca greseste, incearca sa faca ceva sa repare greseala. A fost un concert la el in sat, organizat de primarie, cu diversi artisti, desi aveam unele treburi de rezolvat in ziua respctiva, le-am amanat pentru a putea merge la el, si surpiza, el nici macar un "hai, nu vrei sa vi si tu" nu a zis, desi stia ca mi-am amanat toate treburile pentru a fi la el. Dupa ce i-am batut eu nenumarate apropouri ca vreau si eu sa merg cu el a zis un "hai" asa cu jumate de gura. Dar daca vi stai toata saptamana. I-am explicat ca nu pot sta mai mult de 2 zile, insa nu a inteles, a zis sa nu ma mai duc deloc daca nu pot sta toata saptamana. Nu cred ca ma inseala, adica sunt sigura de asta, il vad ca nici lui nu ii convine situatia, e tot timpul suparat, nervos, si imi spune ca nu ii place ca sa ajuns aici. Poate m-as fi desprtit de el, de cand au inceput certurile intre noi, dar de fiecare data cand vreau sa fac asta, imi vin in cap toate momentele frumoase petrecute impreuna, deloc putine. Nu stiu ce sa fac. Mentionez ca ne vdem cam 2 zile pe saptamana, ceea ce mi se pare destul de putin. Problema este ca eu si mama lui nu ne agreem foarte mult. Nu ne-am spus asta niciodata, dar se simte, nu mi-a facut si nu i-am facut nimic, dar nici nu petrecem timp prea mult una cu alta, ceea ce iar il deranjeaza pe iubitul meu deoarece el ar vrea sa merg la el si cand el este la lucru, desi lucreaza cam 10-12 ore pe zi, iar eu nu vreau sa merg sa stau atat de mult la el numai cu mama lui, cred ca dupa 2 astfel de zile sigur ar iesi scantei. Ajutati-ma va rog, sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea. Cel mai bun raspuns primeste funda! :*

Răspuns Câştigător
| unarab40 a răspuns:

Am citit cu atentie acest subiect comun.zic comun deoarece nu foarte putina lume traieste aceste cazuri.tu ai ambitii la viata ta pe care o poate impiedica acest bun prieten,dar are un fel de iubire pentru viata lui mai mult decat tine la o relatie cu tine.tu esti obisnuita numai cu el si ar fi greu sa schimbi modul vietii tale ca poate nu e acceptat si te temi ca o viata noua va fi f greu de acceptat, mai ales daca te gandesti sa ai un prieten pentru lunga viata.din experienta vietii noastre si prin ce putem auzi si de la altii copilaria ta ai petrecuto cu aceasta persoana care a fost si frumoasa dar a devenit un chin cand e vb de un viitor impreuna.un singur lucru il pot spune aici, tu ai un viitor pe care trebuie sa-l ajungi cu studiile ca asta ce te apara in viata ta in viitor si prin studii poti face un astfel de viitor, daca ramai dependenta de el vei pierde mult si vei regreta dupa cativa ani poate.iti sfatuiesc sa fi hotarata o data, nu sa-l desparti dar sa mai gandesti si la alte persoane si nu neaparat relatii intime dar oameni mai exista unii mai buni altii mai rai si viata merge inainte. scze am vb mult, daca vrei mai discutam.fi tare si nu te lasa si nu incerca sa pierzi mai mult timp daca simti ca dragostea voastra care a fost o data cedeaza progresiv.succes----mazen

9 răspunsuri:
| MadRabbiT a răspuns:

Baby girl. pare rau sa iti spun dar "iubitul" repara instalatia alteia, trist dar adevarat, si nu te lua dupa jessica ca s'ar putea sa primesti si 2 capace la si are sa iti cante borsu la muzicuta, prindei trompa in cleste si o sa iti zica tot big grin

| RAY a răspuns:

Un roman ai scris si eu care n-am citit nimic ca sa raspund ma intreb

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El te-a ti-a spus bine atunci ca vei regreta, ai 21 de ani nu 60, asa ca ai viata inainte, daca vezi ca nici cu mama lui nu te impaci si nici el nu vrea sa iti urmeze doleantele nu ai ce face, e trist si greu dar asta e decat sa ajungi la coada vacii mai bine iti urmezi studiile si sa-ti faci un rost in viata. Sunt foarte curios sa aflu cand ti-a zis ca vei regrtea faptul ca toata adolescenta ta ti-o pierzi langa un singur barbat? Eu cred ca dupa ce s-a saturat de tine, fiind mai mare decat tine iar tu nestiind nimic despre viata a profitat in modul cel mai meschin de tine. Un nesimtit ca asta trebuie dat pe mana legii deoarece si-a batut joc de tine cand erai minora si te-a dus cu zaharelul exact cum a vrut el si mama lui, dupa 2-3 ani au vazut ca te-ai maturizat au inceput sa-ti faca probleme, ce sa-i ofere aia? Vezi-ti de viata ta si nu-l mai baga in seama, asta e, ce-a fost a fost ce v-a venii conteaza, succes!

| Eu93llr explică (pentru anonim_4396):

Cred ca ai inteles putin gresit, nu el mi-a spus ca voi regreta ca am stat doar cu un baiat, ci alti prieteni, prietene si cunoscuti. Cat despre familia lui, tatal si sora lui sunt niste oameni extraordinari, nici cu maicasa nu m-am certat niciodata. Doar ca ea are anumite asteptari de la asa zisa viitoarea ei nora, cum ar fi: gradina, animale, chestii pe care chiar daca sunt de la sat nu le-am facut niciodata, deoarece familia mea nu s-a ocupat cu asa ceva. Si eu am stat majoritatea timpului la oras deoarece eram acolo la scoala. Iar pe mama lui nu o prea intereseaza studiile...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eu93llr):

Problema este ca eu si mama lui nu ne agreem foarte mult. Eu tot pe-a mea o tin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Eu93llr):

Vazusi ca arabul gandeste ca mine? eeeeeeeee

| DeeaMarry a răspuns (pentru Eu93llr):

Mai exact, maicasa vrea o nora pe care sa o aseze la coada vacii, iar lui ii chiar surade ideea, din moment ce vrea sa locuiti in satul lui. Presimt ca el nu are studii superioare.
Gandeste-te ca dupa ce iti vei termina studiile te asteapta o viata de domn, viata cu care tu deja esti destul de obisnuita (pentru ca tu si familia ta nu v-ati ocupat de animale, camp si alte alea). Nu da viata asta pe una de taran pentru nimic in lume! Se vede treaba ca ei nu apreciaza persoanele cu studii, ca ei cred ca nu esti folositoare daca nu stii sa mulgi o vaca. Gandeste-te ca, desi o sa fii un om de valoare pentru societate, ei or sa te considera inferioara lor. E mentalitatea aia tampita a unor tarani (pentru ca nu sunt toti asa) si nu o sa ii poti scapa niciodata de ea.
Pentru ce ai invatat si straduit atat de mult? Pentru a sfarsi mulgand vaci sub supravegherea soacrei?
Meriti mai mult!

| MoruAndrei a răspuns:

Cel mai bine este să-i spui ce te doare, să vorbiţi cu părinţii lui (am înţeles că nu vă aveţi prea bine) şi să luaţi o decizie împreună. Nu are rost să continuaţi aşa, veţi avea de tras toată viată. Din câte ai spus tu el este puţin afectat de situaţia actuală, deci îl interesează situaţia şi singura metodă care vă poate scoate din această încurcătură este comunicarea. Vorbiţi toţi împreună şi luaţi o decizie, e imposibil să nu ajungeţi la una.

| JessicaIoana a răspuns:

Parerea mea e ca tot ce ai spus tu acum trebuie sa-i explici lui si asta sa-i spui in fata frumos, il intrebi daca si-a gasit pe altcineva si tu nu mai prezinti interes si incearca sa-i amintesti de clipele frumoase petrecute impreuna, pe scurt emotioneaza-l dar voi o sa realizati cat de mult va iubiti nici distanta nici nimic nu va v-a putea sta in cale sau poti sa-i acorzi o perioada in care sa-si puna gandurile in ordine si poate astfel v-a realiza cat de mult ii lipsesti, daca faci asta incearca sa nu-l contactezi deloc pana nu te cauta el. Mult succes sper sa gasiti cea mai buna cale :*!