| Capsuna12345 a întrebat:

Hey TPU
Putina seriozitate si va rog sa ma sfatuiti deoarece sunt cu moralul la pamant
Pur si simplu simt ca am o problema psihica despre care nimeni nu vrea sa ma ajute si nimeni nu o intelege. Am ajuns sa plang ore in sir
Pur si simplu ma tem de baieti. Ma sperie gandul la o relatie, ma sperie gandul sa merg seara pe strada, ma tem pana si sa dorm cu un barbat in aceiasi casa. Aud atatea povesti despre fete batjocorite, violate, batute, abuzate incat plang doar cand imi imaginez ca as putea pati si eu asta
Am cosmaruri in care visez ca sunt violata sau abuzata.
Am incercat sa vorbesc cu mama dar m-a luat in ras si m-am simtit jalnic, m-am simtit ca si cum as fi nebuna.
Cand am incercat sa vorbesc cu mama si sa ii spun ce problema am, mi-a spus ca sunt nebuna si ca nu isi bate capul cu,,mofturile mele". Pur si simplu nu mai rezist ca nimeni sa nu ma inteleaga si sa ma tem constant de baieti sau barbati. Simt ca barbatii vor sa imi faca doar rau cu toate ca stiu ca nu toti sunt la fel, nu imi pot scoate teama si fobia asta din cap.
Mama s-a desparitit de tatal meu cand eram mica deoarece tatal nu,, m-a vrut" cu toate ca mama era casatorita cu el. Dupa mama a incercat sa isi refaca viata dar fiecare barbat pe care il cunostea, odata ce afla de mine incheia orice relatie cu mama. Am crescut cu ideea ca eu am fost o greseala si ca daca eu nu ma nasteam tatal meu nu se despartea de mama. Dupa mama s-a recasatorit cu un om pe care il apreciez mult. Este foarte bun cu mine si pana acum nu m-a certat niciodata. Pana si de el mi-a fost frica inainte sa il cunosc mai bine
Va rog ajutati-ma. Cum pot scapa de teama asta de barbati? Sa nu imi fie frica de o relatie, sa nu imi fie frica si jena sa dorm cu un barbat in aceiasi casa ( nu in aceiasi camera), sa NU imi fie frica intr-un cuvant de barbati si sa scap de fobia cum ca toti barbatii vor sa imi faca rau.
Multumesc, FUNDA

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca cel mai concret si eficient "tratament" prin care se poate elimina aceasta fobie o reprezinta consilierea psihologica efectuata de un psiholog specialist. Conform medicului Dr. Simona Stiuriuc este vorba de asa numita ANDROFOBIE care se manifesta in anumite cazuri : "Androfobia este frica irationala fata de barbati. Persoanele care au aceasta frica se pot teme in general de barbati sau de o anumita caracteristica a barbatilor. Este considerata a fi o fobie specifica. Mai este cunoscuta drept arrhenfobia." In concluzie fara frica sau rusine adreseaza-te cu toata increderea si cere ajutorul/sfaturile unui psiholog specialist. Citeste urmatorul articol : http://www.la-psiholog.ro/info/androfobia-frica-fata-de-barbati ..Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Fără să apelezi la un bun psiholog care să îți găsească motivul acestei fobii și să te învețe cum s-o depășești nu ai prea mari șanse.
Oricum, trebuie să îi crezi pe cei care îți spun că bărbații nu sunt toți niște fiare sălbatice. La fel cum nu toți românii sunt hoți, așa cum cred unii despre noi...
Sănătate maximă și nu mai amâna - mergi la psiholog!

| Bogdi_Condrea_1979 a răspuns:

Relax... consiliere psihologică ai nevoie tu nu ai nicio vină problema este din cauza ex relației dintre tatăl tău şi mama ta astfel tu ai luat în subconştient o repulsie față de bărbați

| stefanmere a răspuns:

Datorita traumelor tale cu plecarea tatalui tau si cu aceasta "greseala"(nu esti o greseala), schimbarea iubitilor mamei tale, si normal ca nu esti comoda in preajma baietiilor, cel mai probabil (daca mama ta este mai in varsta) nu s-a putut potrivi cu cei mai "buni" barbati din lume, stai linistita, suntem toti oameni pana la urma... nu?