| VoiceWithin a întrebat:

Hey!
Va ce ajutorul...
Sunt cu moralul la pamant, si sincer simt ca am intrat intr-o depresie urata si nu stiu cum sa scap. Daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi a'si fii foarte fericita!
Pai cum sa incep?
Problema mea este una mai speciala. vreau doar sa ma intelegeti nu sa ma criticati... pentru ca stiu care este de fapt parerea celor din jur si nu ma intereseaza, vreau doar intelegere.
Sunt bisexuala, nu cred ca v-a conta varsta. asa ca n-o v-oi preciza.
Am avut o relatie de aproape 8 luni de zile, printre care o luna jumate-2 au fost de cearta si despartiri continuu.Eu inca tin la ea si inca mult, dupa tot ce mi-a facut. M-a inselat, m-a mintit, a facut misto de mine cand a avut ocazia.dar s-a intors si si-a cerut scuze, doar ca uneori scuzele nu repara inimi frante si nici nu aduc increderea inapoi. Asta i-am spus-o si ei.Eu recunosc si spun sincer ca nu am avut in astea cateva luni nici macar o tentatie de a insela-o sau sa ma abat de la relatie. Indiferent ce ce mi-a facut, am ramas langa ea, si am iubit-o asa cum e ( si inca o iubesc).
Ea este din alt oras, este departe de mine, dar asta nu m-a impiedicat sa tin la ea sau sa ma duc cat de des pot sa o vad si sa o strang in brate, asa cum i-am promis am fost toata vara acolo sa ne vedem.
Doar ca totul s-a terminat... mi-a spus ca e definitiv ca, ea nu mai vrea nimic. si ca e mai bine sa terminam totul. Mai pe scurt m-a intrebat : vrei sa ramanem prietene sau sa numai vorbim deloc?
Bineinteles ca eu nu am putut sa ma las cu una cu doua. si am mai incercat... in timpul in care se terminase tot imi spunea ca ii e dor de mine si ca isi aminteste mereu de primele zile in care ne intalneam.
Pana cand intr-o zi, a incetat sa mai vorbeasca cu mine, o perioada abia imi raspundea, e rece cu mine, e distanta, nu o intereseaza persoana mea, daca patesc ceva, e mai importantaa o poza pe facebook sa o sterg ( in care eram eu cu ea) decat faptul ca am patit ceva.
Eu cu toate astea nu pot sa o uit. desii imi doresc, pentru ca stiu ca numai are rost sa ma zbat, oricum nu o intereseaza.
Am incercat sa stau cu persoane doar de distractie ceea ce le-am zis si lor ca nu vreau nimic mai mult decat o simpla relatie ..de cateva saptamani.Am incercat si relatii serioase in care sa ma pot implica si sentimental...
Nu se poate, nu merge, am incercat sa numai vorbesc cu ea o perioada buna de timp ca sa o pot uita, nu ma mai uitam la mesajele vechi, arhive si lucruri care sa-mi aminteasca.
Peste 2 saptamani. nu am mai rezistat si am intrat pe mess, apoi m-a bagat in seama, bineinteles parca m-ar fi bagat in scarba, n-am vorbit decat ce faci si. cam atat.
Dati-mi idei, cum pot sa o uit? ce sa fac? e vorba de psihicul meu care pur si simplu nu o poate uita.Am vorbit cu cativa prieteni in care am incredere sa ma ajute sa gasim cate ceva de facut sa imi ocup timpul sa uit, nici macar asa nu a mers.
In fiecare seara ma inec in lacrimi ca nu o pot uita, mi-am facut un tatuaj special pentru a tot ce a fost, si cand i-am zis pentru cine e si ce inseama nici macar nu mi-a raspuns la mesaj...
Ma doare, tare. dar vreau sa o uit si sa terc peste pentru ca stiu ca v-or mai fii si alte situatii asemanatoare in viata si nu pot sa ma opresc doar aici.
Vreau macar sa stie ca o iubesc si ca ii vreau tot binele din lume sa-si dea seama ca a ranit un suflet care nu merita atata durere... Am facut sacrificii ca sa pot sa ma duc sa o vad...
Multumesc din suflet!

8 răspunsuri:
| Piiiiiiika a răspuns:

Heii.
Sincer mi-ai amintit ce cea mai buna prietena a mea. Puneam mult in prietenia noastra si ea, PF.
O zi vorbea cu mine, una nu.
Nu ma pot desparti de ea. Rad cu ea, glumesc. Am multe amintiri cu ea din excursii alea alea.
Deci sa trecem la problema ta. Esti o persoana buna. Cu suflet. love struck
Nu merita sa suferi pentru cineva daca nu apreciaza ceea ce faci.Sentimentul de dragoste pe care l-ai pus pentru ea. Nu fugi tu dupa ea! Sa fuga ea pentru tine! Gandeste-te ca ai respect pentru tine! Si ca nu trebuie sa fugi dupa cineva care vrea din pacate sa scape de o persoana. Dupa un timp, va veni ea la tine. Si chiar daca te va durea, ar fi bine sa ii spui NU. Deoarece nu esti jucaria nimanui big grin
Sa trecem la prezent.
Iesi cu prietenii. Stai afara. Razi. Cauta pe cineva care sa te faca sa razi. big grin Sa uiti total de tot. big grin
Picteaza ceva! Culori cat mai vi! Sa iti trimita o energie pozitiva! Sa fie tiparoare! Nu conteaza ce e! O mazgalitura ceva acolo. big grin
Fi vesela. big grin

Multa bafta :*

| Dexter27 a răspuns:

Parerea mea este ca ii este frica de ce o sa spuna persoanele din jur si nu este o persoana puternica sa stie ce vrea cu adevarat si se lasa cum se spune purtata de val. Stie ca relatia voastra nu are un numitor comun ma refer la familie copii, convietuire impreuna. Pentru ea ai fost doar un val, o experienta, placuta sau nu, asta nu am de unde sa stiu. Tu esti o fata puternica asa ca nu o mai agasa. Timpul vindeca cele mai adanci rani, nu o vei uita niciodata, dar o sa-ti aminteste pe viitor de o experienta frumoasa din viata. Din pacate relatia voastra nu mai are sanse.

| VoiceWithin explică (pentru Dexter27):

Stiu lucrul acesta. Si de aceea vreau sa si uit de ea, pentru ca numai are rost... si nu mai vreau sa ma uit inapoi. Chiar imi doresc sa uit doar ca nu gasesc solutia. sa pot iesii din aceasta situatie

| Hessa13Bullet a răspuns:

Nasoala poveste.Crede-ma si eu sunt bisexuala si am iubit dar mi-ar placea enorm o relatie cu o fata.Dar de la mine din oras nu cunosc pe nimen care sa fie bisexuala.Ce pot sa zic? Bafta multa inainte puppy dog eyes

| bya14 a răspuns:

Parerea mea este sa te intanlesti cu ea si sa clarificati lucrurile daca ea te iubeste te v'a intelege si va veti impaca ☺

| VoiceWithin explică (pentru bya14):

Am incercat de multe ori. nu o pot obliga. Dragoste cu forta, nu se poate.
Si nici sa mai insist nu vreau, devine stresant si pentru ea...
E clar ca nici macar nu mai tine la mine... Nu am alta alegere.
Multumesc pentru raspuns oricum! Orice sfat conteaza pentru mine!

| 00x00 a răspuns:

Draga mea imi pare rau pentru tine, eu iti doresc tot binele din lume ...iti doresc sa te ineci in lacrimi si sa mori asta te va salva.te rog sa nu iti inghiti lacrimile pentru ca dupa aceea vei avea diaree...trage lacrimile in plamani ..cu tot dragul a ta 00x00

| TedoraTeo a răspuns:

Buna!

Imi pare sincer rau sa aud cat de tare suferi. Nu pot spune ca am trecut printr-o situatie asemanatoare vreodata, dar de suferit am suferit mult si bine dupa baieti (in cazul meu). Insa a fost cineva mai special caruia desi nu i-a prea pasat de mine i-am simtit lipsa enorm de mult dupa terminarea relatiei. Motivul despartirii este putin important, dar tin sa amintesc faptul ca nu a fost vorba de inselat din partea niciunuia.

Mereu plangeam cand imi aduceam aminte de momentele petrecute impreuna.

Dupa o perioada de timp in care am fost singura si in care faceam cum spui tu ( ma uitam in arhive, mesaje vechi etc) am cunoscut pe altcineva. Desi nu imi doream nici o alta relatie, fara sa imi dau seama, in momentul in care vorbeam cu el uitam cu desavarsire de fostul. Era acel cineva care imi lumina ziua...era scaparea mea. El a fost singurul om care a putut sa ma scoata din acea depresie. Nu pot spune ca l-am uitat vreodata pe fostul...el a fost prima mea dragoste, dar imi pare bine ca am trecut prin asa ceva deoarece din acel moment privesc lucrurile din o cu totul alta perspectiva. Acum, dupa 3 ani sunt inca impreuna cu acel baiat care imi lumina zilele si ne intelegem foarte bine.

Ideea este ca nu te pot ajuta dandu-ti sfaturi inutile. Trebuie doar sa astepti si vei vedea ca totul va veni de la sine.

Iti doresc mult succes si gandeste-te ca toti avem un loc al nostru pe lumea asta si ca nu esti nici prima nici ultima fata care sufera din dragoste.

Sper sa te fi ajutat in vreun fel! big grin