| Hellen94 a întrebat:

Hey! Vorbesc de 1 an de zile cu un baiat cu care ma inteleg chiar foarte bine,desii mai sunt si certuri,ideea este ca e jumatate tigan,eu n-am stiut acest lucru cand l-am cunoscut,deoarece el la fel de "alb" ca mine si nu are nimic tiganesc in comportament sau aspect, tatal sau era roman.Mama mea de cand stie acest lucru se poarta ciudat si il respinge chiar daca in fata imi spune ca a prins drag de el,sora mea imi povesteste tot ceea ce spune mama in lipsa mea despre el. Imi spune ca este o alegere proasta deoarece nu are o situatie financiara la fel ca a noastra macar.
Eu chiar il vad cat incearca sa isi gaseasca un loc de munca care sa ne permita sa avem un viitor impreuna,mereu l-am sprijinit si am stat alaturi de el,desii nu are asa de multi bani,venea si dormea la mine doar sa stam mai mult impreuna, a venit de fiecare data cand l-am chemat.In schimb,ai mei parinti nu sunt de acord sa dorm si eu la el sau sa stau mai multe zile cu el sau mama lui,parintii mei fiind un pic cam severi, trebuie sa le cer voie in orice desii merg pe 19 ani,simt ca parintii mei ma influenteaza in orice decizie si ca ar da orice sa nu mai vorbesc cu prietenul meu,as da orice sa reuseasca sa stranga niste bani deoparte si sa se puna pe picioare pentru noi in primul rand,pentru binele relatiei noastre. Nu i-am cerut niciodata ceva,chiar daca poate vedeam alte cupluri iesind des la club,la suc,la film si mereu impreuna.n-am vrut sa-l ranesc spunand toate lucrurile astea. De multe ori el singur imi spune ca se simte inferior fata de mine ca si el ar vrea sa aiba ca alti baieti totul de la parinti,o masina,bani,imi spune sa am rabdare,doar ca avem deja un an si relatia tinde sa isi gaseasca o stabilitate si simt nevoia sa fiu mereu alaturi de el,in mintea mea sunt mii de ganduri,nu vreau sa il pierd dar nu mai suport sa vad atata rautate,as vrea sa il inteleaga mai mult si ai mei pentru eforturile lui pe care le face. Vorbesc des cu el si il vad ca e complet derutat,trece de la un curs de calificare la altul,e schimbator, imi spune ca nu stie ce sa faca ca sa iasa bani mai repede de undeva.Derutarea lui ma nelinisteste,ma face sa-mi pierd orice speranta,parca m-as invartii in cerc si parca as stii ca acolo,candva relatia noastra se va incheia.Ce sa fac? Cum sa il apropii mai mult de familia mea? Cum sa ii fac si pe ei sa ma lase mai libera, desii sunt de 1 an cu el,el a fost suficient de intelegator si rabdator cu mine eu fiind virgina,parintii mei nu ma lasa sa am tipul asta de relatie cu niciun baiat, spun chestii de genu' ca nu sunt maritata.Sunt slaba si simt ca nu am iesire din cercul asta,sunt inconjurata de ganduri urate si mi-e frica sa si evoluez intr-un fel,il si iubesc dar si poate trag de el sa scap mai repede de ai mei,poate il fortez,dar el e singura mea speranta si salvare,vreau sa evoluez,sa incep un curs,sa am un job,el ma face sa ma simt libera, tatal meu din "proasta" nu ma scoate si ma cearta si la varsta asta ca pe una de 10 ani,imi spune ca nu sunt buna de nimic,ca sunt proasta la fel ca mama. Nu mai suport jignirile astea,nu pot sa fiu robot sa fac totul perfect cum vor ai mei,vreau sa vad lumea,sa schimb idei, pareri.Voi ce credeti ca e de facut?

Răspuns Câştigător
| misterioaѕa a răspuns:

Bună,Hellen94!
O să încep cu nişte felicitări,evident pentru părinţii tăi că te-au crescut atât de bine.
Şi o să continui cu faptul că,este foarte urât din partea tatălui să vorbească aşa cu femeia care i-a fost alături atât timp şi cu fata lui.
Părinţii tăi sunt severi,dar totul are o limită.
Ai ajuns la o vârstă,în care nu te mai joci cu păpuşile şi trebuie să hotărăşti singură ceea ce faci.
Nu înţeleg de ce vorbesc aşa despre prietenul tău,care e tânăr şi are timp să-şi găsescă un loc de muncă.
Banii nu aduc fericirea,degeaba ai lângă tine o persoană bogată cu prostii în cap şi figuri,decât să ai lângă tine băiatul pe care îl iubeşti.
Banii nu îţi pot umple inima de fericire,dar băiatul pe care-l iubeşti,îţi va umple inima cu bucurie tot timpul.
Nu îmi place că,gândeşti că odată o să vă despărţiţi.
Am impresia că îl marginalizezi şi tu, mai ales că ţi-e milă de el, odată ce nu e bogat ca tine asta nu înseamnă că e sărac, uiţi că e tânăr şi viaţa lui abia începe.
Un băiat care îşi doreşte să muncească e cu adevărat bogat fiindcă nu are totul de-a gata de la părinţi/rude.
Îţi doresc tot binele din lume, şi să-ţi rezolvi toate problemele de cuplu!:*

4 răspunsuri:
| Oana92 a răspuns:

Il iubesti? Ai incredere in el? Daca da incearca sa iti amintesti ca esti majora si ca ai dreptul sa faci ce vrei cu viata ta. E greu fara bani, dar nu imposibil. Cauta si tu ceva de lucru, cu un pic de noroc isi gaseste si el si incercati sa va faceti viata asa cum vreti. Nu o sa fie usor, as fi ipocrita sa zic altceva, dar nu e imposibil. Poate intr-un final isi vor da seama si parintii tai ca gresesc! Bafta!

| Ianusik07 a răspuns:

Mai intii trebuie sa vorbesti deschis cu ai Tai si sa le explici situatia, sunt si Ei oameni, au sentimente cu siguranta te vor intelege doar sunt parinti si trebuie sa-si inteleaga copii cit de severi ar fi cu tine dar ii iubesti si ti-i la ei cred ca aceste sentimente sunt reciproc trebuie sa-i convingi sa-ti intre in situatie... Daca il iubesti asa de tare si nu poti fara prietenul Tau cred ca unicul lucru ce-i poti face e Prezanta Ta in viata lui ati impartit atitea momente impreuna nu-l lasa intelege-l si sustine-l intr-o zi va rasari soarele si in viata Voastra totul se va schimba deoarece Totul ce se face se face spre bine in schimb fii cuminte, invata acorda-le atentie si prietenului si parintilor pe pacurs se va rezolva ei vor vedea cit de mult tii la el si nu-l poti lasa Dragostea invinge tot

| 31decembrie2008 a răspuns:

Te inteleg, cunosc si eu pe cineva care a trait exact asa. Sfatul meu e urmatorul:convinge-l pe iubitul tau sa isi continuie studiile. Sprijina-l in educatie.Invata-l sa evolueze.Cunosc pe cineva care a reusit sa lupte tot pentru o relatie cu un tigan.Cand s-au cunoscut el avea 4 clase, ea era la liceu.Acum el are 8 clase, ea e la facultate.Si au de gand sa mearga mai departe.Asta e de fapt iubirea adevarata.Singura problema care ar putea aparea ar fi cultura:tiganii au alta limba, alte obiceiuri, etc
Succes!