| Austina345 a întrebat:

HEYA! Credeți că gelozia sau posesivitatea se trateaza? Poti sa faci ceva in privinta asta daca tu de fire esti un om gelos si iti vezi partenerul/partenera ca pe o proprietate?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,consider ca ratiunea invinge orice, daca acel om si vrea asta

| Violleta2022 a răspuns:

Da, iti impui sa judeci situatia inainte sa deschizi gura si sa scoti flacari.
Gelozia este o boala psihica grava, care se poate controla, dar nu trata. Posesivitatea si manipularea sunt 2 laturi ale geloziei.

| Freya1 a răspuns:

Eu gelozia si posesivitatea o pot combate prin demonstrațiile de fidelitate ale partenerului.
Dacă eu sunt mai sărită si el ma asigură ca nu am de ce imi trece in timp si nu mai fac asa.

| Andreeush a răspuns:

De tratat nu, însă poți să îți tii sub control gelozia.

| Plato a răspuns:

Nu cred ca se trateaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu gelozia e o boala. Când esti gelos iti e frica ca daca pierzi persoana aia poti sa o inlocuiesti usor, când sti ca nu o sa ai nici cea mai mica problema daca te lasã sau vorbeste cu alta/altul atunci ai incredere ca poti gasi pe altcineva. Plus indiferenta asta atrage. Pastila pentru gelozie e sa ai rezerve(alte proprietati) in care te poti muta in orice moment

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca pot face nimic