| Floryana10 a întrebat:

În timpul unui contact sexual s-a rupt prezervativul. Nu știu dacă a ejaculat și înăuntru sau nu, mai mult a fost afara. Oricum, eram înainte cu 2 zile de menstruație, dar pentru siguranță am luat o pastila de a doua zi (escapelle) la aproximativ 10 ore după contact. Au trecut doua zile de când trebuia sa îmi vina menstruația și încă nu a venit. Am stări de greata și dureri de cap și de burta, dar nu sunt lucruri neobișnuite, asa ma simt de fiecare data înainte de ciclu. Oare sa fie de la pastila dereglările de ciclu?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Avand in vedere ca actul sexual a avut loc cu 2 zile inainte de inceperea sangerarii menstruale, posibilitatea formarii unei sarcini ar fi fost de zero absolut.

Prin urmare, faptul ca ai luat Escapelle preventiv mi se pare o iresponsabilitate iesita din comun pentru ca pastila de a doua zi se foloseste doar in caz de urgenta si ca ultim recurs, aceasta fiind o bomba hormonala care da, poate deregla ciclul menstrual pe perioade mai scurte sau mai lungi.
Tot ceea ce poti face acum este sa speri ca aceste dereglari nu vor avea un efect prea indelungat.
Multa sanatate!

| Floryana10 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc! Asemenea!

| Floridori a răspuns (pentru Floryana10):

Cu mare drag! Ai grija de tine!

| Floryana10 explică (pentru Floridori):

Deci de la pastila mi-e dereglata menstruația? Deja a întârziat 4 zile...

| Floridori a răspuns (pentru Floryana10):

Mai mult ca sigur da! Este o bomba hormonala si da, face ravagii in organism si da, deregleaza nivelul hormonal si inclusiv menstruatia. Poti doar sa speri ca nu va fi ceva permanent sau de prea lunga durata.
Din pacate vad din ce in ce mai multe persoane care iau aceasta pastila ca metoda de contraceptie sau in momente in care nu ar fi necesar cand ea ar trebui folosita doar in caz de urgenta extrema.
Nu este ceva iesit din comun sa existe o desfasurare atipica in ceea ce priveste cel putin primele menstruatii dupa administrarea pastilei, existand cazuri in care prima menstruatie dupa a lipsit cu desavarsire ca mai apoi sa se desfasoare cu diferente extrem de mari de timp si cantitate de la un ciclu menstrual la altul.

| Floryana10 explică (pentru Floridori):

Problema e ca am toate simptomele asociate cu sindromul prememstrual... si deja de o săptămână ma simt tot asa.

| Floridori a răspuns (pentru Floryana10):

Din pacate nu ai alta solutie momentan decat sa astepti si sa speri.
Daca observi ca nu da semne de reglare dupa 3-6 luni, poate ar fi mai bine sa vizitezi un medic ginecolog (acesta te poate indruma, eventual si la endocrinologie) sa iti recomande anumite analize si mai apoi un tratament pentru reglarea activitatii hormonale.
Sincer acum, ce alt motiv pentru intarziere crezi tu ca ar putea exista? Banuiesti ca ar putea exista alt motiv?

| Floryana10 explică (pentru Floridori):

Pai nu stiu, eu am luat pastila pentru ca m-am speriat sa nu mi se fi dereglat oricum ciclul de la stres ( am fost în sesiune o luna și mi-am dat programul peste cap)

| Floridori a răspuns (pentru Floryana10):

Fara suparare, dar te sfatuiesc sa te informezi mai bine despre cum si mai ales cand se poate forma o sarcina astfel incat, daca vor mai exista accidente in legatura cu prezervativul, sa stii daca este cazul sa te ingrijorezi in privinta unei sarcini sau nu.Asa poti evita sa iei pastila de a doua zi fara rost si eviti sa iti dereglezi complet functionarea hormonala.
Daca tu vrei sa crezi ca este de la stres si ca o bomba de hormoni sintetici nu are vreo legatura, atunci cred ca tot ceea ce s-a incercat sa ti se explice a fost in zadar.
Ca idee, anticonceptionalele care contin, pe langa alti hormoni si levonorgestrel (substanta activa din Escapelle), contin 0, 02mg. levonorgestrel, deci in decursul unei intregi luni (21 comprimate), iei doar 0, 42mg. din aceasta substanta.Escapelle contine 1, 50mg., ceea ce inseamna 3 luni si jumatate de anticonceptionale intr-o singura pastila.
Desigur, anticonceptionalele care contin levonorgestrel, nu contin doar acest hormon dar ti-am dat drept exemplu doar cantitatea acestei substante ca sa iti faci o idee.

9 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ai folosit absolut INUTIL/FARA ROST pastila Escapelle, fiindca cu 2 zile inainte de ziua in care urmeaza sa inceapa sangerarea menstruala ai fost in perioada de INFERTILITATE ABSOLUTA a ciclului menstrual si din acest motiv a fost ABSOLUT/100% IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina chiar si daca ar fi ajuns in vaginul ''pasaricii'' tale intreaga cantitate de sperma existenta pe aceasta planeta.
In consecinta ai dat dovada de o crasa IRESPONSABILITATE si de maxima INCONSTIENTA din cauza lipsei de documentare si informare corecta. Exista posibilitatea ca ciclul tau menstrual sa devina total dereglat in urmatoare cateva luni si urmatoarele 4-6 menstruatii sa se desfasoare cu totul anormal si atipic.
Chiar daca urmatoarea afirmatie este cinica, iti meriti pe deplin soarta, fiindca prostia de regula... doare. Multa sanatate!