| anonim_4396 a întrebat:

Hi TPU ma simt prost ca nu sunt siliconata ..adica nu exista zii in care sa nu vad la tv cu prietenul meu vreuna care sa nu fii facut un pictorial sau chestii de genu si el spune niste glume gen mama ce i-as face glume care ma fac sa ma simt prost eu stiu ca nu sunt 90 60 90 nu am 180 si nici bruneta nu sunt asa cum ii place lui dar in comparatie cu multe altele sunt ok. dar toate glumele astea ma fac sa ma simt prost pentru ca e clar ca in spatele fecarei glume exista o parte de adevar sunt inca in dezvoltare stiu ca pot sa ma mai schimb dar pana atunci o sa ma simt prost am devenit si foarte geloasa de oricare zice ca e buna ii gasesc un defect... voi ce ziceti sa fac?

Răspuns Câştigător
| Dianaㄨ a răspuns:

Relatia nu va duce nicaieri daca continuati in felul acesta.
Trebuie sa-i explici ca te doare ceea ce spune. Intreaba-l ce parere are de tine, ce ar schimba la tine, de ce e mandru de tine, de ce te apreciaza.
Propune-i un joc. Amandoi scrieti pe o foaie separat aceste lucruri [ce ti-am spus mai sus], cu conditia sa le spuneti sincer si vei afla ce il atrage si ce ar vrea sa schimbe la tine.
Daca aceste lucruri nu se afla pe lista lui, atunci explica-i doar ca glumele te deranjeaza si roaga-l sa se abtina pentru ca vei deveni geloasa si nu se va ajunge nicaieri.
O seara placuta!happy

| Andra_2544 a răspuns (pentru Dianaㄨ):

De fiecare data imi zice ca glumeste si vine si ma pupa si ma inebuneste cu pupici dar eu chiar ma simt prost mai ales ca la un momendat a si zis ca la 18 ani ma duce sa imi pun silicoane. wow chiar nu am nevoie de asa ceva eu de multe ori sunt multumita de felul in care arat dar de mult mai multe ori imi pierd increderea in mine si mai ales ca stiu ca ma iubeste dar mi-ar placea sa ma iubeasca exact asa cum sunt fara sa doreasca sa ma schimbe. de multe ori ma gandesc ca poate alte persoane m-ar iubi exact asa cum sunt fara sa vrea sa schimbe nimic la mine

| Dianaㄨ a răspuns (pentru Andra_2544):

Atunci, doar roaga-l sa nu mai faca glume, fii deschisa si explica-i cum te simti.Totusi, te-ar ajuta "jocul" pe care ti l-am descris. Sper ca te-am ajutat. Funda?happy

| Leon a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Buna, n-as vrea sa par tupeist, dar nu imi dau seama daca esti un psiholog profesionist sau vrei sa devii. Din pentru meu de vedere toata ideea asta cu facutul listelor si analiza 'sublima' a pozitiei in care se afla cei doi mi se pare ca depaseste cu mult sfera de intelegere a partenerului. Asta pentru ca acesta a obtinut deja un control asupra partenerei si e intr-o pozitie superioara fata de aceasta, chiar prin simplul fapt ca a inceput sa ii reproseze tot ceea ce nu i se pare lui ca e in regula la ea.
El vede lucrurile intr-un mod mai rece si mai distant, iar ca sa ii dam sfaturi din astea si sa o pui pe respectiva in postura sensibila de a-si recunoaste slabiciunile e cea mai mare greseala. Pt ca partenerul nu are capacitatea sa-si inteleaga partenera, sau nu vrea, iar daca ea se preda e in mainile lui si nu mai reuseste sa isi exprime absolut orice fel de gand. Si il va sufoca cu delicatetea si sensibilitatea ei pana cand acesta va renunta la ea.
Astfel de sfaturi functioneaza intr-o conjunctura mai civilizata, nu cu unul care vrea din start siliconate.
Merge sa dai astfel de sfaturi intre femei, dar dpdv al unui barbat pot parea slabiciuni.
Crezi ca merge asa ca la ora de dirigentie sa ne punem toti in banca si sa scriem ce nu ne place, sa facem lista ca la piata si sa vedem ce ne-ar trebui? Individul a spus clar ce vrea si se va adanci tot mai mult chestia asta daca ea nu va spune ferm ce are de spus chiar si cu riscul de a-si pierde partenerul. Va gasi altul care sa o inteleaga asa cum e si sa o respecte.
Asta e pentru de vedere al unui barbat ca sa iti dai seama cam ce se petrece in mintea astuia.
Cel mai bun sfat e sa nu accepte compromisuri si jumatati de masur. Cum si el are pretentii asa trebuie sa fie si ea.
Deja ai zapacit-o si nu cred ca e asa de matura sa inteleaga ce scriem noi aici.

| Dianaㄨ a răspuns (pentru Leon):

Aha.

| Leon a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Ce aha ma?

| Dianaㄨ a răspuns (pentru Leon):

Aha, am inteles ce ai vrut sa spui.

12 răspunsuri:
| Leon a răspuns:

Esti de-a dreptul exagerata. daca prietenul iti va zice ca trebuie sa iti tai o mana pentru el ai face-o? Nu inteleg cum de iti pierzi timpul sa ii satisfaci toate aceste exigente tampite, cand ideea e foarte simpla, daca te place te accepta si te juta sa te schimbi daca e cazul. dar nu trebuie ca tu sa fii controlata. sau vre sa spui ca el e vreun model? pe bune e foarte proasta faza, iar tu trebuie sa ai grija de tine in primul rand nu de pretentiile unui disperat sau obsedat sexual. pa

| Dianaㄨ a răspuns:

Multumesc pentru funda, daca mai ai si alte probleme acceseaza meniul "Contactati-ne" de pe : http://educatiasexuala.ucoz.ro/

| IAR a răspuns:

Lasa-l ca e taran si nici nu ii place de tine cu adevarat.
Sunt atatia baieti buni pe lumea asta, ai de unde alege.

| FailL a răspuns:

Schimba iubitul. e prost ca noaptea. serios acum, nu-ti mai pierde timpul cu un virgin ca el, care saliveaza dupa toate fufele.

| OannaAnna a răspuns:

Spune-i ca te deranjeaza glumitele lui. daca te iubeste va intelege si se va controlawinking

| Changesomething a răspuns:

El te accepta si te vrea exact asa cum esti tu.

Nu o sa zic ca e nesimtit pentru ca le admira pe altele,pentru ca intr-un cuplu modern,normal,se fac si glume de genul.
Dar fii perfect constienta ca el e langa tine.
Barbatii sunt atrasi fizic de multe femei, e ceva natural, dar atractia emotionala, cea care il face pe el sa te vrea langa el, o simte pentru tine.