| An89 a întrebat:

Hristos a înviat!
Ultima dată am avut menstruație în perioada 30.03-03.04 am avut contancte sexuale pe 17, 18, 24,25 neprotejate, dar fără ejaculare în vagin, iar pe 21 am observat acea secreție specifica ovulației și mi s-au întărit sânii, specific ca nu am un ciclu regulat. De mai mult 5 zile am dureri de burta și am senzația că ar curge, dar încă nu a venit. Există șanse să fi rămas însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Hmm, greu de dat un raspuns obiectiv in astfel de situatii cum este si aceasta in care te afli in acest moment si mai ales avand in federe faptul ca ciclul tau menstrual este de tip NEREGULAT si din aceste motiv NU se poate determina in mod efectiv, precis si corect care sunt zilele apartinatoare PERIOADEI FERTILE.
Fiindca in acest moment ciclul tau menstrual a ajuns in cea de a 38-a zi apare intrebarea daca aceasta prelungire este prvocata de o sarcina sau de catre o dereglare hormonala.
Avand in vedere faptul ca actele sexuale au fost intretinute incepand cu cea de a 19-a zi a ciclului in curs de desfasurare, s-ar putea aprecia ca in mod normal NU se putea forma sarcina fiindca incepand din acel moment deja s-ar fi intrat in zilele perioadei de infertilitate de dupa perioada fertila a unui ciclu care ar fi avut lungimea de 30-31 de zile.
Insa tot la fel de bine exista si posibilitatea ca perioada fertila sa fi inceput de abia prin 21 Aprilie, in acel moment in care ai observat aparitia secretiei care este specifica perioadei situate inainte de ovulatie si astfel actele sexuale din zilele de 24 si 25 Aprilie sa fi fost intretinute exact in perioada fertila a ciclului.
Dar in cazul in care metoda coitului intrerupt este folosita si practicata de persoane cu suficient de multa experienta sexuala, atunci se poate aprecia ca intr-o proportie destul de mare nu poate fi vorba de o intarziere care sa fie provocata de o sarcina instalata daca in mod cert/sigur nu a ajuns sperma in vagin.
Reiese concluzia ca de fapt actualul ciclu este atat de lung datorita faptului ca activitatea hormonala a suferit o anumita dereglare in decursul acestui ciclu si exact din acest motiv au aparut si exista abia acum atat de tarziu simptomele premenstruale care anunta pornirea sangerarii menstruale in zilele urmatoare.
Afectarea vaginului de ciuperca Candida albicans, nu influenteaza in niciun fel posibilitatea de a se putea forma sau nu o sarcina.
Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| AliGab a răspuns:

Ma gandesc daca ati auzit vreodata de test de sarcina

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!

| RalucaRalu2 a răspuns:

Adevarat a înviat! În general ovulatia apare în a 14-a zi, însă nu este o regulă. Dacă contactul nu a fost cu ejaculare în vagin, foarte slabe sanse sa ramani gravidă. Dacă ai deja dureri, e posibil sa apară menstruatia cat de curând. Dacă totuși vezi ceva diferit la organismul tau, o sa iti recomand sa consulți un ginecolog, pentru liniștea ta( el este cel mai în măsură să te ajute real, desi de multe ori noi încercăm să îl evitam). Ai grija de tine!?

| Vash96 a răspuns:

Adevarat a înviat!