| Mihaimagnidicul28 a întrebat:

I-a venit stopul o data pe 5 iulie, o data pe 22, iar acum i-a venit iar, poate fi vorba despre o sarcina tinand cont ca a curs abundent?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Se constata ca ciclul menstrual este extrem de neregulat sau mai degraba dereglat, fiindca sangerarea menstruala porneste la intervale atat de scurte intre ele :
05.07 - 21.07 = 17 zile (ciclu incomplet si probabil anovulatoriu)
22.07 - 08.08 = 18 zile (ciclu incomplet si probabil anovulatoriu)
2.) Orice sangerare, dar mai ales una care este abundenta, se poate produce numai in cazul in care in mod sigur NU exista o sarcina formata si/sau instalata in endometrul.
Iar in cazul in care exista o sarcina instalata in uter si cu toate acestea porneste o sangerare care este foarte slaba cantitativ, acea sangerare reprezinta un semnal de alarma fiindca in 9 din 10 cazuri reprezinta ori un inceput sau deja reprezinta derularea unui avort spontan.
Niciodata NU pot coexista in acelasi timp cele 2 stari complet antagonice : SARCINA si SANGERAREA menstruala. Sanatate!

1 răspuns:
| Sofer a răspuns:

Dacă i-a venit ciclu. Nu e nicio sarcina.