| Pisoiii a întrebat:

Ieri am luat pastila de a doua zi,Escapelle, pentru ca prezervativul a ramas la mine si ne este frica sa nu se fi scurs ceva, Am luat pastila dupa 25 de ore,si nu imi este rau, nu am stari de voma, nimic.Este ceva anormal? Este posibil sa nu-si fi facut efectul.Va rog nu raspundeti aiurea

3 răspunsuri:
| deeeeea1 a răspuns:

Nu e obligatoriu sa ai stari de voma, din contra daca aveai varsaturi trebuia sa iei alta pastila.Nu e nici o problema stai linistita:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum esti protejeata de orice sarcina.
Nu apela la metode din astea mai mult de 3 ori in viata, pentru ca nu ai mai putea avea copii.

| amrm a răspuns:

Este perfect normal sa n-ai efecte adverse, insa ai grija ca s-ar putea ca menstruatia sa vina mai devreme sau sa intarzie. Intr-adevar ai grija sa nu repeti prea des aceasta metoda. Daca ai o varsta corespunzatoare te rog, consulta unmedic ginecolog pentru analize si prescrierea unor anticonceptionale.

Ca un mic adaos, o prietena de-a mea, dupa ce a abuzat toata adolescenta de astfel de pilule de urgenta, la 22 de ani, avand o sarcina normala, la o ecografie in 7 luni, s-a constatat ca fatul era mort de 2 saptamani. Nu vreausa te sperii dar ai mare grija.