| anonim_4396 a întrebat:

Ieri mi-a trecut menstruatia, iar aseara am avut un act sexual. Am facut-o neprotejati. El mi-a spus ca nu a ejaculat in mine, dar dupa m-am simtit uda, iar dimineata am vazut putin lichid alb pe lenjerie. Acum un an am mai ramas o data insarcinata, mi-e frica sa nu fi ramas din nou. Acum chiar nu am posibilitatea sa merg la farmacie. Imi spuneti si mie ce pot face sa nu raman din nou?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual are caracteristica de a fi catusi de cat REGULATA si are mereu sau in mod constant lungimea in jur de 27-29 de zile dar niciodata mai scurta de 23-24 de zile, atunci probabilitatea de a se putea forma o sarcina in urma intretinerii unui contact sexual care s-a produs probabil in a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual (nu stim cate zile a tinut menstruatia), atunci probabilitatea de a se putea naste/forma o sarcina este de 3-5% in cazul in care SPERMA a fost ejaculata in vagin in mod intentionat. Fiindca ai mentionat ca partenerul nu a ejaculat in timpul sexului, se poate aprecia ca in acest caz posibilitatea de formare a unei sarcini este mai mica de 3%, sau altfel spus atat teoretic cat si pratic aproape IMPOSIBIL. In privinta umezelii semnalate si existente in vagin aceasta apare din cauza secretiilor vaginale mai abundente care se produc pe fondul excitatiei, si a placerii oferite de sex mai ales daca ai avut si orgasm la finalul actului sexual. Secretia vaginala feminina se aseamana intr-o oarecare masura cu sperma si din acest motiv deseori apar astfel de dubii si tema (ne)fireasca de a putea ramane insarcinata. Incearca sa te linistesti fiindca posibilitatea de a se forma/naste o sarcina in acest caz este apropiata de 0 (zero). Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa ramai gravida.

| NowForYou000 a răspuns (pentru Emilian65):

Si pana in a cata zi o poti face fara sa ramai?

| LumiBo a răspuns:

Nu ai cum. In primele zile dupa ciclu nu ramai insarcinata

| vizuk a răspuns:

Avort