| LilPeep a întrebat:

Ies din casa foarte rar fiindca sufar de anxietate si depresie rezultand zero viata sociala,imi petrec majoritatea timpului ascultand muzica si jucandu-ma jocuri video,nu am chef de nimic,nu am nici o motivatie,zero prieteni adevarati,prieteni falsi pe interes am avut dar am taiat legaturile cu ei,nu am avut niciodata o prietena, mai e cineva in situatia mea?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
37 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-ai gandit ca, neavand viata sociala ai intrat automat in depresie si anxietate?
Exact ceea ce nu trebuie sa faci, tu faci!

Daca tii la viata ta si iti pasa, lasa naibii jocurile, ca la 24 de ani esti ditamai barbatul!
Fa-ti prieteni reali, iesi la plimbare pe strada, prin magazine, agata fete, razi, glumesti, fa-te placut si atragator, dar nu sta izolat in casa, ca prietenii virtuali nu-s sunt de ajutor.
In ce priveste motivatia, esti singurul care ti-o poti determina!
Nu astepta ca cineva sa te motiveze, ca asta nu se poate intampla!
Ma rog, daca ti-ar arunca taica-tu jocurile la gunoi si ar taia internetul, poate te-ar putea motiva ceva sa iesi din casa si din starea de prosteala in care te afunzi.
Uneori ai nevoie de un sut in dos, ca sa realizezi ca esti ditamai omul, nu un parazit care sta pe spinarea parintilor!
Du-te la armata, ori fa ceva cu viata ta!

| Violleta2022 a răspuns:

Inca ceva: nu mai asculta muzica unui ratat ca Lil Peep, ca te baga mai rau in depresie! Nu glumesc!
Cand ai probleme cu depresia si anxietatea, asculta muzica vesela, care sa-ti salte inima si sa te imbie la joc, in nici un caz, muzica unui drogat, care era in ultimul hal de instabilitate psihica. De asa ceva nu ai nevoie!

| Pool77 a răspuns:

Si acum ce doresti? Crezi ca o sa vina cineva si o sa-ti rezolve problemele?
Da, la varsta de 16-17 ani parca am suferit si eu de anxietate, depresie nu cred.
Aveam multe probleme de sanatate, le am si acum, eram si singur fara prietena, nu vorbeam cu nimeni etc.
Pana mi-am dat seama ca nu are rost sa fiu trist si sa stau in casa toata ziua si sa-mi plang de mila ca nu ma ajuta deloc.
De atunci, am devenit alta persoana.
Zambesc mereu, socializez, ies afara, mereu am pe cineva cu care ies, am reusit sa-mi fac si o relatie, care merge foarte bine spre mirarea mea.
Totul, dar absolut totul se trateaza in capul tau.
Daca tu nu doresti o schimbare, schimbarea aia nu va veni.
Daca esti negativist, trist n-o sa reusesti nimic.
Eu aveam momente cand credeam ca n-o sa reusesc sa fac absolut nimic in viata, ma consideram un ultim gunoi, dormeam 20/24 doar pentru ca nu aveam ce face si nu aveam cu cine vorbi.
Asa ca, intr-o zi am facut un dus relaxant de aproximativ o ora, m-am pus in fata oglinzii si m-am intrebat, asta vreau de la viata sau vreau altceva?
Si de atunci, din ziua respectiva viata mea a luat o intorsatura foarte mare, am reusit sa iau si permisul, bacul, facultate, prieteni, cunostinte etc.
Suna-ti un prieten, iesiti la o cafea, cunoaste oameni noi, socializeaza si o sa vezi ca totul se schimba radical.
Nu este o situatie pierduta, doar n-ai 40 de ani.
Traieste-ti viata fratica, atata poti sa-ti zic.

| LilPeep explică (pentru Pool77):

Eu cred ca tu habar nu ai ce anxietatea e, eu sufar de anxietate severa de cel putin 13, 14 ani si nimic nu s-a schimbat, intotdeauna m-am simtit ca stagnez, obosit tot timpul, ma stresez fara motiv, nu am chef de nimic niciodata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LilPeep):

Foloseste metode pozitive de vorbit cu tine insuti(self talk) inregistreazãte si ascultã, pânã scapi de toate lucrurile negative care ti le spui, eu asa am rezolvat problemele anxietãtii sociale.

| Pool77 a răspuns (pentru LilPeep):

Si eu cum crezi ca eram cand dormeam 20 de ore din 24? Si era si vara.
Nu tu teresa, nu tu piscina nu tu nimic, doar in casa si somn, atat.
Eram jale, foarte foarte jale.
Cred ca ai o problema cu tine insuti, eu am incercat sa te ajut nu te-am atacat cu nimic, iar tu chiar asta faci.

| LilPeep explică (pentru Pool77):

Sunt defect din fabrica, singurul remediu e sa dorm permanent pe vecie

| Pool77 a răspuns (pentru LilPeep):

Nu mai dramatiza in p...lm.
Esti femeie? Aduna-te si fa-ti o viata, ce tot suferi atat?
Bat pariu ca n-ai nici macar 10% din problemele mele si te milogesti pe internet, sunt curios de ai avea ce am eu pe cap ai fii in stare sa zambesti? N-ai fii, crede-ma.
Cat timp n-ai probleme de sanatate, grave, probleme in familie nu ai nici un drept sa te milogesti.
As putea sa ma milogesc si eu, nici viata mea nu e roz, dar mai bine tac din gura si merg inainte.
Fa si tu la fel, crede-ma ca-ti va fi mai bine.

| LilPeep explică (pentru Pool77):

Vezi de treaba ta, tu habar n'ai prin ce'am trecut eu, copilaria p...ii abuzat fizic si mai ales psihic de parinti asa ca taci dreacu.

| Pool77 a răspuns (pentru LilPeep):

Cu asa un temperament nici n-ai sa te schimbi veci.
Crede-ma, ai fii fericit in cazul meu. happy

| sofisis a răspuns (pentru LilPeep):

Cred ca TU nu stii ce inseamna anxietatea. Si cred ca habar nu ai, se pare, ca are si leac. Si daca tu crezi ca psihologii si prihiatrii sunt de decor, te inseli.
Mai mult decat atat, ai 24 de ani, esti parazit, stai numai pe calculator si te plangi ca o muiere ca vaaai, esti anxios. Asa si? Ia sa fii anxios cu un job stresant, 2 copii si probleme, facturi, credite etc. Atunci POATE ti-as plange asa o lacrima de mila. Tu esti doar foarte slab si usor patetic. Te ascunzi in spatele unor probleme imaginare ( in caz ca nu stiai anxietatea are in 90% din cazuri efect strict mental si se poate rezolva strict mental) si la 24 de ani te lamentezi ca esti singur. Ha-ha-ha. Vrei compasiune? Nu meriti. Ridica-ti curul din pat si du-te si gaseste-ti o activitate. Vor disparea usor-usor si starile de depresie si anxietate.
A...si sa fii somer la 24 de ani...genial! Iti taie mama ta si marginile de la feliile de paine ca sa nu mesteci prea mult, sa nu obosesti?

| AdelinaC a răspuns (pentru sofisis):

Wow, foarte bine punctat!

| LilPeep explică (pentru sofisis):

Taci dreacu in *** tu habar n'ai ce copilarie am avut eu, raspuns tipic de gunoi de dambovita

| sofisis a răspuns (pentru LilPeep):

Ai frustrari majore. Daca ai avut o copilarie grea, ar trebui sa fie exact ceea ce te motiveaza. Dar deh...nu toti putem sa ne depasim conditia. Si e ok. Nu toti trebuie sa avem succes in viatawinking

| LilPeep explică (pentru sofisis):

Motivatie,habar n-am ce inseamna, sunt lipsit de orice fel de energie, intotdeauna am fost, o sa stagnez pe vecie.

| sofisis a răspuns (pentru LilPeep):

Atunci fii fericit in conditia ta si nu te mai lamenta. Daca te lamentezi inseamna implicit ca tu realizezi ca nu e ok si deci stii ca trebuie sa schimbi ceva dar nu vrei, ti-e lene. Ca stii ce ar trebui sa faci dar nu faci... Repet, e ok. In viata nu toti suntem puternici sau de succes. Trebuie sa existe si patura de mijloc si cea de jos.

| LilPeep explică (pentru sofisis):

Sunt obosit tot timpul, trebuie sa dorm pe vecie...

| sofisis a răspuns (pentru LilPeep):

Pai normal ca esti obosit mereu daca stai numai inchis in casa si cu ochii in monitoare facand recenzii la filmele full lenght de pe youporn laughing Daca ai avea si activitate afara sau la un serviciu, daca ai face un sport...ai vedea ca nu mai esti obosit.

| LilPeep explică (pentru sofisis):

Degeaba,cand mergeam la liceu tot la fel eram, plictisit de viata, n'aveam chef de nimic, nu vorbeam cu nimeni, creierul meu e defect.

| sofisis a răspuns (pentru LilPeep):

Repara-l. It's as easy as that.

| LilPeep explică (pentru sofisis):

Nope i need a brain transplant

| sofisis a răspuns (pentru LilPeep):

Well...good luck then.

| LilPeep explică (pentru sofisis):

Joking of course i'll sooner go to sleep forever

| sofisis a răspuns (pentru LilPeep):

Good nightwinking

| LilPeep explică (pentru sofisis):

Merci

| sabin89 a răspuns (pentru Pool77):

* ai fi in stare
* N-ai fi
Un singur "i", please!

| Pool77 a răspuns (pentru sabin89):

Mersi, oricum uit dupa 2 minute laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună eu2.

| immaBeast a răspuns:

Mai sunt o gramada in situatia ta.
Nu ai incercat sa mergi la un psiholog?
Sau esti minor si nu te ajuta parintii cu bani?
Si eu sunt depresiv si antisocial, la mine nu asta este problema cea mai mare, problema mea este ca sunt si balbait, din cauza asta am intrat in depresie si am ajuns sa nu mai socializez cu nimeni.
N-ai idee cum ma simt in momentul in care vreau sa vorbesc cu cineva...dar nu pot sa o fac pentru ca stiu ca nu o sa fiu in stare sa vorbesc clar si fluent, ca nu o sa se inteleaga nimic din ce zic.
Norocul meu este ca am gasit un loc de munca unde nu trebuie sa vorbesc si oamenii isi vad de treaba lor, majoritatea sunt oameni peste 30 de ani, casatoriti etc.
Am strans ceva din salariu si o sa merg la un psiholog, sper sa mai " repar " ceva.

| LilPeep explică (pentru immaBeast):

''mergi la psiholog'' buna gluma, terapia merge doar in filme sau pentru cei cu probleme minore, eu asa m-am simtit toata viata si am 24 de ani, nici daca as avea un loc de munca tot nu as fi fericit fiindca ma simt gol tot timpul, am avut 2500 euro pe mana si tot nu am fost fericit, doar cand dorm ma simt fericit, as vrea sa dorm si sa nu ma mai trezesc niciodata.

| Yee a răspuns:

Yee(Salut)! Da, mai sunt.

| AliTheo18 a răspuns:

Oricine a fost asa la un moment dat, dar o sa treacac o sa vina si prietenii, si fata potrivita. Poate ca e si din cauza ta, fiind mai singuratic.

| LilPeep explică (pentru AliTheo18):

Timpul a trecut eu la fel am ramas, sunt defect din fabrica, singurul remediu e sa dorm pe vecie

| Aihao19 a răspuns:

Ma aflu exact in situatia ta, crede-ma, viata e trista pentru mine!

| dante94 a răspuns:

Imi aduci aminte de mine(exceptand depresia si anxietatea). Totusi eu incerc sa schimb asta si desi nu vreau sa ma schimb total incerc sa mai schimb din obiceiuri