| FreeHugsXD a întrebat:

"Ii ignoram pe cei ce ne adora si ii adoram pe cei ce ne ignora... Ii ranim pe cei ce ne iubesc si ii iubim pe cei ce ne ranesc". Oare cum se face ca exact asa se intampla? mereu ne indragostim de persoanele nepotrivite si bineinteles suferim si suferim incat avem impresia ca nu vom trece niciodata peste.
Tot ce ne ramane este sa visam, sa visam la o iubire imposibila sau sa speram ca acest vis se va implini.
Tie ti s-a intamplat vreodata sa iubesti pe cineva dar din pacate sa nu poti fi impreuna cu el/ea, ai avut anumite sentimente dar nu i-ai marturisit pentru ca nu ai avut curaj sau ti-a fost teama, ai iubit vreodata in tacere un prieten/prietena, de ce nu i-ai spus ce simti pentru el/ea, ti-a fost teama ca il/o vei pierde si ca prieten/prietena, crezi ca ai procedat bine? daca ai putea da timpul inapoi ai face la fel? ai avut parte de-o iubire imposibila; cum ai depasit momentul?

10 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Pai in prezent traiesc asa ceva.Nu pot fi cu el din cauza distantei, si nu mi-e frica sa-i spun, dar nu stiu daca ar avea rost.Nu stiu cum ar reactiona si daca ar merge o relatie la distanta. Dupa ce "glume" facea el, am vazut ca nu prea ar vrea nimic mai mult decat sex de la mine, chiar daca el le numea "glume" eu nu le-am vazut asa.Cu toate astea, fata in fata mi s-a parut diferit, dar nu stiu ce sa cred.Si nu, nu cred ca procedez bine pentru ca imi fac rau singura, dar atunci cand te indragostesti aiurea, nu mai realizezi.

Si mai am o poveste.
Da mi-a placut de cineva, de prietenul meu cel mai bun.Nu am vrut sa-i spun pentru ca imi era ca o sa-l pierd ca prieten.Si am procedat corect pe moment, dar dupa aceea i-a spus prietena mea cea mai buna, sentimentele mele pentru el si am fost o perioada impreuna, dar nu a mers.Noi ne potriveam mai mult ca cei mai buni prieteni, nu sa avem o relatie. El nu era de mine si nici eu de el.In materie de relatie, chiar am fi fost paraleli amandoi.Ca persoane semanam foarte mult, dar ca iubiti:nimic. L-am pierdut ca prieten, chestia asta ne-a facut sa ne cam departam.
Si cu toate astea am gresit foarte mult fata de el.Adica mie doar imi placea de el, si practic m-am folosit de el. Dar asta e alta poveste laughing.

| Libelle a răspuns:

``Tie ti s-a intamplat vreodata sa iubesti pe cineva dar din pacate sa nu poti fi impreuna cu el/ea``
Da.Toata treaba tine de nepotrivire.De varsta, de gandire, de caracter, si altele.
Si nu exista solutie, Decat timpul, timpul ala pe care uneori ai vrea sa il dai inapoi ca sa retraiesti niste momente, sau inainte, ca sa eviti unele
Ne atrag persoanele care nu sunt ca noi, in care vedem hotarare, un caracter puternic, vedem imaginea de cum am vrea noi sa fim defapt.Si din moment ce ``a fi impreuna cu persoana respectiva``ti se pare din ce in ce de mai neatins se intampla sa vrei si mai mult lucrul asta.Si asa te bagi intr-un cerc in care te invarti de unul singur
Cu el nu poti fi, de renuntat nu poti renunta.Si ce ramane? Suferi... da de ce suferi? Ca asa vrei tu! Daca ai avea puterea sa renunti, intr-un timp gandurile s-ar duce, dar nu o ai.
Cat despre prietenii, dragostea nu se face prietenie.Si de multe ori nici prietenia dragoste.Si cand te duci hotarata la amicul tau sa ii zici ca il iubesti, trebuie sa fii pregatita si in cazul in care o sa fie fericit, dar si in cazul in care toata prietenia se va duce naibii
Pentru ca dupa ce i-ai zis asta nu il vei mai pute vedea ca pe doar un prieten.Va aparea si gandul ca el stie asta, si te vei simti naspa, vei cauta TU sa te indepartezi.

| Razvan a răspuns:

Numai o data?!
De n ori pana acum. 2 ani de zile, practic am fost indragostita de un tip si nu i-am zis nimic de teama sa nu rada de mine.Frate,proasta am fostI don't want to seeCand imi amintesc... mi-a zis cel mai bun prieten al lui ca si el ma placea.Bai ce rahat de treabastraight face
Acum suntem prieteni.Nu-mi mai place de el.Radem impreuna cand vorbim despre "noi"

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Si eu ajunsem la concluzia asta acum vreo doua-tri luni. Chiar tineam chestia aia la status pe mess.

Eu alergam dupa un tip care isi batea joc de mine si ma umilea(imi propuse o realtie strict sexuala, eu fiind virgina). Numai rau am patit din cauza lui si totusi il iubeam nebuneste. SI acum il iubesc, dar neg. Oricum lui nu-i pasa de mine sad

Si mai era un baiat care se tinea de mine. La inceput am crezut ca-l atrag doar fizic si ca si el vrea sex de la mine(el avea 19 ani, eu 15). El ma iubea petru ceea ce sut eu, imi zicea zi de zi cat de frumoasa sunt si se mandrea cu mine. Imi lua apararea, imi facea toate poftele si degeaba. Eu vedeam in el doar un amic. Am incercat sa fiu cu el, dar nu am reusit.

Stiam ca ma iubeste, dar il ignoram. Eu visam in secret la iubirea mea imposibila. Cel pe care il iubeam nebuneste si pentru care mi-as fi dat viata ma vedea doar ca pe o amica. Stia ce simt pentru el(ii marturisisem chiar daca in prima faza i-am zis ca vreau sa fim amici) si el profita de asta. Ma ranea mereu. De fiecare data cand vorbeam cu el la telefon eram fericita sa-i aud vocea, dar cum inchideam izbucneam in plans. I-am scris zeci de poezii, i-am dovedit cum am putut cat il iubesc si ca rasplata el mi-a zis sa-l las in pace, ca nu vrea nimic de la mine.

Cum am trecut peste? Pai cand am cunoscut un al 3lea baiat. Avea ceva din cel pe care-l iubeam, dar totusi era original. Am vrut sa ma joc cu el si m-am cam indragostit. Acum suntem impreuna si tin la el(eu tot pe cel de care-ti povesteam il iubesc) si el tine la mine. Sunt fericita asa, dar inca regret enorm ca nu sunt langa cel pe care-l iubesc.

Cred ca cel mai bine pentru o uita o iubire imposibila ar fi sa rupi orice legatura cu persoana respectiva. Crede-ma ca nu te ajuta cu nimic sa te vezi cu el, mai rau iti faci. Sa stai in fata lui si sa stii ca nu va fi niciodata al tau, nu-ti face bine. In plus ochii nevazuti se uita, cum se spune. mai greu, daqr o sa uiti.

Eu iti recomand sa-i spui clar ce simti. Nu rezolvi nimic si el probabil ca te va evita daca nu tine la tine foarte mult. Ar putea totusi sa accpte, si de ce sa nu risti? Dupa ce vei fi sincera cu el te vei simti mai bine. Apoi incerci sa te departezi de persoana respectiva. Tine minte ca daca il iubesti cu adevarat il vei alsa sa fie fericit. Daca il vrei neaparat nu e iubire, e obsesie.

Vei trece peste cu multa iubire, prieteni adevarati in care sa ai incredere si multa vointa. Nu-l vei uita, dar te vei indragosti de altcineva. Succes si daca vrei sa vorbim pe mess iti las id meu: sw33t_dewtza. Pup si ai grija de tine!

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Da, din pacate asa se intampla de foarte multe ori, si asta pentru ca, cred eu, trebuie sa invatam sa nu fim dependenti de celalalt, sa avem mai multa iubire de sine, sa ne apreciem mai mult pe noi si sa acceptam suferinta pentru ca din ea invatam, daca nu suferim nu evoluam.Important este sa trecem peste suferinta si sa privim partea pozitiva a lucrurilor pentru ca numai asa ne vom salva.
Degeaba visezi daca nu actionezi in concordanta cu ce doresti, pentru ca Fat-Frumos nu pica din cer. Daca vrei ceva, fa tot posibilul sa il ai, crede ca meriti si crede ca se va implini ce vrei.
Mie mi s-a intamplat sa iubesc si sa nu fiu cu persoana respectiva si cu greu am trecut peste, dar am trecut.Si am avut de invatat multe din experienta asta.

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Sincera sa fiu, da am visat, am trait si inca ma recuperez.Am ales prin a nu-i spune, chiar daca este o greseala, am ales prin a-mi lasa reputatia asa cum este.
Cand vezi ca nu e potrivit pentru tine, nu-ti ramane decat sa lasi totul balta. Iar cand se iveste o mica speranta, acea mica adresare"dulce", privire, orice... ce pentru tine a insemnat o apropiere e greu sa treci peste ele.
Teama sa-i spun nu mi-a fost, dimpotriva, cred ca observase ca il plac, ma purtam prea...altfel cu el.
L-am mai vazut ca ii aparusera si sentimente de gelozie atunci cand devenisem apropiata de un coleg, pana cand am realizat ca e un tampit si alalaughing
Problema e urmatoarea...nu trebuie sa visezi, pentru ca mie una, mi se pare ciudat.
Cum am visat eu, e altfel.Nu visam la imposibil, visam la ceva ce nu merita
Cand incepuse vacanta, sincera sa fiu, in fiecare seara l-am visat, era ca un cosmar interminabil.
Pentru ca in ultima saptamana de scoala, se comportase ciudat cu mine.
Cu greu am scapat de gandul lui in vacanta, singura mea scapare a fost ca plecasem din tara pentru o luna si jumatate, stam in acelasi cartier si il mai vedeam din cand in cand.
Am trait suferinta, ajunsesem prietene la un moment dat, dar, am fost nevoita si sa fac pe altii sa sufere.Ba chiar transformasem situatia intr-un masacru.Si acum ma cauta pe mess. E la ignor.
Ce nu regret, e ca mi-am dat seama de adevar mai repede, si ii multumesc unei parasute care a fost cu el, ajungi sa multumesti oamenilor care ii urai.
Bine, urasti. E inca la prezent acest sentiment.
Am fost avertizata de prietena mea, n-am ascultat-o, vechea poveste.Bine,nu m-am facut de ras.Nu stiu cum am scapat de asta.
Problema e urmatoarea, inainte nu-l suportam, pana in luna martie, in care, se purta ciudat, ma cam uitam la el, ajunsesem sa-l plac.
Cred ca, toti ajungem sa respectam aceste fraze.Viata nu e ca in filme, cand ea era o fata care nu avea prieteni si el era cel mai popular baiat din scoala si s-a indragostit de ea. Dimpotriva, in ziua de azi conteaza rangul, frumusetea prea mult, si ia locul calitatilor pe care ar trebui sa le cautam, cum ar fi si intelingenta
Cred ca e bine sa fim hotarati atunci cand suntem gata sa ne sacrificam tot castigul pentru care am luptat pana acum.
Rau e, ca daca stai langa o persoana care are un stil de viata mult prea rebel, ajungi ca ea.Ma bucur ca am tinut cont si de acest aspect, si sugerez sa tina si altii.

| FreeHugsXD explică:

@Kronstadt Exista categoria asta de tarani care sar direct pe Internet - si se vor simti, te asigur, ca la ei acasa, la Copsa Mica, din Yoknapatawpha Romaniei. NO OFFENCE. nu fac nici cel mai mic efort sa-mi reeditez eu postarea,"reediteaza-ti" tu comportamentul.Si mai usor cu aerele astea, nu uita ca esti cu ochii beliti in ecranul pc`ului, intre 4 pereti.
PS: poti s-o raportezi. dar eu cred ca intrebarea mea nu contine caracter irelevant(spre deosebire de tine), continut obscen sau ilegal.nicidecum spam.

| FreeHugsXD explică:

Multam pentru raspunsuri! take carehappy

| IIIx333III a răspuns:

Crede-ma... ca am suferit mult in dragostesad.
Am iubit pe cineva in secret timp de 6 luni. Noi aveam un prieten comun, dar nu avea timp de iesit pe afara. Pana intr-o zi cand a zis sa iesim la cinema. A spus ca vine si baiatul acela pe care il iubeam la nebunie. A venit... si am stat unul langa altul. Ziua urmatoare m-a intrebat daca vreau sa fiu cu el, si eu, normal ca am zis da. Am fost impreuna o saptamana, timp in care se purta superb cu mine. Dar dupa inca vreo cateva zile, mi-a spus ca se desparte de mine, pentru ca a intalnit pe altcineva. Am fost mai mult decat devastata, si acum, chiar daca nu mai simt nimic pentru el, scriu printre lacrimi, pentru ca stiu cat am suferit la vremea aia.

O prietena care vroia sa ma scoata din casa(pentru ca eram suparata si plangeam in continuu) a venit la mine acasa si m-a luat in parc, cu gasca ei de prieteni. Eu in aceea vreme eram copilul "cuminte" care invata si iesea doar cu colegii, pentru ca nu avea alt anturaj. Cand am iesit afara cu prietena mea, erau multi baieti, si mereu cand ma uitam la ei, ma gandeam la fostul. Am inceput sa ies in fiecare zi cu ea, si unui baiat din grup i se pusese "pata pe mine". Mereu statea langa mine, imi trimitea mesaje ca ma iubeste, ba chiar am fost cu el vreo 3 zile, dupa care nu am mai suportat si i-am spus ca nu il pot uita pe... sa ii zicem R. A spus ca nu este nicio problema, ca ma iubeste atat de mult incat ma poate astepta cat timp vreau eu, mi-a dat 2 saptamani la dispozitie timp in care sa il uit pe R, iar eu mereu il respingeam. In acele 2 saptamani eu cu el am devenit cei mai buni prieteni. Ne spuneam totul, ne alintam cu "fratioru" sau "surioara", dar el mereu imi spunea ca ma iubeste mai mult decat pe o sora. Saracul ma iubea atat de mult incat era in stare sa faca orice pentru a fi impreuna cu mine. Asa ca l-a intrebat pe R(cunoscundu-l), ca de ce s-a despartit de mine. Eu una nu vroiam sa fiu cu el pentru ca mereu credeam ca R se va intoarce la mine. Si lui i-a spus tot adevarul. Un baiat a pus pariu cu R ca nu ma poate face sa sufar. Dar uite ca a castigat. Cand am auzit povestea totul a luat o intorsatura ciudata in inima mea. Recunosc, incepea sa imi placa de Radu(asa il chema pe cel care vroia sa fie cu mine), dar niciodata nu il vedeam mai mult ca pe un frate. Atunci cand mi-a spus cum statea povestea cu R, parca am inceput sa il plac din ce in ce mai mult. Si ma tot intreba daca vreau sa fiu cu el, iar odata i-am raspuns ca DA! Si de atunci suntem impreuna... mai avem un pic si facem doua luni:X

Concluzia. Cei care cred ca te iubesc nu sunt mereu cei mai O.K. tipi cu care poti iesi. Cei care iubesc cu adevarat ar trebui sa isi exprime sentimentele, dar sa aiba grija cuiwinking.

| Adinutzu21 a răspuns:

Da am iubit.si am iubit cum niciodata nu cred ca voi mai iubi.nu pentru ca nu as mai putea.ci pentru ca ultima iubire m-a facut sa imi pierd dreptul de a mai spera.s-a intamplat in urma cu 2 ani.pe data de 18 octombrie 2009.pana pe 18 octombrie 2011 ciudat dar e ironia sortii 2 ani; 2 ani frumosi plini de iubire dar si de respect fata de ea! 2 ani in care visele ei i le transformam in realitate iar fiecare clipa ce era departe de mine eu transformam in trandafiri.am iubit cu adevarat.a fost prima mea iubire adevarata pot spune, dar s-a terminat, asa cum spui si tu FreeHugsXD i ranim pe cei ce ne iubesc si ii iubim pe cei ce ne ranesc ai mare dreptate.dar te-ai intrebat daca Dumnezeu ne-a dat aceste trairi pentru a invata? ce s-a ajuns din noi 2? iti spun eu.4 luni de suferinta.pana cand am ridicat capul din pamant si mi am zis ca lumea nu se opreste in loc pentru mine.am luptat cu totul.desi cea ce am iubit-o m-a parasit exact cand veam ce-a mai mare nevoie de EA.insa azi destinele noastre sunt schimbate.eu am intalnit o noua fata, mai cuminte, mai sufletista mai buna si mult mai matura.insa "ea" ce a cautat a gasit...desi imi pre rau pentru ea.sta cu cineva ce o bate, ce nu stie sa ii ofere macar o floare sau macar o vorba frumoasa...desi timpul a trecut ea regreta totul si ar dori sa de-a timpul inapoi s fim iar impreuna.dar ea si-a ales aceasta cale.iar suferinta mea ma impiedica sa ma intorc la ea.asa ca apelul meu este ca "oricat de mare este iubirea.suferinta te poate face sa renunti la o iubire de mult pierduta" o seara buna:*