| megarogorty a întrebat:

Imi place de o fata dar sun in carucior cu rotile si nu stiu daca o sa ma placa. funda

Răspuns Câştigător
| Angels151 a răspuns:

Buna. Daca esti in carucior cu rotile ce are? Tu nu ai sentimente? Nu conteaza asta,conteaza sentimentele si inima omului. Prietenul meu cel mai bun e in carucior cu rotile,dar are o inima mare si asta e tot ce conteaza. Are iubita si e foarte ok. Nu te discrimina singur ca daca ai probleme nu poti fi ca toti ceilalti. Poate esti mult mai bun si fata te place. Asta nu e un obstacol,sufletul pereche exista si il vei gasi, fie ca e fata asta, fie ca nu. Tu nu trebuie sa te descurajezi, ai incredere in tine, vorbeste cu ea si sa auzim de bine. Mult succeskiss

18 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Încercarea moarte nu are! Succes!
Pa, pa.

| neutrino a răspuns:

Viata este dura si daca este adevarat ceea ce spui, atunci intelege ca sunt momente in viata in care trebuie sa ne muscam buzele, poate sa si plangem si sa ne acceptam realitatea noastra. Fata nu are nicio vina, ea nu poate fi invinuita.

| AndyLavy a răspuns:

Sunt foarte rare cazuri in care o persoana sanatoasa se uita la o persoana cu dizabilitati, pentru ca astfel de oameni nu prea au nimic in comun si astfel de relatii nu prea au cum sa mearga. cel mai bine ar fi sa gasesti pe cineva cu acre sa ai ceva in comun si cu care sa iti faci viata.Am trait alaturi de persoane cu dizabilitati si stiu despre ce vbesc.Succes, in orice caz!

| simonacreata a răspuns (pentru AndyLavy):

Tu oare te-ai gandit bine cand ai scris? cum poti sa spui ca astfel de oameni nu au nimic in comun? faptul ca o persoana este cu dizabilitati nu ii anuleaza personalitatea in sine, activitatile si dorintele. raspunzandu-i in acest mod acestui baiat nu faci decat sa ii aprofundezi sentimentul de a fi diferit si stigmatizat. reflecteaza la ceea ce am zis si poate pe vitor gandesti de doua ori inainte sa spui ceva. nu e intentia mea sa te jignesc dar e clar ca habar nu ai ce inseamna relationarea pentru o persoana cu dizabilitati!

| AndyLavy a răspuns (pentru simonacreata):

Bun...atunci cand formezi un cuplu se intelege de la sine ca trebuie sa faceti activitati impreuna, ori o persoana in carucior nu se poate plimba oriunde, nu poate face mai nimic fara sa depinda de o alta persoana. Sunt extrem de rare cazurile in care o astfel de relatie merge.cel cu dizabilitati se simte izolat si exclus din viata pe care o traieste o persoana normala, iar o persoana perfect sanatoasa rar isi poate dedica intreaga viata excluzand foarte multe lucruri din aceasta. Apar foarte ulte sentimente, mai ales pentru cel cu probleme, gelozie, neincredere si multe altele.e foarte greu. Ai trait langa o persoana in carucior ca sa stii cum ii este viata? Eu am fost crescuta de o astfel de persoana, am trait 16 ani langa el, si tot respectul, nu amnimic cu astfel de persoane, insa ele nuvor avea niciodata aceeasi viata pe care o persoana sanatoasa o are.fiecare trebuie sa se accepte asa cum este.

| AndyLavy a răspuns (pentru simonacreata):

Crezi ca s rezolva ceva dandu.i sperante false unei persoane care este deja nefericita? Nu.trebuie sa isi accepte conditia in cazul in care problema nu se poate remedia. Si raman la parerea mea, bazata pe lucruri reale si cazuri pe care le.am vazut si le.am auzit, f rar o persoana normala si una cu dizabilitati pot forma un cuplu care sa dureze, pentru ca nu mai nimic in comun, si nici nu pot avea.persoana sanatoasa se angajeaza la o viata in carenu poate sa faca altceva decat sa aiba grija de partener, si in care sa renunte la foarte multe lucruri. Nu spun ca este imposibil, dar este extrem de rar. Atata timp cat el nu isi accepta conditia, nici altii nu o vor accepta.

| megarogorty explică (pentru AndyLavy):

Imi doresc sa nu fi existat vreodata ca sunt un lucru asta sunt nu are nimeni nevoie de mine!

| AndyLavy a răspuns (pentru megarogorty):

Asta este societate in care traim. nu esti nici primul nici ultimul, nici sungurul cu astfel de persoane. trebuie sa te accepti asa cum esti, si sa vezi si alte alternative. sunt asociatii care se ocupa cu astfel de prieteni, si ai ramane uimit sa vezi cate astfel de persoane ( in carucior) exista. daca gandesti astfel nu vei rezolva nimic. Viata nu e roz cu toata lumea, si ne pune la tot felul de incercari. Nu iti stiu problema, deci poate are o rezolvare. Oamenii normali, e logic sa nu te vada ca ei vreodata, ca asta e natura omului, dar cu siguranta ai pe cineva care te iubeste si care iti este alaturi, sau daca nu...vei gasi accea persoana, daca stii unde si cum sa cauiti.

| AndyLavy a răspuns (pentru megarogorty):

Nu am vrut sa par rautacioasa sau ceva doar ca asta e realitatea, si cu cat o accepti mai repede cu atat te poti adapta astfel incat sa iti fie mai bine.

| AndyLavy a răspuns (pentru megarogorty):

"nici primul, nici singurul cu astfel de probleme" scuze pentru exprimare gresita.

| megarogorty explică (pentru AndyLavy):

Deci no sa ma placa nici o data sunt un ratat de ce eu trebuia sa ma nasc asa cu boala asta nenorocita DMD

| simonacreata a răspuns (pentru megarogorty):

Nu stiu cine esti si nici nu vreau sa te compatimesc dar te sfatuiesc sa fi tare si sa ai incredere in tine. sunt TOTAL IMPOTRIVA opiniei acestei fete care vad ca ii e foarte usor sa vorbeasca de parca ar fi niste lucruri banale, si sustine cu atata tarie ca o persoana cu anumite dizabilitati nu are nimic in comun cu un om normal, afirmatie care mi se pare total nepotrivita. toata lumea stie draga fata ca viata nu e roz, mai cu seama acest baiat ce a postat intrebarea, nu cred ca esti in masura sa ii spui tu acestui om sa isi accepte conditia. ce stii tu despre cum e un asemenea om? e usor sa vorbesti despre alti. si indiferent cate persoane cu probleme ai vazut mi se pare de bun simt sa nu te arunci in afirmatii care i-ar putea darama psihicului acestui om.
Revenind, angels, banuiesc ca esti un baiat tanar. la fel ca toti alti esti om, uite un prim lucru comun. Eu sunt de asemenea o persoana cu dizabilitati. am 23 de ani si pot sa iti spun ca traiesc o poveste de dragoste frumoasa alaturi de un baiat care ma iubeste enorm, si nu simte ca "nu se angajeaza la o viata " impovarata, plina de sacrificii. nu stiu ce varsta ai tu, daca ai sub 20 te inteleg, am trecut si eu prin perioade destul de dificile in ceea ce ma priveste. inainte sa te subestimezi sau sa crezi ca nimanui nu ii pasa de tine gandeste-te cati oameni pot fi pe lumea asta care sunt in aceeasi situatie si cauta si ei persoane sa le fie aproape. crede-ma ca viata e frumoasa cu sau fara scaun cu rotile. Mult succes in viata si iti doresc toate cele bune! gandeste-te ca esti tanar. daca aveai vreo 70 poate atunci numai aveai viata inainte. dar asa, nu stii ce iti rezerva viitorul. o seara frumoasa!

| AndyLavy a răspuns (pentru megarogorty):

Daca tu crezi asta despre tine, cum vrei ca altii sa aiba o alta parere? Nu toti ne nastem sanatosi sau ramanen asa pe tot parcursul vietii. Poate te-ai fi asteptat sa spun "o vai saracutul de tine, ce rau imi pare bla bla bla"...chiar vrei mila, compatimire, si rahaturi de genu? cu ce dracu te-ar ajuta? scuze, dar nu asa ar trebui sa gandesti. atata timp cat tu nu iti schimbi atitudinea fata de tine insuti nici altii probabil ca nu vor avea una prea buna. ca persoana cu dizabilitati, da este mai greu, iar conditiile sunt de rahat, dar in primul rand trebuie sa iti schimbi mentalitatea. ti-am spus, nu esti singurul cu probeme, sunt atatia in situatia ta, sau situatii similare. normala sau cu probleme, vei gasi pana la urma o persoana care sa nu creada despre tine ca esti un ratat. fa ceva pentru tine, si poti incepe prin a gandi mai pozitiv si nu astfel de prostii, gen "sunt un ratat" etc.

| AndyLavy a răspuns:

Daca te intereseaza sa iei legatura cu astfel de persoane ( care au acelasi probleme ca si tine), sau sa faci parte din asociatii care se ocupa cu astfel de persoane, imi poti lasa un mesaj privat.

| lex79 a răspuns:

Si noi ce?! suntem mama omida ca sa stim raspunsul?!

| Precup_Seby_1993 a răspuns (pentru lex79):

Tu nu si ce face?!?!? te bagi peste tot si dai raspunsuri de tot ***-ul care intristeaza oamenii...du-te si dati foc tongue

| lex79 a răspuns (pentru Precup_Seby_1993):

Traieste tu in globul tau de sticla cat inca mai poti! eventual mai citeste un basm si apuca-te de visat la fat frumos si averi, ca asta va fi.

faptul ca pe tine te intristeaza raspunsurile mele, NU E PROBLEMA MEA, ci a gandirii tale! dar trebuie sa mai faci 3-4 scoli pana sa descoperi cum sta treaba.

ps: tu ce te-ai bagat ca musca in lapte? nu vad sa-l fi ajutat in nici un fel.

| iubi09 a răspuns:

Nu te intrista daca nu te va placea, in viitor iti vei gasi o persoana care sa te accepte asa cum esti.Incearca poate vei avea noroc, poate va fi o persoana cu suflet mare si te va accepta.Bafta