| alexandra2999999 a întrebat:

În data de 17 august am avut un contact sexual protejat, insa de frica am luat Escapelle dupa aprox 6 ore de la contact.
Mentionez ca eram in prima zi de menstruatie cand s-a intamplat si acum imi intarzie de 5 zile. Am motive de ingrijorare? Este vreo posibilitate sa raman insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pur si simplu cu scopul de a fi CORECT informata trebuie sa afli, sa stii, sa intelegi, sa cunosti INFORMATIA urmatoare ai anume cea prin care este stabilit pe baza a numeroase cercetarii atat stiintifice cat si medicale ca in prima zi de sangerare menstruala formarea sarcinii este ABSOLUT/100% IMPOSIBILA iar in cea de a 2-a zi a menstruatiei, posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcna este de SUB 1%.
Daca te-ai fi informat corect inca dinainte de a intretine un act sexual neprotejat ca in aceasta perioada a ciclului menstrual formarea sarcinii este cu totul IMPOSIBILA, nu ai mai fi actionat cu atat IRESPONSABILITATE incat sa-ti bati joc cu buna stiinta de organismul tau pe o perioada de minim 3-4 luni. In cel mai fericit caz fiindca exista posibilitatea ca activitatea hormonala sa fie complet dereglata o perioada de 8-9 luni sau chiar mai mult. In concluzie si consecinta, prelungire a ciclului menstrual cu 5 zile pana in prezent dar care in mod absolut sigur se va mari in continuare cu un numar de zile imposibil de anticipat, este urmarea faptului ca hormonii sintetici proveniti din pastila Escapelle au dereglat activitatea hormonala, care la randul ei a dereglat lungimea ciclului menstrual. Este exclusa posibilitatea ca aceasta asa zisa ''intarziere'' a menstruatiei sa se produca din alte motive. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ramîi insarcinată doar de aceea ai si luat pastila aia, stai calmă, ce varsta ai? Multă multă sănătate.

| Aghireirs a răspuns:

Nici vorba.Stai calma ca nu esti insarcinata.Sanatate.