| larissaaaa5 a întrebat:

In data de 22 Aprilie am avut menstruație pana pe 26, ca de obicei. De 1 mai am avut un contact sexual neprotejat urmat de ejaculare in interiorul vaginului. Cum de 1&2 mai au fost închise farmaciile de la mine, am luat abia pe 3 pastila. Pe 9 mai mi-a venit iarăși menstruația pana pe 13. Acum trebuia sa îmi vina menstruația dar mi-a întârziat 5 zile. De când am luat pastila pana in prezent am mai avut contacte sexuale neprotejate aproape in fiecare zi dar neejaculand in mine. Sânii ma dor și ii simt și grei, ma mai doare și burta. Poate sa îmi întârzie din cauza ca am luat pastila sau din cauza unei sarcini?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce experimentezi acum sunt efectele negative ale bombei hormonale (pastila de a doua zi) care ti-au schimbat total data urmatoarelor cicluri menstruale. Ca atare, nu se mai poate calcula nimic (ciclu, ovulatie, perioada fertila), pe urmatoarele 6-12 luni.
Te sfatuiesc sa faci sex numai protejat cu prezervativul, fiindca ovulatia si perioada fertila se pot produce ORICAND, iar o alta pastila de a doua zi nu mai este recomandata in viata asta.

| Stonehard a răspuns:

Nu vă mai jucați cu pastila de a doua zi! Este o bombă hormonală, care în timp îți va face mult rău. Este greu să folosiți un prezervativ?