| ThePrinceOfAllSaiyans a întrebat:

In epoca de piatra de la ce varsta isi incepeau viata sexuala? E posibil si de la 12-13 ani?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca oamenii de Neanderthal trăiau în general până la varsta de 30-35 de ani, devenind batrani imediat ce treceau de varsta de 20-25 de ani, erau foarte solidari în cadrul clanurilor fiindca se pare ca erau capabili sa fie constienti ca cu cat erau mai uniti si mai numerosi, cu atat erau mai mari sansele de supravietuire. In aceste conditii de trai pentru a se perpetua specia si a intari forta clanului, fetele din epoca de piatra probabil incepand de la varsta frageda incepand din momentul in care era capabila de a procrea in mod obisnuit se impreunau cu unul sau mai multi membri ai clanului. Din moment ce femeia de Neanderthal la varsta de peste 20-25 de ani devenea ''baba'' este posibil sa fi inceput sa dea nastere la copii incepand imediat din momentul in care avea ciclu menstrual, care probabil se instala in jurul varstei de 10 - 11 ani. Presupunerile ai la baza lor afirmatia care a fost data de cercetatori : ''Analiza dintilor arata ritmul biologic in care are loc dezvoltarea fiintelor, iar rezultele obtinute ne sugereaza faptul ca neanderthalienii cresteau mult mai repede decat noi, devenind adulti cu cativa ani mai repede comparativ cu oamenii actuali si traiau intr-un ritm mai accelerat, dar mult mai putin decat traim noi in acest moment. https://www.descopera.ro/......dar-intens

| SG1995 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Posibil dar se poate spune același lucru și despre sapiens preistoric?

| RAY a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Neanderthal nu facea parte din specia noastra

| RAY a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Omul de Neanderthal (Homo neanderthalensis sau Homo sapiens neanderthalensis) este o specie sau subspecie extinctă de oameni arhaici din genul Homo, care a locuit în Eurasia de acum aproximativ 430.000 de ani până acum aproximativ 40.000 de ani.[4][5][6][7]

nu fac parte din specia noastra

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Http://www.differencebetween.net/......anderthal/

Diferența dintre oameni și neandertali este înălțimea, dimensiunea și trăsăturile morfologice ale acestora. Neanderthalii, în comparație cu oamenii, au fost mai mici în înălțime și mai mici ca mărime. Oamenii au corpuri mai mari în comparație cu neanderthalii și au o diferență semnificativă de formă și structură, în special în craniile și dinții lor.

Diferențele de dezvoltare neanderthală față de oameni sunt dezvoltarea craniodentală. Fețele neandertale și umane și diferențele dentare începe chiar de la naștere. Apariția umană și neanderthală în timp semnifică, de asemenea, o diferență la ambele specii. Neanderthalii, în comparație cu oamenii, erau mult mai puternici și trăiau în climatul rece al Europei.

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar de ce ai vrea sa te intorci in trecut in epoca de piatră, mergi înainte lasa trecutul.

Răspuns utilizator avertizat
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când aveau ceva de mâncare.

| Naghy a răspuns:

Nici de cum.pentru ca iera rusine/respect frica de parintii si rusine de vecini

Răspuns utilizator avertizat
| fenomenul56 a răspuns:

Il intreb pe tata ca stie