| VladAntonio a întrebat:

In România se poate dona spermă? Dacă da unde? Și ce trebuie sa știu înainte sa fac asta?

3 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da la banca de perma

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca DA. Exista centre specializate care se ocupa cu recoltarea, pregatirea si depunerea spermei in asa numita ''banca de sperma'' a clinicii Fertilia, care lucrează cu cele mai mari bănci de spermă din Europa.
Cum este verificat donatorul, conform legilor?
,, Donatorul este un bărbat care îşi oferă sperma (produsul unei ejaculări), cu scopul de a ajuta o femeie sau un cuplu să aducă pe lume un copil. Donatorul trebuie sa fie perfect sanatos din absolut toate punctele de vedere atat medicale cat si genetice.
Sperma este congelată timp de cel puţin şase luni. Donatorul este reexaminat după şase luni de la congelare şi, dacă va fi găsit din nou sănătos, sperma va putea fi utilizată.''
https://www.fertilia.ro/donarea-de-sperma-banca-de-sperma/
Multa sanatate!

| StefanAdam a răspuns:

La banca specializata