| anamarialllll a întrebat:

In timpul sarcinii te doare burta jos? Gen aceeași durere cum e înaintea ciclului

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Am vazut ca ingrijorarea ta creste si nu reusesti sa ai un raspuns care sa te linisteasca.Din intrebarile anterioare, am inteles ca esti inca virgina si nu a avut loc penetrarea in asa-zisul contact sexual. Daca asta este cazul, este imposibil sa fii insarcinata. Exista crampe abdominale usoare pe timpul sarcinii, ca sa fiu obiectiva si sa raspund la inrtrebarea ta.Dar daca vrei sa ai liniste, de ce nu faci un test de sarcina.Indiferent de varsta, cred ca poti avea 10 lei(cel mai ieftin pe care il cunosc costa 7, 50 la farmaciile Dona). Mergi la farmacie si ceri simplu cel mai economic test de sarcina.Il faci si este 100% sigur daca il efectuezi corect.Ma gandesc ca poate esti dintr-o localitate mica si iti este teama sa mergi la farmacie pentru ca te poate recunoaste cineva? Intreb pentru ca ar fi mai simplu sa iti faci un test.Ce varsta ai, daca nu te superi?

| anamarialllll explică (pentru Floridori):

Am aproape 17 ani și nu vreau sa iau deocamdată un test de sarcina dar dacă nu mi vine ciclul pana la sf lunii cred ca o sa merg. nu îmi doresc deloc un copil acum și as vrea doar sa primesc un raspund care m ar putea liniști

| Floridori a răspuns (pentru anamarialllll):

Am inteles.Pai cred ca poti sa stai mai mult decat linistitita daca NU a existat penetrare(pentru ca eu asta am inteles din intrebarile tale anterioare). Ejacularea in orice loc in afara de INTERIORUL VAGINULUI este sigura in ceea ce priveste o sarcina nedorita.Singura modalitate prin care poti ramane insarcinata este prin penetrare.Am 3 intrebari si daca ai vrea sa imi raspunzi, poate as putea sa te ajut mai mult.1: Ciclul tau menstrual este regulat? 2: A existat penetrare fara prezervativ? 3: Cand ai avut ultima data menstruatie?

| anamarialllll explică (pentru Floridori):

Ciclul meu nu a fost niciodată regulat. se întâmpla sa-mi vina de doua ori pe luna, sau sa nu-mi vina deloc o luna sau sa-mi vina prima luna la sfârșit și a doua luna la început.
nu, nu a existat. organele noastre genitale nu s au atins deloc.
ultima data am avut ciclul pe 13 decembrie și mi-a ținut pana pe 18-19 și chestia asta s-a întâmplat chiar in ultima zi de menstruație ( abia mai curgea dar aveam și absorbant pe chilot )

| Floridori a răspuns (pentru anamarialllll):

Daca ciclul tau este neregulat, atunci asta nu ar trebui sa fie un factor de luat in calcul atunci cand vorbim de simptomatologia unei posibile sarcini. Daca acel moment de intimitate s-a produs in timpul menstruatiei, este absolut IMPOSIBIL sa fi ramas insarcinata.Chiar daca ar fi existat penetrare si ar fi ejaculat in interior, ar fi ramas la fel de imposibil sa ramai insarcinata.Nu exista posibilitatea de a ramane insarcinata in acea perioada sub nicio forma sau circumstanta. Poti cauta pe internet opinia medicilor specialisti in ceea ce priveste posibilitatea de a ramane insarcinata in timpul menstruatiei iar aceasta este nula absolut.Asa ca te rog sa te calmezi si sa stai linistita.Nu esti insarcinata.Cat despre faptul ca ai un ciclu neregulat poti vorbi cu mama ta sau poti astepta pana implinesti 18 ani si sa mergi singura la medic pentru a discuta cu el aceasta problema.El iti va da un tratament, cel mai probabil cu anticonceptionale care nu numai ca vor ajuta la reglarea ciclului dar te vor si proteja de sarcini nedorite pe viitor.

| anamarialllll explică (pentru Floridori):

îți mulțumesc mult pentru ca m ai calmat. Însă mai am câteva îndoieli. Deci acum câteva zile (2 sapt nu știu exact) mi-a curs ceva maroniu la culoare pe chiloți (eu credeam ca e de la gelul cu care ma spăl in zona intimă pentru ca fix atunci l am schimbat cu altul) dar am văzut ca și acesta este un semn al sarcinii. țin sa precizez ca și înainte mai aveam scurgeri din acestea. ar fi un motiv de îngrijorare? și încă o chestie : ma dor sânii, durerea nu este insuportabila și o simt doar când îmi ating sânii atat și mameloanele nu s au schimbat la culoare și nici nu s au mărit. eu cred ca ar fi din cauza sutienului pentru ca am purtat un sutien mai strâmt și după am început sa simt durerile acestea. ce crezi ca e? pentru ca am citit ca amandoua sunt simptome ale sarcinii...

| Floridori a răspuns (pentru anamarialllll):

Acele pete maronii in afara menstruatiei pot fi cauzate de ovulatie.Deci cel mai probabil in ziua respectiva are loc ovulatia.Acest lucru nu este un semn de ingrijorare.Acelasi tip de spotting poate aparea si in momentul implantarii ovulului fecundat in uter si apare dupa 9-14 zile dupa contactul sexual DIN TIMPUL PERIOADEI FERTILE, deci aproximativ in perioada in care in mod normal ar trebui sa ii vina ciclul unei femei cu ciclu menstrual regulat. Durerea de sani apare in sarcina dar in mod normal abia dupa saptamana 6 calculat dupa prima zi a ultimului ciclu menstrual.Insa nu exista nicio sansa sa ramai insarcinata pe perioada menstruatiei deci stai linistita. Poti citi pe internet si te poti calma pentru ca vei gasi acelasi raspuns si anume ca in timpul menstruatiei nu exista posibilitate de a ramane gravida.Mai ai nelamuriri? Ma poti intreba.

| anamarialllll explică (pentru Floridori):

Nu mai am nelaamuriri. îți mulțumesc mult. dacă mai apare vreo problema o sa scriu aici.❤️

| Floridori a răspuns (pentru anamarialllll):

Sigur! Cu mare placere! Numai bine si multa bafta!

| anamarialllll explică (pentru Floridori):

Mi-a venit aseară menstruația. deci de acum e imposibil sa fi rămas insarcinata, nu?

| Floridori a răspuns (pentru anamarialllll):

Daca ti-a venit menstruatia, este imposibil sa existe sarcina.

| anamarialllll explică (pentru Floridori):

Ok! mulțumesc

| Floridori a răspuns (pentru anamarialllll):

Cu placere! Numai bine!

15 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Da te doare.

| Stegman a răspuns:

Da. Te doare, dar o altfel de durere nu ca la ciclu.

| LucaBadea a răspuns:

Ce a zis "floareasoarelui26"