| anonim_4396 a întrebat:

In urma cu 4 saptamani am avut un contact neprotejat cu o pers. pe care nu o cunosteam foarte bine. De cateva zile mi-a aparut o iritatie pe piept, ca niste pori roz si m-au mancat. Pe limba tot asa, spre interior e alba si are mici puncte rosii, de marimea papilelor gustative. In zona genitala nu am nimic momentan si nici nu am avut usturimi/mancarimi, etc. Totusi, stiu ca aparitia petelor in general e unul din simptomele sifilisului, intr-adevar pete mai mari, ulceratii, dar ma gandesc ca pot fi asa mici la inceput. Vreau sa ma duc sa-mi fac analize VDRL/RPR semicantitiv si calitativ. Dar aceasta analiza nu este foarte buna, cea FTABS cred ca s-ar potrivi mai bine in cazul meu, fiind o situatie recenta, insa nu am gasit analiza in serviciile oferite de Medas, stie cineva daca e trecuta cu alt nume? Sau daca se mai numeste si altcumva? Si daca cu adevarat am aceasta boala, tratamentul stiu ca se face cu Moldamin injectabil, dar e nevoie de spitalizare? Unde/cine imi vor face aceste doze? Medicul ginecolog/dermatolog sau cine? In plus, daca figurez in sistem ca asigurat, dar nu am primit inca cardul, e vreo problema...la analize/doctor/farmacie? Multumesc!

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cine tea pus sa faci asa ceva? atat de mult costa un perzevativ? acum macar ramai cu amintiri cine stie ce boala ai

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

La care din intrebarile pe care le-am adresat ai raspuns? La nici una.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi al medicul ginecolog sau dermato-venerice si iti vor da ei analize medicale specifice, in urma unui control medical!
Sexul se face intotdeauna cu prezervativ, mai ales cand ai sex cu necunsocuti!
Sifilisul si SIDA sunt in expansiune, zilnic sunt infectati cu sutele, lipsa educatiei sexuale face victime zilnic.

| ElFutadero3000 a răspuns:

Recomand bicarbonat alimentar sau daca starea persista este utla crema de galbenele sa ti-e freci la ptizda bine de tot (cum ar spune altii)

| anonim_4396 explică (pentru ElFutadero3000):

Ce stare? Am zis ca nu am nici un simptom in zona genitala. Doar pe piept a aparut un fel de iritatie si nu stiu daca e o simpla iritatie de la sapun/parfum/etc sau daca e ceva mai serios. Care e legatura raspunsului tau cu intreabarea mea?