| anonim_4396 a întrebat:

In ziua 21 a menstruației, mai poți rămâne însărcinată?
Actul sexual a fost făcut cu prezervativ.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ciclul tau este de tip REGULAT si vine cu o frecventa de 28 sau 30 de zile, ziua 21 nu este in perioada fertila si nu poti ramane insarcinata.
Daca ciclul tau este de tip NEREGULAT si ciclul tau vine la 1 luna si alteori la 5-6 sau mai multe saptamani, ziua 21 poate fii chiar ziua ovulatiei si poti ramane gravida, daca ai sex neprotejat.

Acum, pentru ca ai mentionat ca ai avut sex protejat cu prezervativ, nu mai are importanta ce tip de ciclu menstrual ai, fiindca prezervativul te-a protejeazat oricum, indiferent de perioada in care esti.

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In primul rand nu cred ca ai menstruatie 21 de zile.
In al doilea rand, perioada infertila de dupa menstruatie este de 12 zile inainte de prima zi a viitoarei menstruatii.
Iar daca ai facut actul sexual cu prezervativ, chiar daca ai fi in perioada fertila, ai putea ramane insarcinata doar printr-un acident: ruperea sau ramanerea in vagin a prezervativului. Sau daca cineva a intepat prezervativul inainte de a-l folosi, asa cum a facut Bula cu cele ale tatalui sau.