| anonim_4396 a întrebat:

Inainte de orice altceva, am scris destul de mult aici, asa ca daca chiar aveti timp si chiar credeti ca ma puteti ajuta cu orice, ajutorul vostru e binevenit.

Cu ce sa incep... Mereu consider ca am fost genul care se deschide mai greu fata de o persoana de gen feminin daca sunt bagat in seama primul etc, nu prea imi place mie sa intru in vorba cu ea daca simt ceva fata de ea, adica sunt mai timid asa de felul meu.

Intamplarea a avut loc acum 2 zile, cand am fost invitati la un prieten acasa sa ramanem peste noapte, unde a fost si persoana asta de care imi place mie.
Nu ne eram chiar straini, mai vorbisem inainte si chestii de genul.
In fine, ajungem si la el acasa, si, un prieten bun de al meu (bine, mai multi) deja stiau ca mie imi place de aceasta fata si m-a chemat pe canapea langa ei, si eu m-am pus langa ea. Am vorbit putin, ii cerusem un sfat legat ce nu stiu ce voiam eu sa imi cumpar, am vorbit putin si dupa pur si simplu am stat ca un mut acolo, efectiv ma pierdeam si nu mai stiam despre ce sa vorbesc cu ea, pentru ca poate stiti si voi, e sentimentul acela de nesiguranta si ca poate zic ceva gresit si stric totul.
In fine, vine si bautura la masa si de aici incepe de fapt "povestea". Mi-am zis ca daca nu pot sa schimb 2 cuvinte cu ea sa beau putin ca sa prind curaj si radeam cu baietii pe acolo. din putin baut am ajuns sa beau mai mult. Da, in fine, bem mai multi ce bem si ne strangem toti intr-o camera la o barfa. Am inceput sa ascultam melodii vechi, emotionale si efectiv am inceput sa vars 2 lacrimi, nu din motivul ca nu am reusit sa vorbesc cu ea ci pur si smplu pentru ca asa sunt eu, mai emotional. Si ea este la fel, aprecieaza asta la mine, plus ca avem si gusturi muzicale asemanatoare, etc.
Vorbim noi ce vorbim, acum ma mai deschisesem putin si vorbeam putin mai direct si mai sincer, dar nimic serios fata de ea, vorbeam toti ca un grup. vine cineva cu ideea de adevar si provocare. Si primesc mesaj de la prietenul de care v-am zis la inceput ca daca vreau sa faca in asa fel incat sa ma sarut cu ea, la inceput nu am fost de acord dar dupa am zis ok, o fi ce o fi. Ajunge sa imi dea el mie 3 provocari, una din ele fiind sa o sarut pe fata asta. Cand a auzit, prima reactie a ei a fost schimba provocarea, si dupa a zis ca doar un sarut. Si mna, evident ca provocarea asta am ales-o, am sarutat-o pur si simplu. Acum ea nu a fost suparata sau ceva intr-un fel, cel putin daca a fost eu nu mi-am dat seama pentru ca daca chiar nu era de acord cu acest sarut pur si simplu nu l-ar fi acceptat de nicio culoare. Eu deja eram putin ametit de la bere, dar inca ma tineam pe picioare laughing
Ma duc pana la baie si ma striga alt baiat dintr-o alta camera, m-am dus sa vorbesc cu el si am inchis usa pentru ca avea ceva important sa-mi zica. Imi zice ca vorbise cu ea prin mesaje dupa acel sarut si ii spusese ca eu o cam plac(stia si el asta), dar ea a spus ca deja place oarecum pe altcineva si dupa am mai ramas cu el in camera sa mai vorbim. Ceilalti plecasera la o plimbare nocturna pana afara si atunci a intrebat-o pe fata daca nu ar vrea sa incerce ceva cu mine, unde ea a raspuns ca nu.
Vine si prietenul meu bun si il intreaba de ce i-a spus direct ce simt eu fata de ea, ca ar fi trebui sa o fac eu sa isi dea seama si a cam ruinat toata seara aia. Intr-un fel poate asa a si facut, ca nu am mai iesit din camera aia si am stat la discutii cu prietenul meu bun, el mi-a zis ca situatia nu e atat de neagra precum pare, ca o fata isi poate schimba orizonturile chiar usor mai ales daca stie ca o simpatizezi etc.
Vorbim noi 2 ore si se face 5 dimineata. Noi eram in camera si vorbeam despre situatie si ceilalti intr-o alta camera, altii dormeau etc, fiecare pe unde apuca. Ea era in sufragerie. Imi zice baiatul asta ca ar fi trebuit sa ma duc la ea, sa o chem in camera si sa-i spun ca a inteleg gresit mesajul de la flavius, ca eu de fapt o simpatizez mai mult decat celelalte fete si inca nu am avut timp destul sa o cunosc, sa incerc putin sa mai ameliorez situatia. Dar din nou, timidul de mine nu a facut asta si am mai stat la discutii. intru eu mai pe dimineata in sufragerie, incercand sa o ignor si ma intreaba daca nu cumva mai sunt perne ca nu aveam toti loc in dormitoare si unii mai dormeau si pe fotolii. I-am zis ca nu mai sunt, dar dupa 5 min am gasit o perna si m-am dus sa i-o dau. Dupa m-am dus sa ma culc.
Dimineata cred eu ca am facut cea mai mare greseala. Mai ramasesem cam 6 oameni sa facem curat, printre care si eu, si ea. Si aduce un baiat vorba, "mai stii ce discutii avusesem noi ieri"? vrei sa le continuam? " si am zis ca da, de ce nu. Si atunci imi zice ea mie, da ar fi bine sa continuam sa tot ziceai ceva ieri si nu ai mai apucat sa-mi spui sau ceva de genul. Din nou, timidul de mine se pierde si ii spune ca nu stiu cu ce sa incep si sa inceapa ea, iar ea imi spune la fel, pana cand abandonam discutia si ne apucam de curatenie. ar fi trebuit pur si simpul sa ma duc cu ea sa clarific situatia, dar uite ca n-am facut-o, ca sunt ceea ce sunt. In fine, eram noi la curatenie si nu pot sa zic ca ne ignoram ca doi necunoscuti, mai faceam glume unul pe seama altora, dar din nou, parca numai ca sa nu tacem.
Dar cum nimic nu dureaza pentru totdeauna, vine si momentul plecarii. Am plecat, si ne-am dus fiecare la casa lor, nu inainte sa ne luam in brate, parca doar asa, ca sa fie.
Si cam asta a fost toata chestia. Nu ne-am mai vazut de atunci, dar sperantele inca nu mi-au murit complet pentru ca o sa ne vedem si de revelion.
Dar nu stiu ce sa fac. Sa imi vad de revelion, sa ma distrez si sa nu mai incerc cu ea, sau invers? Ma omoara toata chestia asta. Poate nu inseamna pentru voi ceva super wow, dar pentru mine, care pun foarte mult la suflet si sufar foarte usor, devin foarte usor sentimental, inseamna ceva. Plus ca eu devin foarte timid in jurul fetelor pe care le plac si ma cam pierd, nu am ceva probleme de comunicare ca vorbesc bine si deschis si cu celelalte fete si baieti. Dar cand vine vorba de o persoana de genul, se schimba multe.
Cateodata stau si ma gandesc ca ar trebui sa uit de toate fetele astea care ma atrag si sa ma focusez pur si simplu pe mine, pe ce vreau sa fac si imi voi gasi dupa adevarata jumatate. Dar parca nu as vrea sa stau singur pana atunci. Mi se bat in cap ideile astea si de la un timp nu mai stiu ce sa fac, ba ma decid ca las fetele si dupa 2-3 zile apare o fata de genul care sa ma faca sa imi bag picioare in ce mi-am propus.
Am uitat sa mentionez ca am aproape 18 ani big grin, si toti prietenii mei din grup la fel, adica va dati seama, o varsta frageda.
Si ajungem si la intrebare. Voi ce parere aveti? Cum a fost toata situatia asta? ce ati face in locul meu si pe ce principii ati merge cand decideti asta? Orice ajutor e binevenit, poate asa o sa imi dau si eu seama ce e mai bine pentru mine happy

2 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

În timp vei capăta experienta, pana atunci e normal sa încerci sa cochetezi cu fetele, pana la urma o sa meargă, nu e indicat sa te închizi în tine, distrează te, ocupa te de viata ta dar dacă îți place o fata încearcă indiferent de rezultat, în timp o sa poți sa îți ascunzi timiditatea și o sa fii mai relaxat

| MariaMonica2009627 a răspuns:

Dacă chiar o iubești lupta pentru ea, Dacă vezi de revelion că nu-i place de tine și nu merge distreazăte omule, fi fericit! Ai tot timpul în 2020 să suferi, așa e în dragoste si cu bune și cu rele