| Austina345 a întrebat:

Increderea odata pierduta se mai poate repara? Merita sa faci compromisuri pentru un om care ti-a gresit? Imi iubesc mult prietenul, numai eu stiu cat m-am implicat moral, cat si psihic. Am fost 101% fidela iar el mi-a ascuns prea multe lucruri. Dupa un an jumate inca aflu lucruri care nu imi vin bine despre el si cu toate astea parca tot pe mine ma doare si ma macina ca nu va merge relatia.

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

Ti-am citit intrebarea anterioara la care ti-am raspuns atunci si iti raspund si la asta.

Si eu sunt iertator de fel, sunt in stare sa iert persoana de langa mine pentru multe lucruri si apoi sa ma comport ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Insa totul are o limita pana cand de la greseala parca se ajunge la nesimtitre. Eu de exemplu, intr-o relatie nu accept inselatul, am 0 toleranta pentru inselat, in rest cand vine vorba de altceva mai pot trece peste, cu greu, dar pot.
Din punctul meu de vedere, nu merita sa ierti o persoana care te-a inselat. Din moment ce iubesti pe cineva cu adevarat, te focusezi doar pe acea persoana si pe relatia dintre voi 2, fara sa te intereseze de restul. El daca a iesit pe ascuns cu alta, a facut-o dintr-un motiv. Concluzia : nu te iubeste.
Daca te iubea, se mai uita la altele sau iesea cu ele pe ascuns? Nu. Daca te iubea, te mai mintea atata timp? Nu. happy

Lucrurile care te macina acum sunt dezamagirea. Ti-ai pus toata increderea in el ca o sa fie totul bine si frumos, iar din cauza acestui lucru faptul ca ai fost inselata, a fost o lovitura mai dureroasa. Alt lucru care te poate macina ar fi faptul ca, e destul de greu sa treci de la o relatie, la singuratate. Atunci cand te desparti de cineva, devine greu, pentru ca e o schimbare in viata ta care cu greu poate fi acceptata. Dar asta o sa se rezolve in timp.La inceput o sa-ti fie greu pana te dezobisnuiesti de prezenta lui, dar dupa o sa-ti fie din ce in ce mai usor si o sa realizezi ca e mai bine ca ai scapat de el.

De iertat, crede-ma pe cuvant ca nu merita sa-l ierti. Daca ala te-a mintit si te-a inselat, asta nu inseamna ca dupa o sa se potoleasca si o sa fie un sfant. Nu. o sa o faca inca o data, poate o sa ajunga sa o insele si pe asta din prezent.

Pe final, ce pot sa zic, fii tare, nu te lasa calcata in picioare de un prost, sa nu cumva sa-i cedezi. El o sa te vada ca esti slaba si din cauza faptul ca tii foarte mult la el, o sa incerce sa te duca cu zaharelul. Tu nu trebuie sa-i cedezi si sa te intorci la el.
Uneori singuratatea ne impinge usor catre persoane care la prima vedere par ok, dar dupa ne despart si mai greu de persoanele care sunt toxice. happy Cam asa e si la tine. Nevoia de a fi iubita, de a avea pe cineva langa tine te cam opreste sa te desparti de el, chiar daca tu in adancul tau stii ca e un gunoi pentru care nu merita sa versi o lacrima. happy

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Comunicati si afla adevarul. daca va iubiti si credezi ca relatia merita continuata, atunci fa un sacrificiu.
Daca nu crezi ca-l poti ierta, rupe relatia si nu te mai chinui.

| Sofer a răspuns:

Se mai poate dar destul de greu.

| Donsavas a răspuns:

Nu te considera destul de buna pentru el. Nici nu trebuie să fi pentru toata lumea. Tu esti buna pentru persoana potrivita. Nu ti mai pierde timpul cu un om care nu e mulțumit de ce are si cauta in alta parte.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu și nu.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă îl iubești mai dai o șansă. Încearcă totuși sa te ocupi mai mult de tine, de viata ta, prietenii tai, nu te mai concentra doar pe el

| Nemessys a răspuns (pentru Emma30555):

Tu ai mai da o șansă cuiva care te a înșelat?

| Emma30555 a răspuns (pentru Nemessys):

Dacă l as iubi da. Dar eu nu am fost pusa în situația asta, am oricum alta mentalitate. Mie mi se par oamenii liberi, nu ne aparțin chiar dacă suntem într o relație. Presupun ca dacă ma înșeala sau îl înșel sunt niște motive. Depinde mereu de circumstanțele fiecăruia ca dacă el este un nesimțit care nu ma iubește nu i mai dau nici o șansă, dacă este un tip care merita i as mai da o șansă

| Nemessys a răspuns (pentru Emma30555):

Si tu ce crezi, merita dupa tot ce a facut?

| Emma30555 a răspuns (pentru Nemessys):

Tipul de care zice fata ce a postat intrebarea? Eu nu stiu exact cum este relatia lor sau el, dar fata pare ca nu vrea sa renunte. In cazul asta sa i mai dea o sansa si daca tot nu va fi bine sa l lase. Depinde ce a aflat si cum este el in prezent. Daca faptele sunt de demult si in prezent el este ok, poate ca la inceput relatia nu era asa sudata. Tu ce parere ai?

| Nemessys a răspuns (pentru Emma30555):

Daca ai fi fost mai atenta, puteai sa observi ca fata a mai pus o intrebare inainte in care detalia mai bine situatia.

Fata nu vrea sa renunte deoarece il iubeste orbeste, intelegi? Chiar nu ai auzit de genul ala de fete care sa iubeasca niste barbati care isi bat joc de ele? Asta e pentru tine iubire? Sau si in cazul de fata o fata iubeste un baiat care a inselat-o. E ok asa ceva? Eu as zice ca nu.

Da, in prezent el e ok... cu altawinking ca daca era ok cu ea, nu o insela.

| Rux04 a răspuns:

Bună. Din moment ce te-a mințit atâta timp eu zic că încrederea pierdută nu mai poate fi reparată. Într-o relație nu are ce să caute minciuna ci iubirea bazată pe încredere și respect reciproc.

| Lare13M a răspuns:

Buna! Te sfatuiesc, din proprie experienta sa scapi de tot ceea ce inseamna toxic pentru tine, din moment ce ai ganduri care te macina si esti mintita tot timpul asta se numeste Relatie Toxica, ceea ce de obicei te trage destul de mult in jos! Chiar daca o sa fie dureros si o sa suferi o perioada, renunta! E mai bine asa pentru tine si pentru sufletul tau!