| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o relatie de cuplu, de cate ori se face sex? Evident că vreau numere aproximative, fiindcă fiecare dintre noi e diferit, dar as vrea sa știu poate in cazul vostru, ca sa imi fac asa o idee.

Si se spune ca relatia cu cat inainteaza in varsta, cu atat se micsoreaza si partidele de sex. Adica daca la inceput era aproape zilnic, dupa 10 ani de relație sa fie de 2 ori pe luna. E adevărat? Daca nu, ce trebuie sa faci ca sa ai o viata sexuală activă, ca la început?

Și încă ceva, am mai auzit oameni care au zis, din contra, ca dupa ani buni de relatie sexul a devenit din ce in ce mai bun. Mie mi se pare ceva fantastic sau genial. Cum se poate întâmpla asta? Se presupune ca dupa atati ani deja nu mai e ceva nou, ii stii corpul, deja e banal, cum se poate face asta? Cum poti ca dupa ani de zile sa ai un sex la fel ca in primele luni de relație sau chiar mai bun?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Frecventa partidelor sexuale, tine de apetitul partnerilor.
In primii ani de casnicie pot fii zilnice, sau chiar mai dese.
Dupa 10 ani ajung sa fie 2-3 ori pe saptamana si probabil dupa 60 de ani, ajung 1-2 data pe luna.

| Toteu78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuză mă tu spui in primii ani de casnicie. Eu zic ca mai mult contează vârsta decât casnicia, și experiența și cât de mult îți place sexul. Pentru că doi se pot căsători la orice vârstă și la 80 de ani, așa că teoria ta pică. Oricum din experiența îți pot spune că cele mai bune partide de sex le ai după 40 de ani. Până atunci te joci doar de a mama si de a tata, sau cu puța in nisip.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Toteu78):

Teoria mea nu pica, pentru ca aia doi de 80 de ani care se casatoresc, nu o mai fac pentru sex, ci pentru companie, pentru ajutor si sprijin la baranete.
Si vorbesc din experinta personala, nu din auzite!
Cat priveste jucatul cu puta in praf, poate ai facut-o tu si vorbesti din experinta.

| anonim_4396 explică (pentru Toteu78):

Wooow! Pai vreau sa imi explici cum poate fi posibil asa ceva. Imagineaza-ti ca esti împreună cu cineva de la 20 de ani, va casatoriti etc etc și cum se poate ca dupa 20 de ani de sex (aproape zilnic) la 40 sa fie ceva mai deosebit și mai intens, chiar vreau sa înțeleg, mie mi se pare incredibil pentru nu înțeleg ce mai poate fi nou? Iti dai seama, de atatea ori sa faci sex, si pe la 40 sa fie mai frumos? Jur ca nu înțeleg

| Toteu78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Chestia e că eu nu m-am căsătorit la 20 de ani. Am preferat să îmi trăiesc viața până la 40.

| Toteu78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu am experiențe din astea. Poate ma înveți tu că esti mai expertă?

| anonim_4396 explică (pentru Toteu78):

Pai și cum ai ajuns la 40 de ani sa vezi sexul la un așa înalt grad, varsta care dupa cum spun majoritatea nu mai e ce era pe la 20-25?

| Toteu78 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi depinde ce înveți și ce experiențe ai in viață. Sigur ca dacă te legi la 20 de ani și rămâi cu aceeași persoană până mori nu prea ai ce experimenta. E ca și canf mănânci fazan sau caviar toată viața. Până la urma ti se intoarce. Nu poți să citești numai o carte in viață și să pretinzi ca știi totul. Cu cât expetimentezi și incerci mai mult legat de sex, înveți și ajungi să îți placă destul. Eu la asta mă refer când spun că până la vârsta aia cine se însoară are de crescut plozi si șters muci la nas. Eu am făcut altă alegere și nu am regretat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Intrebarii tale este imposibil sa i se poata oferi un raspuns care sa fie chiar si intr-o foarte mica proportie plauzibila. Fiindca depinde de extrem de multe variabile, este inutil sa se incerce sa se formuleze un raspuns. Sanatate!

| Andreeush a răspuns:

E absurd să întrebi așa ceva.
Depinde de ambii parteneri cât de activi sunt din punct de vedere sexual.

| jorjache a răspuns:

Depinde de atractie. Daca nu e, nu e. Daca e, cat mai mult, zilnic

| Tristu234 a răspuns:

Chestile de genul sunt un subiect tabu dar totusi fiindca esti aici iti voi raspunde cat pot si in ce masura!
Probabil ca faza cu sexul mai bun dupa o vreme reiese din faptul ca la inceput amandoi erau mai retrasi, rusinosi si cu timpul s-au invatat unul cu altul si acceptandu-se rusinea a disparut si au inceput sa profite la maxim de relatia dintre ei (dupa mine este o explicatie destul de logica)
Sau mai este si posibilitatea ca cei doi sa nu se priceapa si cu timpul sa capete experienta in concluzie sa aiba parte de partide mai bune.
Privind parte cu numarul de partide, fiecare dupa preferinte, uni fac zilnic, uni la 2-3 zile, gusturile sunt indiscutabile?‍♂️
Oricum si varsta conteaza.
Sper ca te-am ajutat intr-o minimă măsura!