| anonim_4396 a întrebat:

Între a "a face dragoste" și "a face sex" voi sesizați vreo diferență?

Eu mă gândesc așa:
A face dragoste înseamnă întotdeauna a face sex, însă a face sex nu înseamnă întotdeauna a face dragoste.

23 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sex înseamnă o relație de o noapte, fără obligații, fără urme. Sex poți face și îmbrăcat!
Dragostea implică intimitate, lipsa de inhibiții, cunoașterea partenerului și a preferințelor sale.
Dragostea este încununarea unei relații serioase, bazată pe respect, bun simț și încredere.

| ROB3RT89 a răspuns:

Da,este.
Dragoste facem cu iubitu/a, preludiu e pasiunea de dinainte.
Sex fac cei care merg la femei si platesc pentru asta...

| Simpatic a răspuns:

Exista diferente intre aceste doua termene, in viziunea mea sex poti face cu oricine fata de care ai o atractie trupeasca, dragoste poti face cu o persoana pe care o si iubesti, chiar daca poate in practica sunt la fel ca si nivel de definitie ele difera.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cuvintele ascund sau nu relevă realitatea profundă. Să te uiți la videoclipurile porno. Acela este sex.

| Drimmero a răspuns:

Dragoste faci cu persoana cu care ai legaturi emotionale, sentimentale, bla bla, sex poti face cu oricine fara sa simti nimic decat o atractie fizica/sexuala. In fond e tot sex, doar ca prima varianta are legatura cu sentimentele.

| Mosotti a răspuns:

Nu stiu, eu separ una de alta, dragostea e altceva, sexul e altceva, sexul e doar un orgasm si atat, dragostea e cand tii la cineva, cand simti asa sa-l iei in brate si asa mai departe, cand iti place compania lui.

| Celcestietot a răspuns:

Da, sunt diferite dar au ceva in comun, la fel ca bauturile big grin.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mă întristează unele răspunsuri de mai sus. Da, e diferit, tot sex e, dar să faci sex cu o persoană cu care ai o conexiune emoțională e mai intim și mai intens. Mulți folosesc expresia ''a face dragoste'' la modul general când vorbesc despre sex și normal că persoane care n-au avut cine știe ce experiențe nu văd diferența laughing.

| Mosotti a răspuns (pentru supadeceapa):

Evident ca e mult mai bine sa faci sex cu o persoana cu care ai legatura emotionala, e mai bine decat fara. Eu de ex ma inhib sa vina una asa aiurea fara sa ma simt in largul meu cu ea, deci intai sa am o legatura emotionala.
Dar am zis asa ca idee ca se poate si separa.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Sexul se face din tei motive:
1. Pentru descarcare sexuala.
2. Pentruca iti place de persoana respectiva (aici intervine descarcarea sexuala din doua motive: placerea descarcarii sxuale si placerea fata de persoana respectiva.
3. Ca incununare a iubirii. Aici intervine si expresia "a face dragoste". Dar cum in lume si in viata nimic nu este alb si negru, aceste lucruri se pot intrepatrunde.

| JicaContra a răspuns:

Presupun ca nu ai facut dragoste niciodata sau sex niciodata (adica doar una dintre ele, nu amandoua)
dragostea e cel mai puternic afrodiziac, sa faci sex cu persoana iubita ai placerea cea mai mare posibil!
deci, daca niciodata nu ai facut-o cu o persoana pe care nu o iubesti, atunci nu stii ce e ala sex, daca nu ai facut-o niciodata asa, atunci nu stii ce e aia dragoste!

| seth2016 a răspuns:

Dragoste insemna sex cu conditia sa nu fii asexual.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din cate stiu eu i se zice sex atunci cand o faci doar din pofta sexuala, cand simti doar o atractie pentru cineva si nimic in afara de acea atractie! Pe scurt sexul este o simpla conexiune fizica, iar cand faci dragoste, nu este doar o conexiune fizica ci si una emotionala, adica atunci cand iubesti acea persoana!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.
Prima expresie o folosesc prostii.

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Radeti voi, radeti, dar Hecate are dreptate. Prima oara cand ii dau dreptate lui Hecate rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru laSoledad):

Supadeceapa e singura care a experimentat dragostea. sad
Intens laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Clint, să nu fim răutăcioși... Oricine are dreptul la o opinie.winking

| troleibuz a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai fost vreodata indragostita?

| anonim_4396 explică (pentru troleibuz):

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neapărat.Citatele/pozele alea de pe internet spun tot. Care arata că iubești persoana in cauza doar atunci când îi accepți/apreciezi defectele. laughing

Dragostea nu are neapărat legătură cu sexul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin asta îți dai seama în ce hal am ajuns ca societate. Spunem dragoste la întreținerea relațiilor sexuale... Am ajuns să spunem că dragoste este același lucru cu eros și iubirea cu pofta/dorința.
Un om cu o astfel de mentalitate ce șanse mai are să-L cunoască pe Dumnezeu sau să guste din fericire măcar?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este o sintagmă... Dragostea oricum e ceva mult mai profund.

| DincaGheroge a răspuns:

Da