Întrebare recomandată | Quasimodo a întrebat:

Intreaga viata tanjim dupa iubire, suntem in cautarea sufletului pereche, uitand insa sa privim in jurul nostru. Uneori, ceea ce ne dorim se gaseste langa noi, trebuind doar sa deschidem ochii si sufletul pentru a fi fericiti. Credeti in existenta sufletelor pereche?

Răspuns Câştigător
| blueheart a răspuns:

Nu stiu ce inseamna pentru tine suflet pereche.
O sa iti spun ce inseamna pentru mine: o relatie cu o persoana,o relatie in care exista coincidente,sincronicitati,situatii speciale care ma aduc langa celalalt din ce in ce mai mult. Langa el pot fi eu,pot fi linistita,relaxata,libera.
Sufletul pereche te ajuta in tot ceea ce vrei sa faci,in tot ceea ce iti doresti sa faci si acelasi lucru il faci si tu pentru el. Ne oferim dezinteresat ajutor. Sufletele pereche sunt impreuna pentru a se ajuta,a se iubi neconditionat si sa evolueze unul langa celalalt.
Cand esti cu sufletul pereche te simti frumoasa,libera,puternica,esti tu insati,stralucesti si tot ceea ce iti doresti,toate visele tale se realizeaza mult mai repede decat le-ai fi realizat de unul singur iar el,alaturi de tine are parte de aceeasi realizare a viselor, a ambitiilor, a dorintelor, deoarece nu se impiedica unul pe celalalt ci evolueaza impreuna.
Da, eu cred in suflet pereche pentru ca am intalnit unul, dar asa cum tu ai spus cateodata suntem orbi pentru a vedea si a simti cand el apare in viata ta. El a fost orb si nu a crezut in ceea ce simte, nu a vazut sansa de a fi fericit langa cineva care l-ar fi sprijinit neconditionat.
Suntem orbi si nu ne dam sansa la fericire. Preferam sa traim in trecut desi acesta e trist si doare.
O zi frumoasa iti doresc! happy

| stefylary a răspuns (pentru blueheart):

...buna vreau sa te felicit pentru cea mai frumoasa descriere a iubiriii.asa este iubirea ne da puterea de a merge mai departe cand simtim ca ne-am gasit persoana potrivita parca suntem in al 9-lea cer dar nu uita ca noi fetele avem si demnitatea nostra nu va lasati calcate in picioare,,,,, bafta fetelor pup...

| Quasimodo explică (pentru blueheart):

Multumesc!

| blueheart a răspuns (pentru Quasimodo):

Multumesc si eu pentru funda. Mi-ar fi placut sa scriu mult mai mult,e un subiect care mie imi place si as putea vorbi despre el pana maine. Dar nu cuvintele definesc iubirea ci sentimentele,ceea ce noi simtim,ceea ce noi traim. Toti ne-am dori sa ne fie bine in dragoste, sa gasim sufletul pereche sau si o persoana profunda in sentimente, care sa stie sa ne pretuiasca, dar este doar un vis.
Foarte putine persoane pot spune ca au trait cu adevarat o astfel de iubire, mai toti am fost dezamagiti sau chiar si noi am dezamagit.
Pentru ca asta e viata, asta e iubirea-un joc pe care multi nu-l joaca cinstit. happy

| blueheart a răspuns (pentru stefylary):

Multumesc frumos. Iubirea nu pot sa o descriu,nu-mi ajung cuvintele,nici nu exista de fapt cuvinte pentru a descrie ce este iubirea. Iubirea o simti,profund,intens,o traiesti cu intensitate, o simti in tot ce te inconjoara.
Cand esti iubit si iubesti cu adevarat orgoliul si demnitatea nu exista, pentru ca nu ai cum sa fii calcat in picioare de cineva care te iubeste, care te adora, pentru care esti viata lui. happy
Pupici kiss

| stefylary a răspuns (pentru blueheart):

...da ai dreptate nu ai de ce sa imi multumesti iubirea este cel mai frumos sentiment ..care ni se poate intampla, iti da putere sa mergi mai departe, nimeni si nimic nu iti poate fura acest sentiment pe care il ai in suflet este comoara cea mai scumpa. pupici si o zi faina

| blueheart a răspuns (pentru stefylary):

O zi superba iti doresc si eu! happy

| stefylary a răspuns (pentru blueheart):

Mersi...

| Niiiicu a răspuns (pentru blueheart):

Te felicit, ai cel mai frumos raspuns si exprimi exact ceea ce gandesc eu, cred ca esti o persoana speciala, iar raspunsul tau ma face sa imi doresc si mai mult sa imi gasesc si eu sufletul perechehappy

| blueheart a răspuns (pentru Niiiicu):

Multumesc frumos. happy
Nu am cautat un raspuns la intrebarea aceasta, raspunsul era in mine, in sufletul meu.
Iti doresc din tot sufletul sa-ti gasesti sufletul pereche si sa-l pastrezi langa tine o eternitate. happy

| Niiiicu a răspuns (pentru blueheart):

Ooo ce frumos o spui si iti multumesc si sper sa se intampla, si tu sa ai parte de o dragoste ca in basme, dar de cand o caut...e muult.dar cine stie poate chiar maine o gasesc...

| blueheart a răspuns (pentru Niiiicu):

Eu am avut parte de o iubire frumoasa, scurta, intensa si a fost doar povestea mea. Inca nu stiu daca o regret sau nu, inca o simt profund.
Cu siguranta iti vei gasi sufletul pereche si vei fi fericit. happy

| Niiiicu a răspuns (pentru blueheart):

Multumesc multhappy tinem legaturahappy

| maximrobertalin a răspuns (pentru Niiiicu):

Sper ca deacum incolo sa nu mai judecam oameni sufletul conteza si fruumusetea o putem crea noi prin vointa si am invatat un lucru sa oferi o sansa la orice persoana care ne iese in cale nu urat cu spme dar nici rau la suflet fiecare pentru sufletul lui

| Niiiicu a răspuns (pentru maximrobertalin):

Ar fi bine

58 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

De precizat ca nu exista doar un suflet pereche pentru cineva.
Exista persoane pe care nici daca ai vrea n-ai putea sa nu le iubesti cu tot sufletul tau.
Sufletul pereche este insa rezutlatul unei decizii. Am decis ca te iubesc si te voi iubi pentru ca existi, pentru ca exista acea fiinta careia sa doresc sa ii ofer toata iubirea mea, fara sa pastrez nicio firimitura de iubire ascunsa de care sa nu stie.
Suflete pereche pot fi sub forma unui membru al familiei, sub forma unui prieten sau sub forma acelei persoane care vrei sa fie tatal sau mama copiilor tai.
Stii ca ai un suflet pereche alaturi in momentul in care nimic nu poate ramane ascuns intre voi, in momentul in care orice ar face celalalt, vrei sa fie fericit. Cu orice ti-ar gresi, l-ai intelege.
E important sa nu dam cu piciorul. Pentru ca ar insemna sa dam cu piciorul vietii insasi.
De obicei pierdem sufletele pereche nu din cauza lipsei sau dispariției sentimentelor, ci pentru ca decidem ca sentimentele nu sunt suficient de importante comparate cu realitatea proiectata asupra noastra de altii care ne dicteaza cum ar trebui sa traim.

| Quasimodo explică (pentru Bacemi):

Multumesc!
Sa fii iubit!

| soul2soull a răspuns:

Exista DA cunosc 2 cupluri care au fost la gradinita scoala liceu facultate impreuna si sunt si in ziua de azi Putem spune ca au fost predestinati sa fie impreuna?

Coincidenta? cred ca iese din ecuatie big grin

| Armyanka a răspuns:

Nu cred in asa ceva.

| Laurretta a răspuns:

Da, cred. Bunicii mei sunt un exemplu. big grin

| powergirl a răspuns:

Nu stiu daca sa il numesc asa sau altfel dar termenul de suflet pereche pentru mine e ceva platonic. sa gasesti pe cineva care sa fie langa tine sa va intelegeti in toate privintele sa te iubeasca cum il iubesti sa imparti bine si rau sa te ajute mereu sa fie langa tine cand esti la greu fizic sau psihic asta inseamna sa fii fericit suflet pereche fiecare cum vrea sa ii zica

| Încrucişătorul a răspuns:

In momente din astea, ma bucur ca sunt un asexual aromantic repulsiv.

| Pinguuuin01 a răspuns:

Mie mii se pare ca fiecare are o persoana cu care va trai, fie că o gaseşte mai repede, sau mai târziu. Deci da, cred ca există " suflete pereche ".happy

| neutrino a răspuns:

Da.

| dragos9234 a răspuns:

Sufletul asa cum il prezinta religia nu exista insa pentru fiecare dintre noi exista o persoana potrivita.

| Niiiicu a răspuns:

Da,cred insa nu l-am intalnit incasad

| Quasimodo explică (pentru Niiiicu):

Il vei intalni sunt sigur! Iti doresc sa se intample cat mai curand, sa fii iubit si fericit!

| Niiiicu a răspuns (pentru Quasimodo):

Multumesc la felhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
Dacă nu aş crede în suflete pereche, nu cred că aş rezista mult timp într-o lume atât de .....dezamăgitoare.

| stefylary a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda asa este in ziua de azi traim intr-o lume plina de ciuda si ura dar nu trebuie sa ne lasam batuti ...lupta pentru fericirea ta. iubeste si ai sa fii iubita/t si tu. viata merge mai departe, capul sus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru stefylary):

Asta şi voi face.
Mulţumesc mult.
Ai luminat ziua multor persoane, prin mesajul tău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaga mea viata imi ziceam, ce frumoase sunt fetele astea si alea, pana am descoperit oglinda. De atunci, mi-am dat seama ca frumusetea era la mine, dar eram prea orbita de privelistea din fata ochilor mei si acum cred in frumusetea mea love struck daca eu exist, atunci ar trebui sa mai existe si altii ca mine.

| Quasimodo explică (pentru anonim_4396):

Frumoase cuvinte... si adevarate!
Multumesc mult!
Multa fericire si iubire!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corecta afirmatie ai facut.Dar te intreb,cati dintre noi pot deschide ochii si pot vedea asa ceva? Si DA,cred in sufletele pereche.Dar mai stiu si ca de cele mai m, ulte ori, le desparte o distanta enorma, sufleteste, vorbind.Mult noroc.

| Dina a răspuns:

Da,cred,dar nu de fiecare data persoana pereche se gaseste linga noi:uneori o intalnim pe parcursul vietii in alt colectiv strain, alteori sufletul pereche nici nu exista.Sunt persoane in virsta care s-au stins fara a-si gasi sufletul pereche, deci nu toti dispun de a doua jumatate.

| Quasimodo explică (pentru Dina):

Frumos raspunsul tau...Iti multumesc!
Trist, dar adevarat, nu toti reusesc sa isi intalneasca sufletul pereche. sad

| Dina a răspuns (pentru Quasimodo):

sad

Răspuns utilizator avertizat
| MetalForever a răspuns:

Nu,pentru ca oricat de mult vrei sa te casatoresti de exemplu, cu acea persoana ideala(fata/baiat)nu vei fi intotdeauna sau chiar niciodata complet loial.Eu cand merg cu prietena pe strada, intr-adevar ma uit si dupa alte ''fundulete''.Si momentan ies cu 2 fete, niciuna nestiind asta(oricum, nu fac juraminte si promisiuni idioate). Deci nu, aceasta este firea omeneasca si nu este logic sa crezi in suflete pereche; este valabil pentru oricine si orice.

| Laura0 a răspuns:

Meh.uneori da alteori nu, chestia ii ca doi oameni daca se inteleg sunt considerati suflete pereche. faza ii ca numai ei stiu daca e asa sau nu, pot sa pasa ""suflete pereche""si cand sunt singuri sa se certe sau sa se ignore

| AaNdYy a răspuns:

Da

| StewartCassie a răspuns:

Buna.
Da, dar am avut vazut asemenea cazuri rar.Sufletele pereche sunt amici inca din copilarie, iar cand ajung la maturitate observa ca impreuna formeaza un intreg. Uneori povestea sufletelor pereche se incheie mai tragic decat a persoanelor care se iubesc doar de putin timp. Este trist ca nu vedem cele mai importante persoane care sunt de partea noastra, iar cand le observam este prea tarziu.
Nu mi-as dori sa am un suflet pereche. Daca va fi ceva, va fi, daca nu, nu. Nu vreau o viata ca in filme.

| Kennziiie a răspuns:

Eu una sincer, nu cred. Pentru că te desparţi de o persoană care aparent e ''viaţa ta'', şi eşti cu o alta care şi aia e ''Viaţa ta''. Nu suntem pisici, nu avem 9 vieţi!happy

| MiSSyoUNow a răspuns:

Da. Multi oameni sunt sortiti sa fie impreuna, dar nu isi dau seama la timp, pirzandu-si vremea cu pesoane nepotrivite! Iti doresc sa-ti gasesti sufletul pereche!

| Quasimodo explică (pentru MiSSyoUNow):

Iti multumesc!
Eu eram convins ca l-am gasit, insa se pare ca ea s-a razgandit...
Mi-a spus candva ca: "Noi doi suntem suflete pereche, dar ne-am intalnit prea tarziu!" sad

| MiSSyoUNow a răspuns (pentru Quasimodo):

Mai incearca, poate nu e ea jumatatea ta!

| blueheart a răspuns (pentru Quasimodo):

Intotdeauna este prea tarziu dar asta cand cele doua persoane nu se iubesc profund si stii la ce ma refer.Cand se iubesc totul e usor sau mult mai usor. happy

| gabyS98 a răspuns:

Da

| maximrobertalin a răspuns:

Am si eu o problema cu suflete pereche o fata de 22 de ani ma iubeste si eu nu pot sa accept varsta ei am 18 ani vreau sa stiu de ce am ghinion in dragoste

| blueheart a răspuns (pentru maximrobertalin):

Asta e problema. Ca tu nu vezi acea fata cu adevarat, vezi varsta ei. Asta s-a intamplat si la mine. Sufletul meu pereche se pare ca este orb pentru ca asa vrea, pentru ca nu distanta ci varsta e mai importanta, nu conteaza sentimentele ci doar varsta.
Oricat mi s-ar explica acest lucru nu-l cred. Intre parintii mei este o diferenta mare de varsta, mama e mai mare ca tatal meu cu 9 ani si totusi au avut o casnicie fericita,au o casnicie fericita.
Nu varsta conteaza intr-o iubire,ci sentimentele,ceea ce simti pentru acea persoana. Cum sa dai cu piciorul la sansa de a fi fericit,de a simti ceea ce poate nu o sa mai simti cu alta persoana? Nu, nici distanta si nici varsta nu pot desparti doua persoane ci doar faptul ca unul din ei nu crede cu adevarat in aceasta iubire si a ales un motiv plauzibil pentru el, dar nu si pentru celalalt.
De aceea nu suntem fericiti cu adevarat. Pentru ca nu simtim si gandim mult, pierdem timp gandindu-ne daca e bine sau nu.
Daca tu o iubesti pe fata respectiva cu adevarat si ea te iubeste, traiti-va iubirea, s-ar putea ca mai tarziu sa regreti. happy

| Quasimodo explică (pentru blueheart):

Permite-mi sa te citez: " nici distanta si nici varsta nu pot desparti doua persoane, ci doar faptul ca unul din ei nu crede cu adevarat in aceasta iubire "!
Minunate cuvinte!
Iti doresc sa fii fericita alaturi de cel pe care il iubesti!

| blueheart a răspuns (pentru Quasimodo):

Minunate cuvinte dar triste. Reflecta un adevar trist,dar asta este,nu pot schimba situatia oricat de mult mi-as dori acest lucru. Nu poti schimba mentalitatea oamenilor din jurul tau.
Mi-as fi dorit sa fiu fericita,as fi putut fi fericita dar este imposibil si realizez acest lucru cu fiecare ora care trece,cu fiecare minut si fiecare secunda. Si nu imi pare rau ca iubesc,nu regret acest lucru,imi pare rau ca nu pot sa traiesc cu adevarat aceasta iubire,ca nu pot fi eu. Asta e trist cand cuvintele pe care vrei sa le rostesti raman inchise in tine pentru ca nu are cine sa le auda sau chiar daca le aude nu poate raspunde la ele.
Am spus mereu ca voi fi pregatita cand mi se va intampla acest lucru,sa traiesc si sa simt,fara sa gandesc dar nu a fost asa. Nu esti pregatit pentru nimic,vine o vreme cand totul te ia pe nepregatite si nu stii cum sa-i faci fata.
Eu iti multumesc pentru intrebare,e una din cele mai frumoase de aici, de pe site sau una pe placul meu, o intrebare la care pot raspunde ajutandu-ma de inima, de sentimente.
iti multumesc pentru urari si sper ca macar tu sa ai parte de o iubire frumoasa, sincera si profunda! happy

| maximrobertalin a răspuns:

Buna la toata lumea as vrea sa va multumesc la toti care m-au ajutat acum stiu ca nu conteaza varsta ci doar sentimentele.

| donnie112 a răspuns:

Da, cred. unele cupluri pur si simplu se potrivesc, parca ar fi doua jumatati care se imbina perfect

| Cristian29 a răspuns:

Nu,astea-s copilarii din basme.
Pe lumea astea un om e compatibil cu cel putin 2 persoane si maxim undeva la cateva sute de mii, totusi pentru ca persoanele sunt imprastiate de-a lungul planetei este mai greu din pricina timpului, spatiului si dispozitie.
Cam atat.

| AmyPink a răspuns:

Da,dar eu nu l-am gasit inca, nici nu am avut iubit...