| aimullah123 a întrebat:

Intrebare despre prezervative:
De ce pe cutiile de prezervative scrie ca nicio metoda contraceptiva nu te poate proteja 100% de sarcina, hiv etc? Adica daca folosesti prezervativ tot ai sanse sa iei hiv? Cum e posibil?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

HIV infecteaza si zonele perigenitale, daca ai o rana mica pe scrot sau la baza penisului, ea va intra in contact cu vulva si secretiile vaginale ale partenerei si virusul se poate transmite.
Stim cu totii ca doar abstinenta este 100% sigura, dar mai scrie pe prezervative fiindca unii tind sa uite

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ca se pot sparge si ele, nu este ceva sigur 100%, bine uni nici nu stiu sa il foloseasca

| mihai69 a răspuns:

Simplu: pentru că se poate lua și din zonele apropiate, neprotejate. Sau prin „accidente" - ruperea prezervativului.